30.10.2023
Spędzasz Halloween z psem? Uważaj na te zagrożenia!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Halloween z psem możemy spędzić na zabawie lub wspólnym relaksie. Jednak nie brakuje w jego trakcie zagrożeń dla naszego czworonoga. Na co szczególnie uważać? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Rzeźbione dynie, oświetlone świeczkami domy, ulice pełne poprzebieranych ludzi i masa cukierków – typowe halloweenowe szaleństwo! A gdzie w tym wszystkim pies? Na co trzeba uważać podczas tego święta, by spędzanie Halloween z psem było bezpieczne dla domowego pupila?
Czekolada
Oczywista oczywistość, o której jednak łatwo zapomnieć podczas halloweenowej imprezy. Większość cukierków, jakie rozdawane są tego dnia, zrobione są właśnie z czekolady. Wystarczy więc zostawić koszyk ze słodyczami w zasięgu czworonoga, by narazić go na poważne zatrucie! Dlatego wszyscy zaproszeni na imprezę goście, jeszcze przed wejściem do domu, powinni zostać poinstruowani, by trzymać słodycze z dala od psiaka. Tyczy się to szczególnie dzieci, które lubią dzielić się jedzeniem ze zwierzakami!
Cukierki z ksylitolem
Ksylitol to kolejna trująca dla psa substancja, którą można spotkać w wielu słodyczach. Wykorzystywany jest także jako zamiennik cukru przy pieczeniu ciast. Nawet niewielka ilość ksylitolu może spowodować u psa gwałtowny spadek cukru i uszkodzenie wątroby. Kolejny powód, by nie dzielić się ze zwierzakiem zdobycznymi słodyczami!
Świeczki
Świeczki to obowiązkowy element halloweenowego wystroju! Jeśli jednak planujesz spędzić Halloween z psem, powinieneś dobrze się zastanowić, gdzie je ustawić. Oświetlone świeczkami rzeźbione dynie mogą wzbudzić w zwierzaku wyjątkowe zainteresowanie… A stąd do pożaru już niewiele brakuje! Pamiętaj też, by nie stawiać świeczek na niskich stołach, na których serwujesz gościom przekąski. Zwabiony zapachami pupil może nie zauważyć płomienia i poważnie się poparzyć!
Imprezowe zamieszanie
Dla ludzi zamieszanie to zawsze część dobrej zabawy. Jednak psiaki nie podzielają tej opinii. Nawet jeśli nasz czworonóg wydaje się wyjątkowo podekscytowany natłokiem gości i głośną imprezą, zastanówmy się, czy nie potrzebuje chwili odpoczynku. Skakanie na gości, szczekanie, kręcenie się bez celu po domu czy obsesyjne przynoszenie zabawek mogą być oznakami stresu, a nie dobrej zabawy.
Jeśli mamy wrażenie, że psiakowi przydałaby się przerwa i krótka drzemka, nie wahajmy się odprowadzić go do innego pokoju. Zostawmy mu na pocieszenie duży, naturalny gryzak i pozwólmy mu się chwilę wyciszyć. Zapewnijmy mu także odizolowane od głównej imprezy miejsce, w którym w każdej chwili może się schować przed tłumem.
Kostiumy dla psów
Psiaki z reguły nie przepadają za wymyślnymi strojami. Należy pamiętać, że zbyt ciasny kostium dla zwierzaka może nie tylko krępować jego ruchy. Przebrany na Halloween czworonóg może zaplątać się w swoje ubranko i zrobić sobie poważną krzywdę. Szczególnie gdy zajęty imprezą opiekun nie wybawi psiaka na czas z opresji! Zirytowany niewygodnym kostiumem psiak może go także spróbować zdjąć i niechcący zadławić się odgryzionym guzikiem lub skrawkiem materiału.
Dlatego, jeśli koniecznie musimy przebrać naszego pupila na halloweenową imprezę, powinniśmy zadbać o to, by jego strój pozbawiony był małych elementów i jak najmniej przeszkadzał czworonogowi. Należy także uważać, by ubrany odświętnie zwierzak się nie przegrzał!
Papierki po cukierkach
Nie tylko cukierki są groźne dla psów. Puste papierki po cukierkach dla wielu zwierzaków pachną naprawdę kusząco! Jednak połknięcie kawałka folii może skończyć się uszkodzeniem jelit i koniecznością przeprowadzenia poważnej operacji. Jeśli więc spędzasz Halloween z psem, postaraj się na bieżąco wyrzucać do kosza wszystkie papierki po słodyczach.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined