12.01.2024
Ugryzł cię obcy pies? Dowiedz się, co możesz z tym zrobić!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zostałeś ugryziony przez mijanego na ulicy czworonoga? Pogryzł cię pies biegający po posesji? Dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli ugryzł cię obcy pies!
fot. Shutterstock
Bycie dotkliwie pogryzionym przez psa to jedno z najgorszych przeżyć. W jego wyniku może dojść nie tylko do zniszczenia drogiego ubrania czy traumy, ale także poważnych uszkodzeń ciała. Dowiedz się, kto ponosi winę za pogryzienia i co możesz zrobić, jeśli ugryzł cię obcy pies!
Kiedy pies może cię ugryźć?
Większość spotykanych na ulicy psów nie szuka konfliktów z mijanymi ludźmi. Oczywiście zdarzają się zwierzaki, które z różnych powodów (zazwyczaj lęku) próbują atakować przechodzące obok osoby. Również niektóre psiaki dobrze tolerujące przechodzących ludzi mogą zareagować agresją, jeśli ktoś je zaczepi lub wyciągnie do nich rękę. Większość takich reakcji u psów wynika ze strachu przed obcymi ludźmi, a gryzące zwierzaki robią to zazwyczaj w mniej lub bardziej uzasadnionej samoobronie. Rolą opiekuna psa jest takie zabezpieczenie pupila, by nie stwarzał on zagrożenia dla otoczenia. Prowadzenie psa na smyczy i zakładanie mu kagańca to najpewniejsze sposoby na zabezpieczenie zwierzaka przed ugryzieniem kogoś.
Opiekunowie agresywnych czworonogów zazwyczaj dobrze wiedzą, czego mogą spodziewać się po swoim pupilu i prowadzą go na smyczy tak, by zapobiec ewentualnemu pogryzieniu. Zdarzają się jednak sytuacje, których nie da się przewidzieć. Wyłaniający się nagle zza rogu człowiek, pęknięcie karabińczyka czy wyjście psa z szelek to wypadki, przez które może dojść do pogryzienia. Nie zawsze też opiekun psa zdąży uprzedzić osobę wyciągającą do psa rękę o problemie swojego zwierzęcia. Jak należy postąpić, kiedy staniemy się ofiarą pogryzienia?
Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez agresywnego psa?
W polskim prawie istnieje kilka przepisów, które dotyczą pogryzień przez psy. Obowiązują one jednak jedynie w sytuacji, w których zwierzę z własnej inicjatywy kogoś ugryzło. Sprawy, w których psiak został wysłany do ataku przez swojego opiekuna lub ugryzł drażniącego go człowieka, podlegają pod inne przepisy!
Kodeks cywilny
§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.– Dz.U.2019.0.1145 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
Z kodeksu cywilnego wynika, że za zachowanie psa odpowiedzialny jest jego opiekun. Ponosi on odpowiedzialność również za szkody, które wyrządził jego pies, kiedy uciekł podczas spaceru lub wydostał się z ogrodu. Osoba, której pies kogoś ugryzie lub coś zniszczy, zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej szkody. Musi więc zapłacić za uszczerbek na zdrowiu zaatakowanej przez psa osoby, jeśli pokrzywdzony wystąpi o odszkodowanie.
Kodeks karny
Co więcej, jeśli ugryzienie należy do poważniejszych, może zostać potraktowane jako „przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu”. W takim wypadku prokuratura wszczyna postępowanie z urzędu na podstawie art. 157 par. 3 Kodeksu karnego. Nieumyślne spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego może zostać ukarane nawet rokiem więzienia!
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego.
§ 5. Jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwał dłużej niż 7 dni, a pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek.
– art. 157 par. 3 Kodeksu karnego
Kodeks wykroczeń
Opiekun psa, który pogryzł przypadkową osobę, może także odpowiadać za niedopilnowanie swojego zwierzęcia na podstawie art. 77 Kodeksu wykroczeń. Może mu grozić grzywna nawet do 5000 złotych, nagana lub kara ograniczenia wolności.
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.– Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Co możesz zrobić, gdy ugryzł cię obcy pies?
Jeśli w efekcie ugryzienia przez obcego psa odniosłeś jakąkolwiek ranę, nawet najmniejszą, powinieneś jak najszybciej dowiedzieć się, czy zwierzak ten posiada aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Informację taką najłatwiej zdobyć bezpośrednio od opiekuna czworonoga. Jeśli okaże się, że psiak nie został zaszczepiony lub nie można ustalić jego właściciela, bo zwierzak błąka się po ulicy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Brak odpowiednich szczepień po pogryzieniu przez wściekłego psa może skończyć się dla ciebie śmiercią!
Jeśli zamierzasz wystąpić o odszkodowanie, od razu po zdarzeniu poproś ewentualnych świadków pogryzienia o dane i numery kontaktowe. Koniecznie zachowaj całą dokumentację medyczną dotyczącą leczenia, jakie musiałeś odbyć po pogryzieniu. Te informacje oraz zeznania świadków pomogą ci udowodnić w sądzie, że zostałeś pokrzywdzony. Jeśli masz taką możliwość, ustal, kim jest opiekun psa, który cię ugryzł. W przypadku, gdy atakujący cię psiak przebywa poza kontrolą właściciela lub błąka się po ulicy, zgłoś go natychmiast odpowiednim służbom. Schronisko i policja mają możliwość ustalenia opiekuna takiego psa i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji ze zdarzenia.
Nie zawsze warto iść do sądu
Możesz również porozmawiać z opiekunem psa o zapłaceniu za wyrządzone przez psa szkody bez udziału sądu. Warto wybrać ten sposób rozwiązania sprawy szczególnie w przypadku, gdy zwierzę nie wyrządziło ci poważnej krzywdy, a jedynie porwało spodnie lub rozdarło rękaw kurtki. Kilka siniaków na nodze nie stanowi poważnego uszczerbku na zdrowiu, więc kwota zasądzonego odszkodowania może okazać się niewarta chodzenia po sądach. W takim wypadku również opiekun psa za niedopilnowanie swojego czworonoga otrzymać może co najwyżej naganę.
Kiedy pogryzienie nie jest winą opiekuna psa?
Istnieją także sytuacje, w których to nie opiekun winny jest agresji psa, a sam pogryziony.
Uważaj na psy w ogrodzie!
Jeśli do pogryzienia dojdzie podczas niezapowiedzianego wejścia do czyjegoś ogrodu, w którym przebywa agresywny pies, winę za tę sytuację ponosi intruz. Opiekun agresywnego psa nie ma obowiązku przetrzymywania go na uwięzi, w kojcu ani w kagańcu. Pod warunkiem że ogród jest dobrze zabezpieczony przed ucieczką zwierzaka, a na ogrodzeniu terenu znajduje się tabliczka ostrzegająca przed groźnym psem. Za pogryzienie opiekun może odpowiadać tylko wtedy, gdy był obecny podczas wtargnięcia i nie zapobiegł atakowi pupila.
Drażnienie psów jest karalne!
Przepisy przewidują kary za drażnienie psów i doprowadzanie ich w ten sposób do agresji. Nie precyzują dokładnie, co jest rozumiane przez drażnienie. Można jednak przypuszczać, że wkładanie rąk przez siatkę do cudzego ogrodu, szturchanie obcego psa w autobusie czy nieprzyjemne zaczepianie mijającego nas czworonoga może być w ten sposób rozumiane. Za takie zachowanie można otrzymać do tysiąca złotych grzywny.
Jak nie dopuścić do tego, by ugryzł cię obcy pies?
Wielu pogryzieniom przez psy można w prosty sposób zapobiec. Dbanie o zabezpieczenie agresywnego czworonoga jest obowiązkiem jego opiekuna. Jednak nie warto dla tej zasady narażać się na atak psa czy pogryzienie. Przede wszystkim nie należy zaczepiać obcych psów, wyciągać do nich rąk czy nachylać się nad nimi. Widząc idącą z naprzeciwka osobę ze zwierzakiem na smyczy, warto na wszelki wypadek odsunąć się trochę, by nie przechodzić tuż obok czworonoga. Również wyprzedzając osobę z psem, można zwiększyć dystans od psiaka, żeby nie zaskoczyć go nagłym pojawieniem się za jego plecami.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined