01.10.2020
To ci się przyda! Pojemniki na karmę – jakie będą idealne?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pudełek na karmę jest mnóstwo! Tylko… które wybrać?
fot. Shutterstock
Nieprawidłowo przechowywana sucha karma staje się dużo mniej wartościowa, niż była w chwili, gdy otworzyliśmy worek. Zawarte w niej składniki pokarmowe ulegają degradacji, tłuszcze jełczeją, karma traci świeżość i aromat. Wielu właścicieli zauważa, że ich psy lubią karmę bezpośrednio po otwarciu worka, ale gdy jego zawartość się kończy – odmawiają jedzenia. I trudno się dziwić! Zwietrzałe granulki są bezwartościowe i smakują jak… czipsy z paczki, którą otworzyliśmy tydzień wcześniej. Kto takie lubi? Sprawdźmy, jakie pojemniki na karmę będą idealne.
Sucha, nie w otwartym worku
Nie ma sensu przesypywać karmy z oryginalnego opakowania. Worki, w których producenci sprzedają jedzenie dla psów, są wykonane ze specjalnego, kilkuwarstwowego materiału, który nie przepuszcza światła i nie wchodzi w reakcję ze składnikami pokarmowymi. Ważne jest jednak, byśmy po każdym wyjęciu porcji karmy worek dokładnie zamknęli, wypuszczając z niego możliwie jak najwięcej powietrza. Brzeg opakowania dokładnie zamknijmy klipsem lub klamerką. Szczelnie zamknięty worek możemy dodatkowo umieścić w plastikowym pudełku przeznaczonym do przechowywania suchej karmy. Jeśli zapach karmy da się wyczuć w pomieszczeniu, w którym stoi, to znaczy, że worek uszczelniamy za słabo.
Mokra, tylko nie w puszce
Po otwarciu puszki z mokrą karmą wielu z nas wkłada ją do lodówki. To błąd! Najpierw należy przełożyć pokarm do słoika lub pudełka (przeznaczonego do żywności dla ludzi). Dopiero wtedy włóżmy karmę do lodówki.
Pojemniki na karmę – 3 rzeczy, które warto o nich wiedzieć
1. Gdzie przechowywać? Karmę, niezależnie od tego, czy w worku, czy w pojemniku, przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu. W praktyce może to być spiżarka lub po prostu kuchenna szafka.
2. Jak często kupować? Po otwarciu worka z suchą karmą najlepiej zużyć ją w ciągu 3-4 tygodni. Kupujmy więc takie objętości, które wystarczą naszemu psu na miesiąc, nie dłużej.
3. Czy wkładać do lodówki? Suchej karmy nie powinniśmy wkładać do lodówki, bo może zawilgotnieć. Wystarczy przechowywać ją w temperaturze pokojowej. Mokrą karmę po otwarciu wkładamy do lodówki na nie więcej niż 48 godzin.
Metalowa puszka
Świetnie sprawdzi się do przechowywania smakołyków i domowej roboty psich ciasteczek. Szczególnie jeśli ma pokrywkę z uszczelką! I zabawny kształt.
Zamykany lub zakręcany słoik
Zwykły słoik, który został nam np. po miodzie, to idealne naczynie do przechowywania smaczków, suchej karmy (jednej, dwóch porcji) czy jedzenia z puszki. Bardzo eko!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2024
Bawisz się z psem czy go stresujesz? Sprawdź, czego lepiej nie robić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wśród najczęściej wybieranych aktywności i zabaw, które opiekunowie psów deklarują jako formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pupilami, znajdują się takie aktywności jak: rzucanie piłki, bieganie (czy to w formie joggingu, czy przy rowerze), zajęcia agility, flyball, pływanie. Czy to na pewno dobrze?
undefined
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined