16.05.2019
Ksiądz z Bieszczad zaniedbał amstafa. Tłumaczył, że „pies był fajną atrakcją dla dzieci”
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Bieszczadach ksiądz zaniedbał amstafa. Teraz pracownicy fundacji Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt próbują postawić psa na nogi.
fot. pomagam.pl/bobikzbieszczad
W tym miejscu spotykało się wielu wiernych. Nieopodal Domu Rekolekcyjnego, w kojcu mieszkał około dwunastoletni Bobik, pies w typie rasy amstaf, który – wbrew temu, co by się mogło wydawać – wcale nie miał niebiańskiego życia. Bobik należał do bieszczadzkiego duchownego. Kiedy psiak był młody, został podarowany księdzu jako prezent. Zamknięty kojec, stos odchodów, nigdy nieleczony przez lekarza weterynarii, z ranami i guzem nowotworowym na łapie – tak właśnie wyglądało życie Bobika. Ostatecznie niedolę zwierzaka przerwała fundacja Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt. To do nich dotarły pogłoski o tym, że ksiądz zaniedbał amstafa.
Ksiądz zaniedbał amstafa
Bobik zaraz po interwencji pracowników fundacji został przewieziony do lecznicy „Ada” w Przemyślu. Tam zajęli się nim lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński oraz Jakub Kotowicz. Mówi się o tym, że to cud, że nie doszło u zwierzęcia do żadnego zakażenia. Zwłaszcza że pies żył w tak fatalnych warunkach.
W celu ustalenia stanu zdrowia czworonoga Bobik przez kilka godzin był badany. Po szczegółowych analizach lekarze wiedzieli już, że guz nowotworowy na łapie to nie jedyny problem zdrowotny psiaka. Bobik miał zapalenie pęcherza, powiększoną prostatę, problemy skórne, chore oczy i powiększoną sylwetkę serca. Mimo to najważniejsze było ustalenie, w jakim stadium jest choroba nowotworowa. Na szczęścia badania nie wykazały przerzutów i można było operować guza. Chociaż operacja przebiegła pomyślnie, to problemy zdrowotne Bobika się nie skończyły.
Po kilku dniach od usunięcia dość wielkiego guza doszło do uszkodzenia szwów. Ponadto z powodu niskiej odporności, pies nabawił się zapalenia płuc i kaszlu kenelowego.
„Pies był fajną atrakcją dla dzieci”
Ksiądz jednak nie dostrzega w tej historii niczego rażącego. Według niego pies nie miał wcale tak źle, a zarzuty wobec niego, jakoby zaniedbał zwierzę, są bezzasadne. Stwierdził też, że gdy Bobik miał w kojcu posprzątane przez jedną z kuracjuszek, to w takim czystym otoczeniu czuł się bardzo źle. Ksiądz zapewniał również pracowników fundacji, że konsultował guza na łapie z lekarzem weterynarii, co okazało się nieprawdą. Bieszczadzki duchowny nie robił problemów, aby zrzec się praw do zwierzęcia, bo: „on sam jakoś specjalnie się nie przywiązuje do niego, ale pies był fajną atrakcją dla dzieci”.
By postawić Bobika na nogi…
Na pomagam.pl została utworzona zbiórka dla Bobika. Leczenie to ogromny koszt, dlatego pracownicy zwracają się o pomoc do ludzi o dobrych sercach – przyda się bowiem każda złotówka. Chociaż ksiądz zaniedbał amstafa, nie poczuwa się do odpowiedzialności. Co prawda bieszczadzki duchowny zadeklarował, że przekaże 1000 zł, aby pokryć część kosztów diagnostyki, ale skończyło się tylko na słowach. Teraz wspólnie możemy postawić Bobika na nogi!
Życzymy Bobikowi szybkiego powrotu do zdrowia i nowego, kochającego domu.
Źródło i zdjęcie główne: pomagam.pl/bobikzbieszczad
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined
01.10.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined