23.12.2018
„Poproszę tabletkę na robaki” – czy to wystarczy? Cała prawda o odrobaczaniu psów!
Z życia weterynarza
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślę, że każdy właściciel psa wie, że regularne odrobaczanie zwierzaka jest ważne. Ale jeszcze lepsze jest regularne badanie kału i odrobaczanie wtedy, gdy wiemy, na jakiego pasożyta chcemy działać.
fot. Shutterstock
Notorycznie zdarzają się klienci, którzy nie do końca wiedzą, co chcą. Przychodzą po kontynuację leków, ale nie wiedzą, jak się nazywały. Na szczęście jest coś takiego jak historia choroby i tam powinno być wszystko zawarte.
Ostatnio wpadła do mnie pani z prośbą o tabletkę na robaki. Wszystko super, bardzo słusznie chciała odrobaczyć sukę w ciąży. To ważne z punktu widzenia szczeniąt, które mają się urodzić, bowiem pasożyty potrafią zarażać młode przez łożysko.
Ile waży? „To maltańczyk”
Na moje pytanie, ile piesek waży, usłyszałam: „to maltańczyk!”. Ok, gdyby wszystkie wyglądały tak samo… Próbowałam tłumaczyć pani, ze każdy maltańczyk jest inny, są takie, co ważą mniej niż 2 kilogramy i takie, co ponad 5! Nie mogę wydać leku od tak, bo może się okazać, że dałam za małą dawkę, więc nie odniesiemy sukcesu terapeutycznego. Albo za dużą, która spowoduje choćby biegunkę!
Wtedy pani pokazała mi wielkość psa, na oko 30 cm wysokości. To niestety nadal nie rozwiązuje problemu… Dla porównania charcik włoski, filigranowe stworzenie, wysokie, ale jednocześnie drobniutkie, waży zdecydowanie mniej niż inny pies tej samej wysokości. Wielkość, wysokość, zdjęcie psa nie powiedzą lekarzowi, ile waży zwierzę, a to od wagi uzależniona jest dawka leków! Tabletki na robaki, krople i tabletki przeciwko kleszczom i pchłom, antybiotyki – wszystko to podaje się w ilości zależnej od wagi.
Dobrze się przygotuj
Jeśli wizyta dotyczy wyłącznie zakupu preparatu, dobrze byłoby się do niej przygotować. O ile pupil jest mały, można zwyczajnie wziąć go na ręce i razem z nim zważyć się na wadze. Potem zważyć się samemu i odjąć jedno od drugiego. W ten prosty sposób mamy odpowiedź, ile waży pies! Jeśli nie ma wagi w domu albo pies jest duży – cóż, należy zabrać go ze sobą do przychodni i przed zakupem leków go zważyć. Nie ma rady…
Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o odrobaczenie, najlepiej byłoby poradzić się lekarza, jak przygotować i kiedy pobrać próbkę kału od psa i wykonać badanie, aby określić, czy są pasożyty. A jeśli są, to jakie. Wtedy dobiera się odpowiednie substancje, aby zabić konkretne pasożyty.
W zależności od rodzaju robaka należy zastosować inny preparat i inny schemat odrobaczania. Czasem wystarczy raz, czasem 3 dni z rzędu, a czasem aż 5. W dodatku po 2 tygodniach się to powtarza! Czyli nie ma złotego środka, działającego na wszystko.
Nie można odrobaczać profilaktycznie?
Profilaktyczne odrobaczanie raz na pół roku – czy nawet raz na 3 miesiące – niestety nie rozwiązuje problemu. Choć jest lepsze niż nierobienie niczego!
Zdarzają się sytuacje, gdy regularnie odrobaczany pies ma nagle biegunkę. Po zbadaniu kału okazuje się, że to przez pasożyty! Jak to możliwe? Zwykle okazuje się, że leki, które były używane, zabijały na przykład nicienie, a pies ma włosogłówki. To tak jakby na grypę stosować antybiotyk.
Należy pamiętać, aby po pierwsze znać wagę i wiek psa, którego chcemy leczyć. A po drugie warto wiedzieć, czy w ogóle musimy przeprowadzać odrobaczanie. Badanie kału jest zawsze lepsze niż odrobaczanie w ciemno.
Lekarz weterynarii z województwa mazowieckiego. Specjalnie dla portalu Psy.pl opisuje nietypowe przypadki i interesujące historie ze swojej codziennej pracy.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined