25.10.2023
Dlaczego kundel to fajny pies? Poznaj ciekawostki o kundelkach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
„Jaka to rasa?”. „Najlepsza!” – odpowiadają właściciele kundelków. Wielbicieli kundelków nie brakuje. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wyjątkowego psa mają w domu! Poznaj ciekawostki o kundelkach.
fot. Shutterstock
O kundelkach krąży wiele opinii. Mają być najzdrowsze, najmądrzejsze i kochać najmocniej. Na szczęście to nie te przesadnie sformułowane cechy decydują o tym, że wiele osób chce mieć je w swoim domu. Co w takim razie wpływa na tę decyzję? Na pewno niepodrabialny urok, który kundelki mają w sobie!
One naprawdę ratują ludzi!
Tako to duża, płowa suczka. Jedno ucho czujnie stoi, nasłuchując, a drugie beztrosko opada, nadając jej łobuzowaty wygląd. Ale Tako tylko pozornie jest beztroskim kundelkiem mieszkającym z rodziną w Teksasie. Ma bowiem życiową misję, którą realizuje, odkąd adoptowano ją z lokalnego schroniska. Suczka opiekuje się dziesięcioletnim Henrym – chłopcem chorym na cukrzycę. W tej przypadłości występują stany niedocukrzenia – chory czasem słabnie, wszystko zaczyna mu się plątać, w końcu traci przytomność.
Takim sytuacjom mają zaradzić psy asystujące diabetykom. Wyczuwają one niedocukrzenie wcześniej i dają znać w wyuczony sposób, że chory powinien… wypić trochę coca-coli albo zjeść batonik. Tak postępuje też Tako. Są z Henrym nierozłączni. I pomyśleć, że rodzina Henry’ego chciała uratować psa ze schroniska – a to pies codziennie ratuje chłopca!
Z kolei czarna, krótkowłosa Nyla uratowała swoją panią z pożaru, który wybuchł w środku nocy. Jej właścicielka Sheila nie mogła znaleźć wyjścia w kłębach dymu. Suczka bez chwili wahania wpadła do płonącego budynku i wyciągnęła swoją panią spod walącego się stropu.
Inny kundelek – rudy Kankuntu – podróżował ze swoim opiekunem, Australijczykiem Peterem Lee i jego rodziną jachtem. Państwo Lee zostali zaatakowani przez uzbrojonych bandytów, którzy chcieli ukraść ich jacht. Kankuntu powstrzymał napastników, co dało Peterowi trochę czasu na przygotowanie się do obrony. Podczas walki pies został postrzelony, na szczęście przeżył tę groźną przygodę.
Nauka docenia kundelki
Badania nad kundelkami trwają cały czas. Kilka lat temu opublikowano ciekawe wyniki jednych z nich. Profesor Wiesław Bogdanowicz z Instytutu Zoologii PAN w Warszawie przebadał geny psów z całego świata. I co się okazało? Żyjące dziś w Europie kundelki to potomkowie udomowionych wilków z Azji, które dotarły w nasze rejony już w neolicie. Oznacza to, że kundelki są osobną rasą. Ich geny mają sprzyjać lepszemu rozpoznawaniu feromonów (lotnych substancji wydzielanych przez żywe organizmy, zawierających różne informacje, np. o płodności samicy) i lepiej wspierać układ rozrodczy i odporność.
Podczas gdy psy rasowe padają ofiarą tzw. syndromu udomowienia – ich organizmy nie muszą „się starać”, bo człowiek dba o ich zdrowie i rozmnażanie – kundelki musiały radzić sobie same. Inna sprawa, że badania naukowców dotyczą czworonogów naprawdę samodzielnych, prowadzących żywot półdzikich koczowników, a nie tych przygarnianych przez nas ze schronisk. Warto zaznaczyć, że prawdziwych kundelków według tej definicji nie ma zbyt wielu i ich liczba będzie się zmniejszać.
Kundelek – kiedy się na niego zdecydować?
Kiedy warto zdecydować się na kundelka? Jeśli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań względem charakteru czy wyglądu psa, kundelek może być świetnym wyborem. Wtedy wystarczy, że spiszemy na kartce, na jakich cechach nam zależy i co jesteśmy w stanie zapewnić psu, a potem możemy rozpocząć poszukiwania!
Choć uważa się, że kundelki są dość uniwersalne, to nie wszystkie sprawdzą się w każdej dziedzinie. Podobnie jak w przypadku psów rasowych, można trafić na czworonoga o dużych wymaganiach pod względem ruchu albo potrzebującego intensywnej pracy nad zachowaniem. Nie zakładajmy, że adoptując kundelka, idziemy na łatwiznę! Czeka nas taka sama praca jak z każdym innym psem.
Niepowtarzalna uroda
A wygląd? Też się liczy! Skoro o tym mowa, nie na darmo na świecie najwyższe ceny osiągają ubrania z kolekcji haute couture – unikatowe egzemplarze. Wybór wielkości, kolorów, kształtów, rodzajów sierści wśród kundelków jest nieograniczony. Może z nami zamieszkać zwierzak jedyny w swoim rodzaju! Drugiego takiego nie znajdzie się na całym świecie. Może dzięki temu zyska popularność na Instagramie, jak wielu jego słynnych kuzynów?
Kundelek to niewiadoma
Jeśli ktoś szuka psa do określonego zadania lub o bardzo konkretnych cechach, powinien raczej rozglądać się wśród zwierzaków rasowych, z uwagi na większą przewidywalność. Zwłaszcza kiedy chcemy wziąć szczeniaka, przy psie rasowym mamy pewność, co z niego wyrośnie. Kundelek to niewiadoma – co też może mieć urok! Musimy jednak mieć odpowiednie warunki, np. na wypadek, gdyby psiak urósł większy, niż zakładaliśmy.
Jeśli zaś chcemy po prostu przyjaciela i kundelek, i rasowiec będzie nas kochał tak samo. Psia miłość to psia miłość – nieważne, czy wsparta eleganckimi dokumentami, czy adopcyjną umową ze schroniska.
W co się bawić z naszym kundelkiem?
Obedience, tropienie czy nose work? Co pokocha twój kundelek?
- Obedience – szkolenie posłuszeństwa jest dostępne dla wszystkich psów. Kilka lat temu na podiach zawodów w całym kraju triumfował mieszaniec z podwarszawskiego schroniska – Gutek. Ćwiczył tak pięknie, że zyskał nick „Mr. Perfect”.
- Tropienie – każdy pies o dobrym węchu i rozwiniętej inteligencji sprawdzi się w tej dziedzinie; wszechstronnie utalentowany mieszaniec powinien pokochać to zajęcie, najbardziej naturalne dla każdego psa.
- Nose work – zabawa w wyszukiwanie konkretnego zapachu to wyzwanie na miarę ekstramiksa! Nieważne, czy jest duży, czy maleńki, podobny do jakiejś rasy czy tylko do samego siebie – liczą się zapał, dobry węch i umiejętność koncentracji.
Współautorka: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2023
Jak dobrać karmę do potrzeb szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na rynku dostępnych jest mnóstwo karm dla szczeniąt i młodych psów. Jak wybrać odpowiednią karmę do potrzeb naszego malucha, aby rósł zdrowo? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym tekście!
fot. Shutterstock
24.10.2023
Czy kundelek kocha najmocniej? Sprawdźmy, jak jest z tą miłością
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Opinia o silniejszej miłości kundelka krąży wśród miłośników psów od wielu lat. Jest często wygłaszana jako argument za adopcją psa ze schroniska. Lubią powtarzać ją także przeciwnicy hodowania psów rasowych.
fot. Shutterstock
29.09.2023
GPS dla psa – fakty i mity. Co powinieneś wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wokół tego urządzenia narosło wiele mitów – zarówno na temat zasadności jego stosowania, jak i wygody, skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania. Poznaj z nami prawdę na temat GPS dla psa – kiedy może nam pomóc i czego nie ma sensu się obawiać!
fot. Shutterstock