19.01.2007
Zaprzęgi zmieniają życie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zapis czata z Cezarym Jasiczakiem, dyrektorem ds. promocji Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów
fot. Shutterstock
York mógłby pobiec w psim zaprzęgu?
Amatorsko można z nimi pobiegać, ale regulamin dopuszcza do startu psy ważące od12 kg wzwyż.
Psy w zaprzęgu trzeba poganiać?
Dobre psy sportowe wymagają kierowania komendami. Najlepsze nie potrzebują dodatkowego dopingowania.
Z ilu psów składa się zaprzęg?
Od dwóch do kilkunastu, w zależności od klasy. W najpopularniejszych zaprzęgi liczą do sześciu psów.
Jak dobrać psy do jednego zaprzęgu?
Zaprzęg jest wart tyle, ile jego najsłabszy pies (albo maszer ). Dobór psów to sztuka, a kryteriów jest wiele. Liczą się psychika psów, kondycja, zdolność do współpracy.
Ile kosztuje pies do zaprzęgu? Jakie rasy są najlepsze?
Psy zaprzęgowe dzielą się na dwie podstawowe grupy: psy ras nordyckich (husky, alaskan malamute, psy grenlandzkie, samojedy) i krzyżówki tworzone poprzez kojarzenie ras północnych z innymi – głównie chartami, wyżłami, pointerami. Ceny psów wahają od 1000 zł za rasowego husky po kilka tysięcy euro za świetnego greystera – krzyżówki wyhodowanej specjalnie do tego celu.
Jak się szkoli psy do biegania w zaprzęgu?
To długi proces – od wychowania szczeniaka, oswajania ze sprzętem i wysiłkiem, po naukę komend głosowych.
Psy zaprzęgowe są zazwyczaj łagodne?
Nie spotkałem się podczas zawodów z agresją psów skierowanych w stosunku ludzi – ale „siłowe dyskusje” między psami zdarzają się w ferworze rywalizacji.
Z jaką prędkością poruszają się zaprzęgi?
Psy sprinterskie osiągają prędkości chwilowe dochodzące do 45-50 km/h, zaprzęgi w sprincie biegają ze średnią prędkością ok. 25 km/h. Podczas dłuższych wyścigów prędkości spadają do kilku km/h, w zależności od warunków i ukształtowania trasy.
Taki bieg nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla psów?
Sport zaprzęgowy ma jasny regulamin – nie można na żadnym etapie zmuszać psa do treningów i startów, pilnują tego sędziowie i tzw. komisja dobrostanu.
Na jakie kontuzje narażone są psy zaprzęgowe?
Podobne jak konie i ludzie uprawiający biegi – na skaleczenia, naciągnięcia mięśni, stawów. Na szczęście nie zdarza się to często.
Czym się je karmi?
Jest grupa zawodników korzystających z gotowych suchych karm wysokoenergetycznych, ale popularne są również własne „patenty”, opracowane w oparciu o surowe mięso i ryby.
Jak założyć własny zaprzęg?
Na początku niezbędny jest nadzór doświadczonego zawodnika. Radzę nawiązać kontakt z jednym z 30 klubów w Polsce – tam znajdują się licencjonowani instruktorzy.
Ile ma Pan psów?
Sześć. Moja żona i syn są aktywnymi zawodnikami. Uprawianie tego sportu zmienia życie. Trzeba zmienić miejsce zamieszkania, samochód, plan dnia…
Na jak długich trasach odbywają się wyścigi?
Zawody dzielą się na popularne sprinty (kilka kilometrów) i mniej popularne midy (kilkadziesiąt kilometrów – te wyścigi są podzielone na etapy).
Zawody w warunkach bezśnieżnych odbywają się w całej Polsce – od Trójmiasta po Śląsk. Natomiast zawody na śniegu wymagają przygotowanych tras – takich jakie są w Jakuszycach, Wierchomli czy Kubalonce.
W jakich konkurencjach organizowane są zawody w Polsce?
Zawody odbywają się w dwóch kategoriach: dryland – w warunkach bezśnieżnych i na śniegu. Podstawowe konkurencje to canicross (bieg z psem), bikejoring (rowerzysta z psem), zaprzęg składający się wielu psów (wózek lub sanie) i skijoring (narciarz z psem).
Są Mistrzostwa Świata i Europy w tej dyscyplinie sportu?
Tak, od kilkunastu lat. Polacy są medalistami tych imprez, a w 2006 roku zdobyli nawet drużynowe mistrzostwo świata na śniegu.
Na wyścigach zaprzęgów można zarobić?
W Polsce to sport dla pasjonatów (choć kilku zawodników potrafiło zorganizować sobie sponsorów). Na świecie niewielka grupa wybitnych maszerów (100 – 150 osób ) może traktować ten sport jako podstawowe źródło dochodów.
W psich zaprzęgach były już przypadki stosowania dopingu?
Podczas imprez o charakterze Mistrzostw Świata i Europy prowadzone są wyrywkowe kontrole antydopingowe. Pewnie istnieje grupa „niecierpliwych” zawodników, ale myślę, że w Polsce ich nie ma.
Podobno czynione są starania, aby psie zaprzęgi były sportem olimpijskim?
Mamy już zapewnienie, że podczas igrzysk w Vancouver w 2010 roku odbędą się starty pokazowe – zaprzęgi 2,4,6 psów oraz skijoring.
Gdzie w najbliższym czasie w Polsce będzie można obejrzeć zawody?
W Cisnej w Bieszczadach – 25-28 stycznia. Na stronie www.pzspz.org.pl dostępny jest kalendarz imprez krajowych i zagranicznych oraz regulamin.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined