21.10.2022
Dlaczego pies przedwcześnie siwieje?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widząc siwe włosy na pyszczku psa, od razu zakładasz, że jest on w podeszłym wieku? To błąd, ponieważ coraz więcej czworonogów zaczyna siwieć już po ukończeniu 2. roku życia. Dlaczego? Sprawdź!
Fot. Shutterstock
Przedwczesne siwienie to zjawisko coraz częściej obserwowane wśród psów. Badacze postanowili dokładniej mu się przyjrzeć i przeanalizować czynniki za nie odpowiedzialne. Ich wnioski są naprawdę zaskakujące.
Dlaczego pies przedwcześnie siwieje?
Stres niejedno ma imię
Dr Rodney Habib wraz z dr Karen Shaw Becker w swojej książce dotyczącej starzenia się psów postanowili dokładnie przeanalizować stresory odpowiedzialne za przyspieszenie tego procesu. Wbrew pozorom nie znajdują się wśród nich jedynie te spowodowane czynnikami psychicznymi czy emocjonalnymi, jak na przykład nieprawidłowo przeprowadzony proces socjalizacji, przewlekły lęk czy agresywne szkolenie. Z jakimi innymi rodzajami stresu mają do czynienia czworonożni domownicy?
- Stresory chemiczne w domach takie jak na przykład ekspozycja na pleśń; ftalany; lotne związki organiczne znajdujące się między innymi w odświeżaczach powietrza; aflatoksyny oraz inne zanieczyszczenia w karmach dla zwierząt domowych; fluoryzowana woda.
- Stresory chemiczne na zewnątrz, w tym pestycydy; herbicydy; zanieczyszczenia powietrza; promieniowanie ultrafioletowe.
- Stresory fizyczne, wśród których wymienia się przede wszystkim nadmierną masę ciała oraz brak aktywności fizycznej, prowadzący do problemów z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego, a w efekcie także do nawracających kontuzji.
Siwienie pyska a zachowanie psów
W 2016 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Kolorado przeprowadzili niezwykle ciekawe badanie. Do udziału zakwalifikowano 400 psów w wieku od 1 do 4 lat, które następnie zakwalifikowano do czterech grup, biorąc pod uwagę ilość ich siwych włosów na pyszczku. Wszyscy opiekunowie czworonogów wypełnili ankietę dotyczącą stylu życia ich pupili, w której zawarto także pytania dotyczące zachowań lękowych oraz impulsywnych zwierząt wraz z ich różnymi przykładami.
Po dokładnym przeanalizowaniu tych danych badacze doszli do trzech ważnych wniosków.
- Psy przejawiające objawy lęku (między innymi zachowania destrukcyjne w samotności, kulenie się przy obcych czy wypadanie włosów w trakcie wizyty u weterynarza) miały znacznie więcej siwych włosów na pyszczku.
- Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku czworonogów charakteryzujących się impulsywnością (do takich zachowań zalicza się na przykład skakanie na ludzi, trudność z uspokojeniem się i koncentracją lub ogólna nadpobudliwość), u których siwizna również pojawiają się wcześniej.
- Ostatni czynnikiem, który według wyników istotnie wpływał na szybkość pojawienia się siwych włosów u psów, były ich lęki przed określonymi bodźcami. Wśród nich znajdowały się przede wszystkim głośne dźwięki, ale także konkretne osoby.
Wszystkie zwierzaki biorące udział w badaniu były młode, jednak osobniki w wieku 4 lat miały istotnie więcej siwych włosów niż ich 3 lata młodsi koledzy. U suczek również zaobserwowano szybszy proces. Co ciekawe nie zauważono korelacji między rasą, wielkością i ogólnym stanem zdrowia psa, a szybkością jego siwienia.
Odkrycie dające nadzieję
Obecnie badaczom nie udało się jednoznacznie ustalić, czy to lęk, czy impulsywność jest znaczniejszym czynnikiem wpływającym na szybkość siwienia u psów, ale są zgodni co do tego, że obydwa odgrywają w tym procesie istotną rolę.
Naukowcy żywią nadzieję, że dzięki tym wynikom uda się szybciej pomóc lękliwym i niespokojnym psom. Według behawiorystów siwienie u takich zwierząt zaczyna postępować najczęściej już po ukończeniu 2. roku życia. Zaobserwowanie tego zjawiska u swojego pupila może skłonić opiekunów, pracowników schronisk, weterynarzy oraz behawiorystów do szybszego podjęcia kroków do zapewnienia psiakom równowagi i komfortu psychicznego.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined
23.04.2025
4 sposoby na psią nudę – poznaj je, a twój pies będzie miał ciekawsze życie!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
4 sposoby na psią nudę to spacery socjalizacyjne, nauka sztuczek, aktywność fizyczna i zabawy węchowe. Każdy z nich z osobna ubarwi życie pupila, a cały ich komplet zaspokoi wszystkie potrzeby psa i pozwoli zbudować z nim głęboką relację.
undefined
22.04.2025
Jak skupić psa na sobie podczas spaceru? 5 rad, które się przydają!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nowe zapachy, fascynujący psi przyjaciele, ludzie, którzy piszczą i cmokają na widok psa – to wszystko sprawia, że nasz pupil łatwo się rozprasza. Jak nauczyć go skupiania na nas podczas spaceru? Jest na to kilka sposobów!
undefined