01.05.2023
Bieganie z psem – jogging i canicrossing. Czy każda rasa sprawdzi się bieganiu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Lubisz biegać i chcesz uprawiać ten sport ze swoim pupilem? Sprawdź, od czego zacząć bieganie z psem i jakie rasy psów mogą biegać codziennie!
fot. Shutterstock
- Czy można biegać z psem?
- Jak zacząć biegać z psem?
- Akcesoria do biegania z psem
- Rasy psów do biegania
- Duże rasy psów do biegania
- Średnie rasy psów do biegania
- Małe rasy psów do biegania
- Czy można biegać razem z każdym psem?
- Ile kilometrów może przebiec pies?
- Jak nazywa się bieganie z psem?
Jeśli sprawdziliśmy się jako wytrwali i konsekwentni sportowcy wychodzący z domu w odpowiednim stroju i butach do biegania niezależnie od pogody, a planujemy powiększenie rodziny o czworonoga, na pewno oczyma wyobraźni widzimy już przyszłe treningi z psem u boku. Taki pies powinien nie tylko tolerować tego typu spędzanie czasu, ale i szczerze je polubić! Jakie rasy psów najbardziej lubią biegać? I o czym trzeba pamiętać, planując bieganie z psem?
Czy można biegać z psem?
Bieganie leży w naturze psa. Jeśli nie jest chory lub nie jest staruszkiem, prawdopodobnie z chęcią wybierze się na jogging z ukochanym opiekunem! Nim jednak zaczniemy, zastanówmy się, jak bezpiecznie biegać z psem.
Jak zacząć biegać z psem?
Przed pierwszą wspólną przebieżką warto się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Choćby nad tym, czy zwierzak jest w wieku odpowiednim do biegania, czy jest zdrowy, czy jest dostatecznie wyszkolony, żeby wspólny bieg był przyjemnością, a nie czasem pełnym stresu – i dla ciebie, i dla niego. Spraw, na które warto zwrócić uwagę, jest więcej, dlatego postanowiliśmy przedstawić wam mały przewodnik po tym, jak bezpiecznie biegać z psem.
Kiedy można zacząć biegać z psem?
Kości psa rosną do 9-18 miesiąca życia, w zależności od rasy i wielkości czworonoga. Zatem uprawianie z pupilem forsownych biegów w młodym wieku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym. Dodatkowym zagrożeniem jest poruszanie się po twardych powierzchniach, czyli asfalcie czy chodniku. Jeśli więc mamy w domu szczeniaka, na wspólne biegi musimy jeszcze trochę poczekać.
Co sprawdzić przed wspólnym bieganiem?
Tak jak człowiek, który zamierza regularnie biegać, powinien udać się wcześniej do lekarza, by ten sprawdził, czy stan zdrowia mu na to pozwala, tak samo trzeba pójść z psem do lekarza weterynarii w tym samym celu. I nie dotyczy to tylko starszych psów. Także młody czworonóg może cierpieć na chorobę, która wyklucza intensywny trening. W wypadku dużych ras warto zrobić badania pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W tym celu najlepiej udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach ortopedycznych psów.
Jak przygotować psa do biegania?
Przez pierwszych kilka miesięcy zwierzak powinien się przyzwyczajać do wspólnego biegania. Dystans pokonywany w ten sposób powinien wynosić kilkaset metrów. Ćwiczmy najpierw trucht, potem szybszy bieg kilka razy w tygodniu podczas spacerów. Z czasem długość pokonywanej biegiem trasy można zwiększać. Odpowiednie przygotowanie i rozsądnie przeprowadzony trening biegowy umożliwi czworonogowi na zbudowanie kondycji i rozwinięcie masy mięśniowej niezbędnej do wysiłku o większej intensywności.
Czego należy nauczyć psa?
Szalony czy nieposłuszny zwierzak może stwarzać zagrożenie i dla siebie, i dla nas. Dlatego nim rozpoczniemy wspólne wyprawy biegowe, nasz podopieczny powinien:
- umieć chodzić na smyczy,
- reagować na komendy wydawane przez opiekuna,
- zachowywać się spokojnie w obecności innych psów i ludzi.
Pies musi być spokojny w czasie biegu i skupiony na swym opiekunie. Dlatego najpierw należy ćwiczyć w spokojnym otoczeniu, a dopiero potem można się poruszać w bardziej uczęszczanych miejscach. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że podczas biegu czeka na psa wiele rozproszeń: dzieci, obce psy, inne zwierzęta, samochody, rowery. Nawet najlepiej wychowany pies może czasem o swym dobrym wychowaniu zapomnieć. Dlatego podczas biegu trzeba go pilnie obserwować i reagować zawczasu, np. zmieniając kierunek biegu i omijając w ten sposób zagrożenie.
W jakie dni można biegać z psem?
Najlepiej biegać przy temperaturach od -10 do 15 stopni C. Dlatego, jeśli biegamy latem, wybierzmy na to poranek, kiedy jeszcze jest chłodno, lub wieczór, kiedy już nie ma słońca. Nigdy nie biegajmy z pupilem w pełnym słońcu, bo może dostać udaru cieplnego. Psy radzą sobie z upałem dużo gorzej niż my ze względu na ograniczoną liczbę gruczołów potowych.
O czym pamiętać, biegając z psem?
I dla siebie, i dla psa zabierzmy miskę i butelkę z wodą do picia. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Nie karmmy pupila ani bezpośrednio przed bieganiem, ani zaraz po nim, by nie spowodować problemów z przewodem pokarmowym. - zwłaszcza niebezpiecznego u dużych ras skrętu żołądka. Nie możemy zapomnieć także o woreczkach na psie odchody!
Każdorazowo przed bieganiem z psem warto zabrać zwierzaka na chwilę spokojnego spaceru. Pozwoli to psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i rozgrzać mięśnie. Sam bieg zacznijmy od kilkuminutowej rozgrzewki, czyli spokojnego truchtu.
Swój plan treningowy dostosujmy do potrzeb czworonoga. Zatrzymujmy się co jakiś czas i pozwólmy mu odpocząć i powęszyć. Jeśli znajdujemy się w bezpiecznej okolicy, dajmy mu trochę pohasać bez smyczy. Reagujmy też na oznaki zmęczenia zwierzaka, takie jak: dyszenie, ciemnoczerwony język czy blade śluzówki.
Psy poddawane intensywnemu wysiłkowi powinny otrzymywać dobrze zbilansowaną karmę dla psów aktywnych. Właściwie dobrana dieta niezbędna jest do prawidłowej pracy mięśni i ich regeneracji po wysiłku. Niektóre czworonogi warto także wspierać suplementami zawierającymi na przykład HMB i BCAA.
Podobnie jak w przypadku każdego wyjścia z domu, przed bieganiem z psem musimy upewnić się, że nasz zwierzak zabezpieczony jest przed kleszczami, niezależnie od obranych przez nas tras. Pasożyty te mogą zaatakować psa nie tylko w lesie, ale także na polnej drodze i w miejskim parku!
Akcesoria do biegania z psem
Aby bieganie było przyjemne i komfortowe, konieczne będą szelki dla psów aktywnych. Pod żadnym pozorem nie mocujmy smyczy do obroży podczas wspólnego biegania - jest dla niego niebezpieczne. Nawet jeśli jest to smycz z amortyzatorem łagodzącym szarpnięcia, to i tak psia szyja będzie narażona na urazy. Smycz powinna mieć długość 2-3 m, bo szczególnie w miejscach publicznych musimy pupila stale kontrolować.
Jeśli chcemy mieć podczas biegu wolne ręce, możemy się zaopatrzyć w pas biodrowy, do którego przyczepimy smycz. Pamiętajmy jednak, że mamy wtedy mniejszą kontrolę nad zwierzakiem, jeśli więc nasz pupil lubi zbaczać z wyznaczonej trasy, lepiej trzymać smycz w ręku. W przypadku czworonogów o wrażliwych opuszkach łap przydatne mogą się okazać także buty dla psa.
Rasy psów do biegania
Podczas wyboru konkretnej rasy psa powinniśmy przede wszystkim uwzględnić nasz tryb życia. Są bowiem urodzeni kanapowcy i sportowcy. Co oczywiście nie zmienia faktu, że każdy pies potrzebuje zarówno stymulacji psychicznej, jak i aktywności fizycznej. Prowadzisz zdrowy tryb życia, lubisz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a codzienne bieganie to twoja pasja? W takim razie poznaj rasy psów, które kochają biegać i z przyjemnością ci potowarzyszą podczas wylewania siódmych potów. Oto nasze top 15!
Duże rasy psów do biegania
Większość dużych ras psów to zwierzaki raczej spokojne, które nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Duże psy mają także tendencję do dysplazji stawów, która będą przeciwwskazaniem do długich biegów. Dlatego chcąc biegać z psem dużej rasy absolutnie koniecznie należy się skonsultować z lekarzem weterynarii. Które z dużych ras psów kochają biegać i mogą towarzyszyć ci podczas tej aktywności fizycznej? Oto one:
Średnie rasy psów do biegania
Wśród średnich ras psów znajdzie się wiele takich, które lubią intensywne aktywności na zewnątrz. Wspólne bieganie będzie szczególną frajdą dla psów pierwotnych i ras myśliwskich, takich jak:
Małe rasy psów do biegania
Małe pieski tez mogą biegać! Wprawdzie nie wszystkie maluchy nadążą za dorosłym biegaczem, nie wszystkie też będą mogły pokonać większe dystanse, jednak wśród małych ras psów też znajdzie się kilka czworonogów sprawdzających się przy tego rodzaju aktywności!
Czy można biegać razem z każdym psem?
Nie każdy pies może biegać na długie dystanse! Taka aktywność nie będzie wskazana w szczególności dla:
- szczeniąt i psów poniżej 18. miesiąca życia,
- psów ras brachycefalicznych,
- czworonogów cierpiących na choroby przewlekłe, przede wszystkim choroby układu ruchu i choroby serca,
- psów otyłych lub wychudzonych.
Jeśli któryś z tych punktów odnosi się do twojego pupila, powinieneś unikać zbytniego forsowania czworonoga!
Ile kilometrów może przebiec pies?
Dystans, jaki można jednorazowo pokonać razem z pupilem, musimy każdorazowo dostosować do indywidualnych potrzeb psa, jego samopoczucia danego dnia i warunków pogodowych. Niektóre psy w chłodny dzień mogą biegać nawet kilkanaście kilometrów, inne przy upale nie będą chciały nawet truchtać.
Wybierając się na bieganie razem ze swoim psem pamiętaj, że bezpieczniej będzie pozostawić czworonoga z lekkim niedosytem, niż narażać go na przemęczenie! Dlatego nie powstrzymujmy się przed wcześniejszym powrotem do domu, jeśli czworonóg w danym dniu nie będzie miał siły nam towarzyszyć.
Ile km można biegać z psem?
Przyjmuje się, że dorosły, aktywny i przyzwyczajony do wysiłku pies może biegać od 2 do 5 kilometrów.
Jak nazywa się bieganie z psem?
Sport polegający na bieganiu z psem nazywa się canicross. Początkowo canicross uprawiały głownie osoby biorące udział w psich zaprzęgach, które w ciepłych miesiącach nie mogły inaczej trenować z psami ze względu na brak śniegu. Teraz jest to sport dla każdego czworonoga o masie ciała umożliwiającej psu ciągnięcie za sobą opiekuna (ponad 12 kg).
Pies biorący udział w tej dyscyplinie sportowej powinien mieć założone specjalne szelki do biegania zapewniające mu komfort, a smycz z amortyzatorem należy przypiąć do pasa biodrowego. Podczas biegania pies powinien znajdować się przed opiekunem i reagować na jego komendy.
współautorzy: Paulina Król, Aleksandra Prochocka, Magdalena Ciszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2023
Agility dla psa, czyli sport na torze przeszkód
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Agility to jeden z najpopularniejszych sportów kynologicznych. Na czym polega ta dyscyplina i jaki czworonóg może brać udział w takich zawodach?
fot. Shutterstock
21.04.2023
Psi zawód, który pachnie jak przygoda. Poznaj psy do detekcji przyrodniczej!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mówi się, że pies jest w stanie wyczuć łyżeczkę cukru rozpuszczoną w basenie olimpijskim wypełnionym wodą. Nie wiem, czy ktokolwiek sprawdzał to empirycznie, jednak nie ulega wątpliwości, że zmysł powonienia psów jest fenomenalny. I na nim bazuje praca psów w detekcji przyrodniczej.
fot. Shutterstock
01.03.2023
Te choroby grożą psu, który został ugryziony przez kleszcza!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią swojego żywiciela. Choroby odkleszczowe u psów rozwijają się z powodu przenoszonych przez nie patogenów. Wymagają szybkiej diagnostyki i odpowiednio dobranego leczenia.
fot. Shutterstock