27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
fot. Shutterstock
Domowe czworonogi wyjątkowo źle znoszą letnie upały. Z tego względu opiekunom psiaków zaleca się, by nie zabierać pupila na dłuższe spacery, gdy temperatura przekracza 25 stopni. W takie dni lepiej jest planować dłuższe przechadzki wczesnym rankiem lub wieczorem, a w godzinach popołudniowych udać się tylko na szybką sikupę. Niestety nawet w domu psiak może się męczyć i potrzebować pomocy, by znieść wysokie temperatury. Jak schłodzić psa latem? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Jak ochłodzić psa podczas upału? 8 przydatnych sposobów
By schłodzić psa w upał najlepiej jest wykorzystać wodę, która skutecznie odbiera nadmiar ciepła z ciała czworonoga i zapewnia mu nieco orzeźwienia. Co zrobić, by zwierzak szybko poczuł ulgę?
Mokry okład
Nasz pies wrócił ze spaceru zgrzany, dyszy, aż boki mu chodzą – trzeba go ochłodzić! Co mamy zawsze pod ręką? Ręcznik! Zmoczmy go zimną wodą, mocno wykręćmy i połóżmy pupilowi na grzbiecie albo go nim owińmy. Niektóre psy tak to lubią, że chodzą ostrożnie, by ręcznika nie zrzucić. A inne siedzą pod nim cicho jak trusie albo nawet zasypiają.
Dmuchany basenik
Taką rozrywkę mają latem już nawet zwierzaki w niektórych schroniskach. Tym bardziej więc powinniśmy zafundować basen z wodą domowemu ulubieńcowi. Uwaga tylko na miniaturowe pieski, bo dla nich nawet mały basen może się okazać zbyt głęboki i co gorsza mogą nie dać rady same się z niego wydostać. Dlatego, gdy zażywają kąpieli, nie wolno spuszczać ich z oczu – ani na chwilę!
Chłodny prysznic
Taka ochłoda może być w wersji domowej lub ogrodowej, jeśli polejemy psa wężem ogrodowym. Nie powinna to być jednak woda całkowicie zimna, lecz letnia. A jeżeli używamy do tego celu węża, koniecznie zwróćmy uwagę, czy nie leżał na słońcu, bo wtedy możemy pupila poparzyć! Poza tym zawsze starajmy się omijać głowę, by nie nalać zwierzakowi wody do uszu – to nie jest ani zdrowe, ani przyjemne…
Zawsze zimna woda w misce
To taki prosty sposób na ochłodę, a tak często zapominamy tę wodę parę razy dziennie zmieniać. Nie chodzi tylko o to, by zawsze była zimna, ale też o to, że w upał już po paru godzinach staje się ona siedliskiem bakterii. Aby do tego nie doszło, przynajmniej raz dziennie trzeba miskę umyć. W przeciwnym razie zrobi się śliska, śmierdząca i woda jeszcze szybciej będzie się stawała nieświeża.
Sjesta na kafelkach
Często wypraszamy psa z kuchni, bo rzeczywiście to niezbyt bezpieczne, gdy kręci się nam pod nogami. Pozwólmy mu chociaż wchodzić do łazienki. To azyl czworonogów bojących się burzy, ale też szybki ratunek dla rozgrzanego psiego ciała. Wystarczy się położyć na chłodnych kafelkach i uciąć sobie drzemkę… A jeżeli mamy też kota, to on pewnie wybierze w podobnym celu… umywalkę. Jeśli twój psiak nie ma możliwości odpoczynku na kafelkach, pomyśl o zakupie maty chłodzącej.
Zwilżenie czułych miejsc
A jak ochłodzić wrażliwe miniaturki, które boją się wody i nie lubią być mokre? Lajtowy sposób to delikatne zwilżenie chłodną wodą szczególnie ukrwionych miejsc, np. pachwin czy płatków uszu. Można też po prostu przyłożyć zimne palce. Krew szybko rozniesie ten chłód po ciałku malucha, a nasz mały delikacik się nie zestresuje.
Kąpiel w stawie
Cóż może być bardziej naturalnego w gorący dzień niż wskoczenie do stawu podczas spaceru? Nie zabraniajmy tego czworonogom – ale pod jednym warunkiem: staw musi mieć naturalne zejście. Jeśli bowiem brzeg został sztucznie wykończony, a zwłaszcza wybetonowany, to pies może nie dać rady się z niego wydostać. Grozi to nawet utopieniem! Dlatego zanim spuścimy pupila ze smyczy, koniecznie to sprawdźmy. Nigdy natomiast nie pozwalajmy psu na kąpiel w rzece – wiry są niebezpieczne!
Psie lody
Psy uwielbiają wypchane pysznościami kongi (gumowe zabawki z miejscem w środku, które wypełnia się smakołykami). Wkładką mogą być: masło orzechowe, mokra karma, rozgnieciony banan, sucha karma namoczona wcześniej wodą. Wypełniony kong włóż do zamrażarki, a po godzinie otrzymasz pyszne psie lody! Ważne dla psiego gardła, by były dobrze zmrożone – zwierzak ma je tylko lizać, a nie połykać całe kawałki.
Podczas upału zawsze obserwuj pupila!
W wyjątkowo upalny dzień nawet schładzanie psa może okazać się niewystarczające. Dlatego zawsze obserwuj swojego pupila i jeśli zauważysz u niego objawy przegrzania, natychmiast udziel mu pierwszej pomocy i skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Na udar cieplny narażone są przede wszystkim starsze zwierzaki i psy ze skróconym pyskiem, jednak latem każdy opiekun powinien mieć się na baczności!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined
23.04.2025
4 sposoby na psią nudę – poznaj je, a twój pies będzie miał ciekawsze życie!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
4 sposoby na psią nudę to spacery socjalizacyjne, nauka sztuczek, aktywność fizyczna i zabawy węchowe. Każdy z nich z osobna ubarwi życie pupila, a cały ich komplet zaspokoi wszystkie potrzeby psa i pozwoli zbudować z nim głęboką relację.
undefined