31.03.2020
Szukasz skutecznego rozwiązania przeciwko pchłom i kleszczom? Oto nowość, którą warto sprawdzić!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spośród wielu produktów przeciwko pchłom i kleszczom dostępnym na rynku, warto wybierać te naprawdę skuteczne. Sporo preparatów jest dostępnych od lat, ale pojawiają się też nowości, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
fot. Shutterstock
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment preparatów, które pomagają chronić nasze zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi. Począwszy od tych naturalnych, najczęściej na bazie olejków eterycznych odstraszających komary i kleszcze, poprzez preparaty działające na zasadzie fizycznej, zawierające dimetykon, na preparatach biobójczych oraz produktach leczniczych kończąc. Niedawno do grona produktów leczniczych (weterynaryjnych), które mają za zadanie chronić psy przed ektopasożytami, dołączyła obroża Beaphar Canishield. Jest to produkt o wysokiej skuteczności, który długotrwale uwalnia składnik aktywny – deltametrynę, pozwalając w tym czasie zapewnić ochronę przed inwazją pcheł oraz kleszczy.
Najczęstsze zagrożenia
Pasożyty zewnętrzne atakujące nasze czworonogi potrafią skutecznie uprzykrzyć życie zarówno zwierzętom, jak i ich właścicielom. Spośród ektopasożytów występujących w Polsce, za najbardziej uciążliwe uznaje się kleszcze i pchły. Te ostatnie drażnią i niepokoją zwierzęta, będąc przyczyną uporczywego świądu, przez co doprowadzają do samouszkodzeń sierści i skóry, przeczosów i zadrapań. Uczulone zwierzęta po ukłuciu pcheł mogą cierpieć z powodu alergicznego pchlego zapalenia skóry. Zarówno pchły, jak i kleszcze, stanowią istotne ogniwo w przenoszeniu wielu chorób. Poza aspektami higienicznymi to właśnie choroby przenoszone przez pchły i kleszcze stanowią główny powód, dla którego staramy się skutecznie zabezpieczyć nasze zwierzęta przed inwazją tych natarczywych stawonogów.
Kleszcze
Kleszcze są niepożądanymi i niebezpiecznymi pasożytami, żerującymi zarówno na ludziach, jak
i zwierzętach. Najczęściej spotykane osobniki występujące w Europie należą głównie do rodziny kleszczy (Ixodidae), takich jak Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus i Dermacentor reticulatus. Kleszcze mogą przenosić różne choroby zakaźne na psy i ludzi, takie jak borelioza (choroba z Lyme) czy babeszjoza. Choroby te mogą powodować wiele dolegliwości, a nawet śmierć żywiciela. Ukąszenia kleszczy mogą również skutkować zmianami w obrębie skóry i miejscowymi stanami zapalnymi, powodując konieczność wizyty u lekarza weterynarii.
Pchły
Najczęściej występującymi pchłami u psów w Europie są Ctenocephalides felis (kocia pchła). Większość cyklu życiowego pcheł przebiega w środowisku zewnętrznym, tak więc psy mogą zostać przez nie zaatakowane w dowolnym miejscu lub przez bezpośredni kontakt z innymi zarażonymi zwierzętami. Gdy pchła znajdzie swojego preferowanego żywiciela, np. psa, zazwyczaj go nie opuszcza, chyba że zostanie zabita wskutek podania preparatu leczniczego. Pchły żywią się krwią psa, powodując drapanie i dyskomfort. Poważne inwazje mogą nawet prowadzić do anemii. Pchły wytwarzają ślinę podczas pobierania pokarmu, co może prowadzić do reakcji alergicznej u psów, znanej jako alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Ponadto są wektorami wielu chorób ludzkich, jak i zwierzęcych.
Zastosowanie deltametryny
Substancją czynną w obroży Beaphar Canishield jest deltametryna, syntetyczny związek z grupy pyretroidów, podobny do naturalnie występujących w kwiatostanach chryzantem. Substancja ta jest neurotoksyczna dla stawonogów, w tym kleszczy i pcheł. Wchłania się poprzez powierzchnię ciała pasożyta, a następnie atakuje jego układ nerwowy. Powoduje to tak zwany efekt „powalenia”, co oznacza, że pasożyt zostaje sparaliżowany, a następnie ginie.
Olbrzymim plusem zastosowania w obroży Canishield deltametryny jest fakt, że substancja ta pozostaje bez wpływu na naszego czworonoga, nie wchłania się ona do jego krwioobiegu, a oddziałuje jedynie na powierzchni jego skóry. Nie działa systemowo. Delmateryna jest substancją wysoce lipofilową, dzięki czemu uwolniona z obroży, bardzo szybko ulega rozproszeniu w warstwie lipidowej skóry zwierzęcia, zapewniając mu ochronę. Sama obroża zaprojektowana została w taki sposób, aby chronić nasze zwierzę przez jak najdłuższy czas. Można to było osiągnąć dzięki wykorzystaniu matrycy polimerowej, z której substancja czynna uwalniania jest stopniowo przez okres sześciu miesięcy.
Zalety obroży Beaphar Canishield
Przewagą obroży Canishield nad naturalnymi odpowiednikami – poza szerszym spektrum działania – jest fakt, że jest ona całkowicie bezwonna. Łatwość stosowania oraz długa skuteczność sprawiają, że jest ona świetnym rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów, którym zdarza się zapomnieć o powtórzeniu aplikacji preparatów nakrapianych. Obroża Canieshield występuje w dwóch rozmiarach, odpowiednich dla dużych (65 cm) bądź małych i średnich psów (45 cm). Można ją stosować u szczeniąt już od 7. tygodnia życia. Pamiętajmy o tym, że niektóre z pasożytów, jak np. kleszcze, są również źródłem zagrożenia dla zdrowia człowieka, dlatego chroniąc przed nimi swojego psa, ochronimy także siebie i swoich bliskich.
Badania skuteczności
Skuteczność przeciw kleszczom
Podczas 27-tygodniowego badania laboratoryjnego obroża z deltametryną wykazała sięgającą ponad 90% skuteczność przeciwko Ixodus ricinus, najpowszechniejszemu wektorowi choroby z Lyme w Europie. Optymalną ochronę przed kleszczami osiąga się tydzień po zabiegu, dlatego zaleca się nakładanie obroży na tydzień przed wystawieniem psa na możliwy kontakt z kleszczem.
Skuteczność przeciw pchłom
24-tygodniowe laboratoryjne badanie obroży z deltametryną wykazało sięgającą ponad 95% skuteczność działania przeciwko pchłom Ctenocephalides felis przez pierwsze 16 tygodni. Obroża zaczyna działać po 7 dniach od jej założenia.
Więcej informacji o obroży Beaphar Canishield znajdziesz TUTAJ!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined