01.10.2020
To ci się przyda! Pojemniki na karmę – jakie będą idealne?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pudełek na karmę jest mnóstwo! Tylko… które wybrać?
fot. Shutterstock
Nieprawidłowo przechowywana sucha karma staje się dużo mniej wartościowa, niż była w chwili, gdy otworzyliśmy worek. Zawarte w niej składniki pokarmowe ulegają degradacji, tłuszcze jełczeją, karma traci świeżość i aromat. Wielu właścicieli zauważa, że ich psy lubią karmę bezpośrednio po otwarciu worka, ale gdy jego zawartość się kończy – odmawiają jedzenia. I trudno się dziwić! Zwietrzałe granulki są bezwartościowe i smakują jak… czipsy z paczki, którą otworzyliśmy tydzień wcześniej. Kto takie lubi? Sprawdźmy, jakie pojemniki na karmę będą idealne.
Sucha, nie w otwartym worku
Nie ma sensu przesypywać karmy z oryginalnego opakowania. Worki, w których producenci sprzedają jedzenie dla psów, są wykonane ze specjalnego, kilkuwarstwowego materiału, który nie przepuszcza światła i nie wchodzi w reakcję ze składnikami pokarmowymi. Ważne jest jednak, byśmy po każdym wyjęciu porcji karmy worek dokładnie zamknęli, wypuszczając z niego możliwie jak najwięcej powietrza. Brzeg opakowania dokładnie zamknijmy klipsem lub klamerką. Szczelnie zamknięty worek możemy dodatkowo umieścić w plastikowym pudełku przeznaczonym do przechowywania suchej karmy. Jeśli zapach karmy da się wyczuć w pomieszczeniu, w którym stoi, to znaczy, że worek uszczelniamy za słabo.
Mokra, tylko nie w puszce
Po otwarciu puszki z mokrą karmą wielu z nas wkłada ją do lodówki. To błąd! Najpierw należy przełożyć pokarm do słoika lub pudełka (przeznaczonego do żywności dla ludzi). Dopiero wtedy włóżmy karmę do lodówki.
Pojemniki na karmę – 3 rzeczy, które warto o nich wiedzieć
1. Gdzie przechowywać? Karmę, niezależnie od tego, czy w worku, czy w pojemniku, przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu. W praktyce może to być spiżarka lub po prostu kuchenna szafka.
2. Jak często kupować? Po otwarciu worka z suchą karmą najlepiej zużyć ją w ciągu 3-4 tygodni. Kupujmy więc takie objętości, które wystarczą naszemu psu na miesiąc, nie dłużej.
3. Czy wkładać do lodówki? Suchej karmy nie powinniśmy wkładać do lodówki, bo może zawilgotnieć. Wystarczy przechowywać ją w temperaturze pokojowej. Mokrą karmę po otwarciu wkładamy do lodówki na nie więcej niż 48 godzin.
Metalowa puszka
Świetnie sprawdzi się do przechowywania smakołyków i domowej roboty psich ciasteczek. Szczególnie jeśli ma pokrywkę z uszczelką! I zabawny kształt.
Zamykany lub zakręcany słoik
Zwykły słoik, który został nam np. po miodzie, to idealne naczynie do przechowywania smaczków, suchej karmy (jednej, dwóch porcji) czy jedzenia z puszki. Bardzo eko!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined