01.08.2023
Samodzielny psi rodzic – jak połączyć bycie singlem i opiekę nad psem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bycie singlem opiekującym się psem bywa trudne i często wymaga wyrzeczeń… Jednak nawet samodzielny psi rodzic może zapewnić zwierzakowi wszystko, czego mu potrzeba! Oto 5 cennych wskazówek, które ułatwią ci opiekę nad psem.
fot. Shutterstock
Pies to niezastąpiony towarzysz każdej osoby – szczególnie tej, która mieszka sama! Nie ma bowiem nic piękniejszego niż widok roześmianego pyska po powrocie do domu i nie ma lepszej pobudki niż dotyk zimnego nosa na policzku. Jednak przed samodzielnym psim rodzicem staje wiele wyzwań, które dla innych osób nie stanowią problemu. Jak połączyć bycie singlem i opiekę nad psem?
Wskazówki dla samodzielnego psiego rodzica
Każda osoba decydująca się na przygarnięcie czworonoga musi liczyć się ze sporymi wydatkami – utrzymanie psiaka wymaga więc stałej pracy i stabilnej sytuacji finansowej. Sprawia to, że zwierzaki mieszkające tylko z jednym, ciężko pracującym psim rodzicem często znaczną część dnia spędzają same w domu, a cała odpowiedzialność za ich życie spoczywa tylko na jednej osobie… Co możesz zrobić, by zapewnić zwierzakowi bezpieczeństwo i dobre samopoczucie? Te porady z pewnością ci w tym pomogą!
1. Umil psu czas spędzony w domu
Żaden pies nie lubi zostawać w domu sam. Nie znaczy to jednak, że samotnie spędzone chwile muszą być nudne! Wychodząc do pracy, upewnij się, że twój pupil będzie miał zapewnione ciekawe, bezpieczne zajęcie, które umili mu oczekiwanie na twój powrót. Rozrywką dla czworonoga może być szukanie smaczków poukrywanych w zakamarkach mieszkania, samodzielne rozpracowywanie prostych łamigłówek albo wydobywanie przysmaków z gumowych zabawek na jedzenie.
Doskonałym sposobem na zmęczenie psiaka w domu może być pozostawienie mu zabawki wypełnionej pysznościami. Wylizywanie jej zamrożonej zawartości może zająć zwierzakowi nawet kilka godzin! Pamiętaj jednak, że codzienne podawanie psu dużej ilości takich przysmaków może doprowadzić go do niebezpiecznej nadwagi. Dlatego najzdrowszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu części karmy odliczonej z dziennej porcji jedzenia.
2. Nie kupuj zbędnych gadżetów
Twój psiak naprawdę nie potrzebuje trzech par szelek i pięciu obroży! Nawet jeśli dobrze zarabiasz i możesz pozwolić sobie na kupowanie coraz to nowszych gadżetów, zastanów się, czy rzeczywiście są niezbędne. Może lepszym pomysłem będzie odłożenie części tych pieniędzy na wspólny wyjazd? Rozsądne planowanie wydatków zapewni wam więcej swobody nie tylko na czas wakacji. Pieniądze pozwolą ci zadbać o zwierzaka, gdy z powodu kontuzji nie będziesz mógł wyprowadzać psa na spacer lub trafisz do szpitala…
3. Naucz psa dobrych manier
Nie da się ukryć, że dobrze wychowany, spokojny i odpowiednio zsocjalizowany psiak to znacznie mniejszy kłopot. I nie chodzi tylko o wasze codzienne funkcjonowanie! Posłusznego, przyjaźnie nastawionego do świata zwierzaka możesz zabrać ze sobą w każde psiolubne miejsce i bez obaw oddać pod opiekę petsittera lub rodziców. Na naukę i socjalizację trzeba oczywiście poświęcić trochę cennego czasu, jednak taka inwestycja naprawdę się opłaci.
4. Nie zapominaj o sobie
Dla swojego psa jesteś całym światem – pamiętaj o tym! Domowe czworonogi bezbłędnie odczytują emocje swoich opiekunów, dlatego twój stres, zmęczenie i przygnębienie udzielą się także twojemu zwierzakowi. Jeśli po pracy skupiasz się wyłącznie na psich potrzebach i zapominasz zadbać o swoje samopoczucie, możesz mieć pewność, że twój pies nie będzie szczęśliwy. Dlatego nigdy nie miej wyrzutów sumienia, kiedy potrzebujesz chwili dla siebie – nawet jeśli raz w tygodniu zrezygnujesz z długiego spaceru tylko na rzecz zaszycia się pod kołdrą i obejrzenia kilku odcinków serialu!
5. Pamiętaj, że nie jesteś sam!
Decydując się na bycie singlem, wiesz, że z większością problemów będziesz musiał radzić sobie sam. Nie znaczy to jednak, że nie możesz prosić bliskich o pomoc! Rodzice, znajomi z psich spacerów, koledzy z pracy, psiara mieszkająca piętro niżej… W twoim otoczeniu znajduje się wiele osób, które gotowe są wesprzeć cię w opiece nad czworonogiem. Nie bój się poprosić o pomoc w wyprowadzeniu psa – nawet gdy chcesz po prostu pójść do kina czy na spotkanie z przyjaciółmi. Każdy samodzielny psi rodzić zrozumie cię i wesprze, jeśli tylko będzie miał taką możliwość. Szczególnie jeśli w zamian zaoferujesz mu podobną przysługę!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined