W odwiedzinach u hodowcy… Jak wybrać szczeniaka z miotu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy przyszły właściciel psa ma wyobrażenie o wymarzonym pupilu. I oczywiście o jego idealnych cechach! Jeśli wybraliśmy już najlepszą dla siebie rasę oraz sprawdzoną, rzetelną hodowlę, czas jechać po malucha! No właśnie, ale którego wybrać?
fot. Shutterstock
Jesteśmy już u hodowcy i… co teraz? Jak wybrać ten ideał spośród tylu biegających wokół nas słodziaków? Każdy chce się bawić, przytulać, gryźć, a my najchętniej wzięlibyśmy je wszystkie. Jak wybrać szczeniaka?
Jak wybrać szczeniaka i na co zwrócić uwagę?
Jako pierwsze weźmy pod lupę budowę anatomiczną i charakter. Eksterier możemy ocenić sami, z ewentualną pomocą hodowcy. Zwróćmy uwagę na cechy charakterystyczne dla danej rasy, takie jak np. podkasana klatka piersiowa, luźno noszony ogon, długość i szerokość kufy czy ułożenie uszu. Pamiętajmy jednak, że niektóre z tych cech kształtują się w późniejszym okresie rozwoju.
Dodatkowo zaobserwujmy wyraz oczu oraz ich osadzenie, sprawdźmy zgryz. Zwróćmy uwagę na masę ciała malucha, jego postawność i grubość kośćca. Każda z ras będzie miała charakterystyczne umaszczenie czy też rozmieszczenie łat. Pamiętajmy jednak, że umaszczenie jest cechą, która również może kształtować się w ciągu pierwszych miesięcy życia psa.
Jeśli interesuje nas dana rasa, na pewno zauważymy wady rzucające się w oczy, które w przyszłości mogą zdyskwalifikować malucha na wystawach, jeśli takowe nas interesują. Niezależnie jednak od tego, czy zamierzamy wystawiać psa na wystawach, warto, aby budowa anatomiczna nie pozostawiała nam żadnych wątpliwości. W końcu, decydując się na psa z hodowli, mamy prawo wymagać.
Zanim zaczniemy oceniać maluchy, zadajmy sobie pytanie, z jakim przeznaczeniem kupujemy psa. Czy będzie to tzw. kanapowiec, czy naszym celem będą wystawy, a może sport? Tutaj możemy zwrócić uwagę na cechy predysponujące psa w danym kierunku, np. długość łap u psa, z którym chcemy biegać. Możemy przypuszczać, że będzie szybszy i łatwiej poradzi sobie z pokonywaniem przeszkód.
Charakter szczeniaka
Jak wybrać szczeniaka? Poznajmy jego osobowość. Jeśli chodzi o charakter szczeniaka, dobrze byłoby poobserwować nieco dłużej jego zachowanie w grupie. Warto spotkać się z hodowcą kilka razy, najlepiej na kilka godzin. Na zachowanie malucha mogą mieć dodatkowy wpływ bodźce zewnętrzne i otoczenie, np. ilość osób znajdujących się w pobliżu. Ważna jest obserwacja w grupie, ponieważ pies może przejawiać inne cechy wśród swoich braci i sióstr, a inne, będąc sam na sam z nami. W tej kwestii posłuchajmy hodowcy, który przebywa ze szczeniętami 24 godziny na dobę.
Zapytajmy, czy pojawiają się oznaki agresji, lęki, jak zachowują się psiaki podczas zabawy. Pies, który jest spokojny w grupie, niekoniecznie musi być psem lękliwym. Będzie to raczej pies pewny siebie, który nie potrzebuje dodatkowej atencji ze strony człowieka. Za to pies domagający się naszej uwagi może mieć problem w odnalezieniu się w większym gronie. Może przejawiać w ten sposób lęk czy stres, jaki niesie za sobą otoczenie większej grupy osób.
Badania, badania i jeszcze raz badania
Kolejną sprawą, którą powinniśmy się zainteresować, są badania maluchów i ich rodziców. Oprócz podstawowych szczepień szczeniaków (między innymi nosówka, parwowiroza, wścieklizna, koronowiroza, kaszel kennelowy), hodowca powinien przedstawić nam wyniki badań rodziców. Szczególnie że niektóre rasy obciążone są większym prawdopodobieństwem wystąpienia konkretnych chorób genetycznych. Powinniśmy się upewnić, że nasze szczenię jest od nich wolne. Choroby te mogą być związane z układem nerwowym, układem krążenia, wzrokiem czy słuchem. Zaufajmy hodowcy i posłuchajmy, co ma nam do powiedzenia. Jego wieloletnie doświadczenie może dać nam do myślenia. Czasami trudno jest nam określić, jako niedoświadczonym często właścicielom, co z psa wyrośnie. Często nie dostrzegamy cech, na które zwraca uwagę hodowca. Nasze wątpliwości mogą być nieuzasadnione i mogą dotyczyć cech pojawiających się przejściowo.
Pamiętajmy, żeby nie skreślać żadnego z psów na starcie, ani nie wyróżniać żadnego z grupy. Ich rozwój i czas dorastania może jeszcze wiele zmienić, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, jak wybrać szczeniaka, czy to właśnie ten właściwy, zaufajmy swojej intuicji. Jedno spojrzenie pieszczocha może upewnić nas w przekonaniu, że to nasz wymarzony towarzysz na kolejne lata życia.
Autor: Daria Piróg
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.06.2024
Karma dla szczeniąt – czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Szczenię musi dostawać odpowiednią karmę – od tego zależy jego zdrowie i długość życia. Czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka? Oczywiście – przede wszystkim jej składem. Podpowiadamy, jaki powinien być, aby psiak dobrze się rozwijał.
undefined
26.03.2024
Jak nauczyć szczeniaka odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jak nauczyć szczeniaka, aby przyjaźnie podchodził do innych psów, prawidłowo odczytywał wysyłane przez nie sygnały i nie narzucał się tym, które nie życzą sobie kontaktu? Krótko mówiąc: aby był prawdziwą duszą psiego towarzystwa?
undefined
25.11.2023
Zachowanie szczeniaka – te sytuacje z pewnością cię zaskoczą!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zachowanie szczeniaka z pewnością nieraz nas zaskoczy, nawet jeśli przygotowywaliśmy się na jego pojawienie się w naszym domu. Jednak wiele jego reakcji dopiero w praktyce zwróci naszą uwagę.
undefined