15.12.2023
Czy twój pies cię kocha? Sprawdź 10 oznak psiej miłości!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zrobiłbyś dla swojego psa wszystko. Oddajesz mu całe swoje serce, czas i… pieniądze. A on? Czy twój pies tę miłość odwzajemnia? Sprawdzamy!
fot. Shutterstock
Jeśli chcesz się przekonać, czy twój pies cię kocha, bacznie go obserwuj. Zwróć uwagę na sygnały, jakie ci wysyła – jego mowę ciała, dźwięki, jakie wydaje, sposób zachowania się w stosunku do ciebie. Poniżej znajdziesz doskonałą ściągę – listę dowodów psiej miłości!
1. Liże cię po twarzy
Psy wzajemnie się czasem wylizują, co jest pewnego rodzaju przyjaznym rytuałem. Zdarza się, że robią to na powitanie. Jeśli liżą nas, ludzi, oznacza to również same dobre rzeczy – przywiązanie i pewnego rodzaju podziękowanie za to, co dla psa robimy.
2. Macha ogonem na twój widok
To chyba najbardziej oczywisty dla wszystkich dowód, że pies kogoś lubi, choć sprawa jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Gdy pupil trzyma ogon w połowie wysokości i luźno, szeroko macha nim na boki, a dodatkowo jego postawa ciała jest zrelaksowana, oznacza to, że czuje się z tobą dobrze i naprawdę cieszy się na twój widok. Krótkie, nerwowe ruchy albo ogon postawiony do pionu lub – przeciwnie – schowany między łapami („pod siebie”) to oznaki, że pies nie czuje się dobrze w danej sytuacji. Ale jeśli nas kocha, takich reakcji nie zobaczycie!
3. Przytula się i chce być zawsze blisko
Gdy siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję albo czytasz książkę, twój pies mógłby się przecież położyć gdziekolwiek indziej. Ale nie, on zwykle wybierze tę samą kanapę, dywan, na którym trzymasz właśnie nogi albo twoje kolana. Byle być jak najbliżej i czuć twoją obecność. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że cię kocha.
4. Patrzy ci w oczy
Gdy z inną osobą nawiążesz kontakt wzrokowy, zwykle oznacza to zainteresowanie, a w każdym razie – coś miłego. W świecie psów jest inaczej – gdy pies patrzy drugiemu psu w oczy, jest to traktowane jako prowokacja albo przejaw agresji. Ale psy nauczyły się, że patrzenie człowiekowi w oczy przynosi korzyści – swoim proszącym wzrokiem potrafią wszak wyżebrać mnóstwo pyszności. Gdy pies czuje się z kimś dobrze, bez obaw nawiązuje z nim kontakt wzrokowy, a nawet się długo i wytrwale gapi. W stosunku do człowieka nie jest to zawezwanie do ataku, a oznaka miłości.
5. Uśmiecha się do ciebie
Otwarty psi pysk ma wiele znaczeń, ale gdy ciało pupila jest rozluźnione, ogon zwisa swobodnie, a oczy są otwarte lub lekko przymrużone, to znak, że pies jest po prostu szczęśliwy i zrelaksowany.
6. Pozytywnie reaguje na twój głos
Dzień jak co dzień – wracasz po całym dniu z pracy, a już od progu wita cię merdający ogon i uśmiechnięty pysk. Gdy tylko odezwiesz się do pupila albo choćby wypowiesz jego imię, poziom ekscytacji osiąga niewyobrażalny poziom. Pies jest przeszczęśliwy, że może cię usłyszeć, zobaczyć, powąchać! Mój starszy już labrador, który ma problemy ze wzrokiem, czasem z daleka mnie nie rozpoznaje. Ale gdy tylko się odezwę, od razu pędzi z radością na powitanie. Bo psy naprawdę kochają dźwięk głosu swoich właścicieli i są w stanie go rozpoznać spośród wszystkich innych dźwięków.
7. Przynosi ci swoje zabawki
Nie ma znaczenia, że bawiliście się tą piłką już dzisiaj 10 razy. Psa nie interesuje też to, że masz na sobie najlepszy strój i właśnie idziesz na rozmowę o pracę. On właśnie chce się z tobą bawić, i to najlepiej wszystkimi zabawkami naraz! No bo z kim miałby to robić, jak nie z ukochanym właścicielem?
8. Uwielbia twój zapach
Tak, tak, psy kochają zapach swoich właścicieli. To dlatego gryzą nasze kapcie, gdy zostają same w domu – bo obuwie jest przesiąknięte zapachem osoby, która je nosi. Z tego też powodu wybierają sobie do żucia pilot od telewizora – ponieważ często trzymamy go w rękach, zostawiamy na nim intensywne ślady zapachowe. Gdy więc pies nie może przytulić się do ukochanego opiekuna, szuka jakiejś jego namiastki – niech to będzie choćby brudna bielizna!
Prowadzono badania, podczas których naukowcy dawali psom do powąchania zapachy różnych ludzi, w tym ich właścicieli. Okazało się, że psy bardzo pozytywnie reagowały na woń swoich ludzi, a ich w ich mózgach aktywowały się dokładnie te same obszary, które uruchamiają się u ludzi, którzy oglądają zdjęcia ukochanych osób. To naukowy dowód na to, że psy kochają nas nawet noskami i tęsknią, gdy nas nie ma.
9. Rozpacza, gdy cię nie ma
Co wiąże się też z tym, że szaleje z radości, gdy cię w końcu zobaczy. I nie ma znaczenia, czy nie było cię w domu 8 godzin, czy wyszedłeś tylko na chwilę do sklepu, czy… zniknąłeś za drzwiami tylko na sekundę, by odebrać paczkę od kuriera. Nie było cię – tragedia gotowa!
10. Wraca do ciebie na wołanie
Wbrew pozorom to jeden z większych dowodów miłości. Co nie znaczy, że gdy pies nie wraca, to nie kocha – wtedy oznacza to tyle, że musicie nad przywołaniem jeszcze popracować. Ale gdy wołasz psa w parku, a ten bez żalu zostawia: ulubionych kumpli, pyszne śmieci i pachnące krzaczki, i do ciebie biegnie, możesz być pewny jednego. On naprawdę cię kocha nad życie!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined