23.03.2020
Czy przez akcję #zostańwdomu mój pies może się nabawić lęku separacyjnego?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy akcja #zostańwdomu, spowodowana epidemią koronawirusa, odbije się na naszych czworonogach w najmniej spodziewany sposób, gdy już życie wróci do normy?
fot. Shutterstock
Każdy Polak już słyszał, że w czasie panującej na świecie epidemii lepiej nie wychodzić z domu bez palącej potrzeby. Obecna sytuacja przysparza opiekunom czworonogów wystarczająco dużo problemów… A może być ich jeszcze więcej! Akcja #zostańwdomu to bowiem idealny moment, by nasz zwierzak nabawił się lęku separacyjnego. Jak do tego nie dopuścić?
#zostańwdomu
Nienauczony zostawania samemu w domu psiak to prawdziwe utrapienie. Z tęsknoty za swoim opiekunem domowe zwierzaki potrafią szczekać i piszczeć wniebogłosy, załatwiać się gdzie popadnie, a nawet zdemolować całe mieszkanie. Walka z takimi zachowaniami potrafi być niezwykle długa… Dlatego każdy świeżo upieczony opiekun psiaka powinien już od samego początku ćwiczyć z czworonogiem spokojne zostawanie w domu. Jednak jak to zrobić teraz, kiedy wychodzenie z domu jest wyjątkowo niewskazane? Oto kilka porad, które pozwolą ci zminimalizować ryzyko lęku separacyjnego u twojego psa – nawet jeśli cały czas będziesz w domu!
Zamykaj wszystkie drzwi
Nawet najmniejsze kawalerki mają przynajmniej drzwi do toalety. Kiedy udajesz się do pomieszczenia, w którym możesz zamknąć za sobą drzwi, rób to od czasu do czasu, zostawiając psiaka za drzwiami. Oczywiście zamykanie się w kuchni, innym pokoju czy toalecie nie zastąpi w pełni wyjścia z domu. Jednak dzięki temu twój czworonóg otrzyma chociaż namiastkę tego, co dzieje się, gdy nie przebywasz z nim w tym samym pomieszczeniu.
Szykuj się do wyjścia
Po zakończeniu kwarantanny twój psiak szybko nauczy się, co oznacza zakładanie przez ciebie wyjściowej kurtki i innych butów niż spacerowe. Dlatego warto, byś odwrażliwiał zwierzaka na te czynności już teraz, nawet gdy naprawdę nigdzie się nie wybierasz. Możesz także otwierać drzwi wejściowe i prosić psa, by nie wybiegał od razu na klatkę schodową. Zapobiegnie to przyszłej szarpaninie z psem, który przekonany jest, że każde otwarcie drzwi oznacza spacer.
Odklej namolną przylepę
Ciągłe proszenie o głaskanie, przynoszenie zabawki i uparte wchodzenie na kolana mogą świadczyć o nadmiernym przywiązaniu. Psiak, który nie potrafi znaleźć sobie innego zajęcia niż wymuszanie uwagi na opiekunie, jest bardziej narażony na wystąpienie lęku separacyjnego. Mając taką przylepę, powinniśmy starać się zapewniać psu inne, samodzielne rozrywki – wylizywanie konga, rozwiązywanie łamigłówek – i czasem ignorować jego zaczepki.
Naucz psa przydatnych rzeczy
Psiak, który zna podstawowe komendy, jest na co dzień spokojny i umie korzystać z klatki kennelowej, może łatwiej poradzić sobie podczas nieobecności opiekuna. Dzięki komendzie „zostań” możemy nie pozwolić psu na chodzenie za nami krok w krok, a także nauczyć go, że w przytulnej norze może czuć się bezpiecznie, nawet nie mając człowieka w zasięgu wzroku.
Czy przez #zostańwdomu mój pies nagle dostanie lęku separacyjnego?
Zwierzaki, które dotychczas bez problemu zostawały w domu same, nie powinny mieć z tym problemu. I to nawet, gdy ich opiekun spędzi z nimi kilka miesięcy bez żadnej rozłąki. Jednak nawet w takim przypadku warto zamykać się przed psem w toalecie i częstować go wytrzymałymi gryzakami do spożycia w odosobnieniu. Powinniśmy starać się też nie kierować naszej uwagi bez przerwy na czworonoga i zajmować się chociażby czytaniem książki, sprzątaniem lub innymi domowymi zajęciami, przy których pies nie będzie miał możliwości nam bez przerwy towarzyszyć.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined