12.03.2020
Koronawirus i pies. Czy można iść na spacer z psem podczas kwarantanny?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Boisz się kwarantanny, bo nie wiesz, czy będziesz mógł wyjść na spacer z psem? Dowiedz się, jak możesz zabezpieczyć swojego czworonoga na taką ewentualność!
fot. Shutterstock
Każdy, kto śledzi najnowsze wiadomości, słyszał już o rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusie. Liczba chorych na COVID-19 w naszym kraju jest jeszcze niska, jednak dość szybko wzrasta. W celu zapobiegania wzrostowi liczby zachorowań polski rząd zapowiedział, że każda podejrzana o kontakt z SARS-CoV-2 osoba podlegać będzie 14-dniowej kwarantannie… Nawet jeśli będzie to opiekun psa! Czy osoba mieszkająca z czworonogiem będzie mogła wyjść na spacer z psem podczas kwarantanny?
Kwarantanna – na czym to polega?
W związku z rosnącą w Polsce liczbą zachorowań na SARS-CoV-2 osoby, które miały kontakt z chorymi, kierowane są na dwutygodniową kwarantannę domową. Oznacza to, że nie mogą one opuszczać swojego domu pod żadnym pozorem. Nawet w celu wyjścia na zakupy czy wyprowadzenia domowego czworonoga.
Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa to jest niezwykle istotne i ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny. To nie jest czas wolny, czas, kiedy możemy wyjść do sklepu, z psem na spacer lub pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu gdzie powinniśmy przebywać – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Objęte kwarantanną osoby mają podlegać codziennej kontroli. Ich obecność w domu sprawdzać będzie policja, która przynajmniej raz na dobę zapuka do drzwi potencjalnie chorych osób lub do nich zadzwoni. Za nieprzestrzeganie zakazu opuszczania miejsca kwarantanny grozić będzie mandat w wysokości 5 tysięcy złotych.
Takie zasady kwarantanny przerażają opiekunów psów, w szczególności tych, którzy mieszkają w blokach. Pozbawieni możliwości wyjścia z własnego domu nie będą w stanie wyprowadzić swojego zwierzaka na spacer. A wiele domowych czworonogów, nauczonych regularnych spacerów, za żadne skarby nie załatwi się w domu! Osoby posiadające psiaka nie wyobrażają sobie także sprzątać codziennie psich odchodów i moczu z podłogi czy dywanów. Życie w takim koszmarze przez całą 14-dniową kwarantannę to jedna z największych obaw właścicieli domowych pupili. Co zrobić, kiedy trzeba będzie wyjść na spacer z psem podczas kwarantanny?
Czy można iść na spacer z psem podczas kwarantanny?
W internecie krąży już wiele zdjęć ogłoszeń, których autorzy deklarują pomoc osobom starszym w robieniu zakupów czy w spacerach z psami. O ile w przypadku osób zdrowych udzielenie takiego wsparcia jest jak najbardziej zalecane, to w przypadku osób objętych kwarantanną należy zachować szczególną ostrożność. Niedopuszczalny jest bezpośredni kontakt między potencjalnie chorą a zdrową osobą – to przed tym właśnie ma chronić kwarantanna.
Taka osoba nie może wyjść na klatkę schodową, żeby na przykład przejść się na spacer czy pójść do sklepu zrobić zakupy. Odpowiedzialność tej osoby polega na tym, że ona pozostaje w domu – wyjaśnia Joanna Narożniak, rzecznik prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
Przekazanie zakupów osobie przebywającej na kwarantannie nie stwarza większych problemów. Zakupy można postawić pod drzwiami i oddalić się, nim potencjalnie chora osoba otworzy drzwi swojego mieszkania. Dzięki temu zdrowy człowiek nie ma kontaktu z niczym, co mogłoby przenosić na sobie wirusa. Jednak wydanie na spacer czworonoga nie jest już takie proste. Koronawirus może znajdować się nie tylko na psim futrze, ale także na smyczy, którą trzeba przekazać sobie z rąk do rąk. Co w takim razie możemy zrobić z domowym pupilem, gdy obawiamy się, że zostaniemy objęci kwarantanną? Najlepiej tak szybko, jak to możliwe, przekażmy go rodzinie lub bliskim znajomym.
Jak więc zrobić zakupy? Najlepiej poprosić o pomoc bliskich. Czyli rodzina robi zakupy. Przynosi, stawia pod drzwiami, ta osoba wychodzi, zabiera te zakupy. Musimy pamiętać, żeby nie było kontaktu z innymi osobami. Możemy też zamówić zakupy przez internet, ale tylko wtedy, gdy nie wymaga to naszego kontaktu z dostawcą. Jeśli ktoś ma psa, lepiej będzie go przekazać na czas trwania kwarantanny znajomemu lub rodzinie – mówi Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie.
Psa przekaż zdrowej osobie
Oczywiście istnieje możliwość, że wśród naszych sąsiadów lub bliskich znajdzie się na tyle odważna osoba, która zabierze naszego psa na spacer, nawet jeśli będzie to grozić zakażeniem wirusem. Również niektórzy petsitterzy chętnie podejmą się takiego ryzyka w zamian za odpowiednią opłatę. Należy jednak pamiętać o tym, że kwarantanną obejmowane są osoby potencjalnie zarażone. Oznacza to, że w każdej chwili mogą u nich wystąpić objawy chorobowe. W takim wypadku osoba chora zostaje natychmiast przewieziona do szpitala… A znajdujący się pod jej opieką psiak automatycznie trafi do najbliższego schroniska! Oddając czworonoga na przechowanie innej osobie na czas naszej kwarantanny, możemy zabezpieczyć go przed tą niezwykle traumatyczną wyprawą.
Przypominamy – psy nie zarażają!
Wiele polskich schronisk dla psów przygotowuje już dodatkowe miejsca dla czworonogów należących do hospitalizowanych osób. Jednak wszyscy mają nadzieję, że uda się uniknąć masowego porzucania zwierząt przez niedoinformowanych i spanikowanych opiekunów. W Chinach z powodu masowej histerii dom i życie straciło naprawdę wiele psów i kotów.
Według WHO, CDC i AFCD nie ma dowodów na to, że psy i koty mogą być źródłem infekcji SARS-CoV-2 u ludzi. Właściciele czworonogów powinni przestrzegać zasad higieny, nie muszą jednak podejmować żadnych innych kroków. Dostępne dziś dowody wskazują na to, że psy nie są podatne na większe ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa niż przedmioty, takie jak klamki od drzwi czy ubrania. Dlatego wszyscy, którzy są zdrowi i nie zostali objęci kwarantanną, mogą bez obaw wychodzić ze swoimi psami na spacery.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined