01.04.2025
Dlaczego pies chce spać ze mną w łóżku? Znamy 6 powodów!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dlaczego pies chce spać w łóżku? Przecież ma swoje wygodne legowisko, kupione za miliony i postawione w sypialni, a jednak pcha się do naszej czystej pościeli... Po co to robi? Ma swoje powody!
fot. Shutterstock
Najpierw przekopujesz cały internet w poszukaniu idealnego psiego legowiska. Pytasz innych psiarzy na grupach, co przypadło do gustu ich psom. Przeglądasz zdjęcia i trafiasz na coś ekstra, co okazuje się dostępne jedynie w Stanach. Wypisujesz na kartce, co w idealnym legowisku jest najważniejsze – żeby było zmywalne, można je było prać w pralce, by było wygodne dla psa, również pod względem ortopedycznym. No i jeszcze żeby było ładne, zachwycało gości i pasowało nam do wystroju. Ciężkie pieniądze płacisz za cudo, które w końcu udaje ci się namierzyć. Pokazujesz je swojemu psu niczym trofeum, które specjalnie dla niego zdobyłeś. I co? I nic! Pies wącha je ze dwa razy, po czym… kładzie się na twojej pościeli. Dlaczego pies chce spać w łóżku? Czemu nie wybiera tego najwygodniejszego na świecie legowiska? Sprawdźmy to!
1. Pies chce spać w łóżku, bo czuje się samotny
W dwóch słowach można by powiedzieć, że pies chce spać w łóżku, bo potrzebuje bliskości. Jako zwierzę żyjące w grupie, pies chce czuć więź z członkami swojej rodziny – również fizycznie. Odłączony od swoich ludzi czuje się po prostu samotny. Natomiast śpiąc z opiekunami i mając ich na oku zyskuje poczucie bezpieczeństwa i wie, że w razie nagłej sytuacji będzie mógł liczyć na czyjąś pomoc. Dzięki temu nie musi być taki czujny i może się naprawdę odprężyć podczas głębokiego snu.
Jeśli nie chcemy spać z psem w łóżku – a pies nie jest do tego przyzwyczajony – zapewnijmy mu miejsce w pobliżu naszego łóżka, najlepiej w sypialni. Będzie się czuł bezpiecznie.
2. Pies wchodzi na łóżko, bo jest mu zimno
Tak, to może wydawać się dziwne – wszak legowisko znajduje się w tym samym mieszkaniu (a zwykle i pomieszczeniu) co nasze łóżko! Czy psu naprawdę może być zimno w pokoju, w którym nawet zimą jest temperatura powyżej 20 stopni? A jednak – może. Wystarczy przypomnieć sobie, jak sami opatulacie się kocem, gdy w jesienne wieczory oglądacie seriale. To uczucie chłodu jest subiektywne, ale jednak w zimniejsze okresy roku występuje.
Łóżko z grzejnikiem, jakim jesteśmy my, wydaje się kuszącą propozycją. W dodatku łóżko oferuje również przytulne kołdry, pod które można wejść i się ugrzać. Czego chcieć więcej? Psie legowisko specjalnie nie grzeje – tam pies ma tylko ciepło własnego ciała. Po co samotnie „marznąć”, gdy można zagrzać się w nogach ukochanego człowieka?
3. Pies wchodzi do łóżka, bo lubi ten zapach
Dlaczego pies chce spać w łóżku? No cóż, uwielbia zapach pościeli… Masz jak w banku, że gdy tylko zmienisz pościel na świeżą, pies od razu się na niej położy. Łatwo to zrozumieć, bo któż nie lubi tego zapachu? W tym względzie psy niczym nie różnią się od ludzi. Dodatkowo psy lubią nasze łóżko, bo jest… nasze. To zupełnie jak jedzenie z cudzej miski, z której – nawet to samo – zawsze smakuje lepiej. No i nie ma co ukrywać, że łóżko ukochanego opiekuna pachnie właśnie nim, więc choćby z tego powodu jest bardzo atrakcyjne.
Jakiś czas temu opiekowałam się pewną suczką w jej domu. Opiekunowie wyjechali, została tylko ze mną – trochę mnie wcześniej znała, ale nie aż tak, by od pierwszych chwil w stu procentach mi zaufać. Przez pierwsze dwie noce suczka spała na łóżku swoich opiekunów – tęskniła za nimi, dlatego wybrała miejsce, które najbardziej nimi pachniało. Dopiero trzeciej nocy przekonała się do mnie i zmieniła pokój (i łóżko) na ten, w którym spałam.
4. Pies wchodzi na łóżko, bo potrzebuje przestrzeni
Wbrew pozorom pies też lubi się rozciągnąć, gdy śpi. Producenci legowisk wydają się o tym nie wiedzieć i często produkują takie łóżeczka, w których pies może spać jedynie zwinięty w kłębek. Inna sprawa, że w naszych mieszkaniach też nie zawsze jest miejsce na wielkie psie łoże…
Dlatego psy, w poszukiwaniu komfortu do spania, wędrują do naszych obszernych łóżek. Materac w rozmiarze 180 x 200 cm daje psu mnóstwo możliwości leżenia w poprzek, pod kątem czy z łapami do góry… A że po drodze są jacyś ludzie, którym się chodzi po głowach? No cóż, nikt nie powiedział, że wszystkim będzie wygodnie!
5. Pies w łóżku szuka komfortu
Psie legowiska często są zrobione z łatwo zmywalnych materiałów. Owszem, praktycznych, ale nie do końca wygodnych. Przykładowo kodura, popularne pokrycie psich łóżeczek, co prawda nie wchłania wody i brudu, ale jest śliskie i zimne. A nasza miękka, pachnąca płynem do prania pościel? Ach, to jest dopiero luksus! Nic, tylko się wtulić w poduszkę i zasnąć… Psy mają nieco egoistyczne podejście do świata i gdy znajdą miejsce, w którym jest im dobrze, bez walki go nie oddadzą.
6. Pies chce spać z tobą, bo cię kocha
Dlaczego jeszcze pies chce spać w łóżku? Odpowiedź jest prosta – kocha cię! Zawsze i wszędzie chce być blisko. Również w nocy, która trwa przecież tak długo, jest taka ciemna i taka straszna… Nie ma nic lepszego niż wtulić się w ukochanego przyjaciela, jakim to właśnie ty jesteś dla psa. Zresztą my, ludzie, także lubimy przytulić się do kogoś, z kim czujemy się dobrze i bezpiecznie. Psy niewiele się od nas w tym względzie różnią!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
16.03.2025
Dlaczego pies dyszy? Poznaj 5 powodów dyszenia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dyszenie to główny sposób psa na ochłodzenie ciała. Bywa też jednak niepokojącym objawem. Sprawdź, kiedy się tym martwić!
undefined
14.03.2025
Dlaczego pies liże moje stopy?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lizanie u psów jest jednym ze sposobów wytwarzania więzi i zaczyna się w już w okresie szczenięctwa. A czy wiesz, dlaczego psy liżą stopy swoich opiekunów?
undefined
10.02.2025
Pies reaktywny – jak sobie z nim radzić?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Określenie „pies reaktywny” stało się ostatnio niezmiernie popularne. Ta łatka bywa przyklejana wielu problemowym psom. Co tak naprawdę oznacza ten termin i jak rozpoznać tę cechę u naszego pupila? No i najważniejsze – jak sobie radzić z takim zwierzakiem? Czytaj dalej!
undefined