11.05.2023
Sposoby na poradzenie sobie z psią kupą. Znasz je wszystkie?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dopóki nie wdepniesz w psią kupę, możesz nie dostrzegać problemu. Niestety wciąż niewielu opiekunów poczuwa się do obowiązku sprzątania po swoim czworonogu. A to wcale nie jest trudne!
fot. Shutterstock
Wyobraź sobie, jak wyglądałyby ulice i trawniki, gdyby nikt nie brał odpowiedzialności za psie kupy lub, co gorsza, za swoje. Widzisz to? Jedno wielkie pole minowe! Prawda jest taka, że nikt nie przepada za tym obowiązkiem, ale sprzątanie po psie jest ważną częścią bycia odpowiedzialnym opiekunem. Co więcej, nie ma żadnych dobrych powodów, aby tego nie robić – odchody przenoszą zarazki i mają szkodliwy wpływ na środowisko. Na szczęście istnieje wiele metod, które pomogą rozprawić się z tym dość nieprzyjemnym „problemem”. Chcąc zadbać o środowisko naturalne, zwróćmy uwagę na to, czym zbieramy psie kupy.
Woreczki na psie kupy
Nie da się ukryć, że torebka jest najpopularniejszą metodą zbierania psich kup. Nie tylko ze względu na dostępność, ale także na prostotę w stosowaniu. Plastikowe torebki są jednorazowego użytku – zbieramy kupę i wszystko wyrzucamy do najbliższego kosza. Niestety zawartość w takim opakowaniu nijak ma się do bycia ekopsiarzem.
Wybierając akcesoria do sprzątania po psie, warto zastosować inne - bardziej ekologiczne - rozwiązania. Zamiast więc wybierać torebkę foliową, zdecydujmy się na torebkę wykonaną z biodegradowalnych materiałów.
Łapka do sprzątania psich odchodów
Torebki cię nie przekonują? Z pomocą może przyjść łapka, która umożliwia bezdotykowe zbieranie psich odchodów. Jeśli chciałbyś złapać pewien „dystans z kupą”, to ten sprzęt może ci się spodobać. Z racji niewielkich rozmiarów, łapka ta bez problemu powinna zmieścić się w kieszeni. Ze względu na higieniczne pozbywanie się kup, ma ona sporo zwolenników. Może się jednak nie sprawdzić przy biegunkach.
Gazeta
Jeśli wciąż jesteś czytelnikiem gazet papierowych, to czemu by ich nie wykorzystać – oczywiście już po przeczytaniu – do zbierania psich odchodów? Ten sposób jest świetną alternatywą dla nieekologicznych plastikowych torebek. Wszak gazety szybciej się rozkładają!
Dopóki nie dojdziesz do wprawy w zbieraniu psich kup za pomocą gazety, ten sposób może wydać ci się dość trudny. Ale pamiętaj, trening czyni mistrza.
Szczypce na psie kupy (nożyczki)
Kształtem i działaniem te szczypce przypominają nożyczki. Funkcjonują też pod nazwą „łopatka” albo „zbierak”. Narzędzie to wykonane jest z plastiku i ma niewielkie rozmiary – zmieści się do plecaka, torby lub – jak zapewniają niektórzy producenci – nawet do kieszeni.
A jeśli już jesteśmy przy łopatkach, to w ostateczności może się sprawdzić także łopatka do żwirku. Taka, jaką kupują kociarze, by sprzątnąć kuwetę.
Wydzielone miejsce w ogródku
Jeśli masz dom i działkę, możesz wydzielić w ogródku specjalne miejsce, w którym twój pies będzie mógł załatwiać swoje potrzeby. Wiedząc, gdzie pupil się wypróżnia, łatwiej będzie ci zebrać jego odchody. W tym celu możesz wykorzystać większych rozmiarów łopatkę.
Wyznaczoną w ogrodzie psią toaletę dobrze jest wysypać np. drobnym żwirkiem – ważne, by to miejsce wyróżniało się od reszty ogrodu pokryciem. Można też oznaczyć jego granice niskim płotkiem.
Pułapka, czyli poop trap
Dla tych, którym naprawdę trudno jest podnieść kupę, wymyślono produkt, który – naszym zdaniem – uderza w psie poczucie godności. Zanim rozważysz ten sposób sprzątania po czworonogu, zastanów się, czy sam chciałbyś chodzić po mieście z przyczepionym do tylnych części ciała workiem. Raczej w to wątpimy. I wątpimy też w to, że ta metoda przypadnie do gustu psu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa ta pułapka, obejrzyj film powyżej.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined