12.04.2020
Twój pies niszczy legowisko? Wiemy, dlaczego to robi!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie każdy czworonóg traktuje swoje posłanie jako idealne miejsce do odpoczynku i spania. Co zrobić, kiedy pies niszczy legowisko? Jak go przed tym powstrzymać?
fot. Shutterstock
Poprzez gryzienie szczenięta poznają świat. Z czasem jednak uczą się, że pewnych rzeczy gryźć nie można. A co, jeśli potencjalną „ofiarą” twojego pupila jest jego własne legowisko? To niewątpliwie znak dla psiego opiekuna, że powinien zacząć działać. Co więc zrobić, kiedy pies niszczy legowisko?
Rozgryź… przyczynę
Obserwuj swojego psa. Możesz też prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać destrukcyjne zachowania pupila, takie jak gryzienie czy drapanie. Dokładnie obserwuj, w jakich okolicznościach twój pies niszczy swoje legowisko. Jeśli zniszczeń dokonuje tylko wtedy, gdy wychodzisz z domu, to istnieje prawdopodobieństwo, że zwierzę cierpi na lęk separacyjny. Jeśli masz w domu więcej psów, czworonóg może niszczyć swoje posłanie, ponieważ w ten sposób pragnie zwrócić na siebie twoją uwagę. Jeżeli jednak nic takiego wokół się nie dzieje, naprawdopodobniej robi to, ponieważ się nudzi. Z kolei szczeniak, który ząbkuje, będzie gryzł różne rzeczy – w tym swoje posłanie – jeśli nie zapewnisz mu specjalnych gryzaków.
Pies niszczy swoje legowisko z powodu nudy lub ząbkowania
Psy, które nie mają wystarczającej stymulacji fizycznej i psychicznej, po prostu się nudzą, a to już pierwszy krok do destrukcyjnych zachowań. Zapewnij pupilowi kilka zabawek do żucia. Dzięki temu zapewnisz mu doskonałe ujście dla nudy oraz potrzeby gryzienia. Ważne, by pies miał dostępne swoje zabawki przez cały czas. Dzięki temu, gdy tylko będzie chciał się czymś zająć czy rozładować emocje, będzie mógł sięgnąć po coś, co naprawdę nadaje się do gryzienia.
Połóż zabawki do żucia w posłaniu psa. Nie szczędź mu pochwał za każdym razem, kiedy gryzie zabawki. Jeśli w pewnym momencie pies zacznie gryźć legowisko, od razu przestań go chwalić i zachęć do zajęcia się zabawkami. Pod żadnym pozorem nie krzycz na psa! W pozytywny sposób pokaż mu, że gryzienie posłania nie przynosi żadnych korzyści, a gryzienie zabawek jest dobrą rozrywką.
Musisz być konsekwentny. Regularnie obserwuj psa. Po pewnym czasie twój pies nauczy się, że gdy gryzie zabawki, może liczyć od ciebie na pochwałę czy przysmak, a w momencie żucia legowiska – nie.
Pies niszczy swoje legowisko z powodu lęku separacyjnego
Może się okazać, że twój pies niszczy legowisko tylko wtedy, kiedy jest sam w domu. Oznacza to, że ma problem z emocjami i nie radzi sobie z sytuacją samotności. Rozładowuje napięcie, gryząc legowisko, bo akurat ono znajduje się w pobliżu. A może nie ma nic innego w zasięgu pyska? Wówczas warto postawić na naturalne gryzaki i kongi wypełnione mokrą karmą, które zostawimy psu na czas naszej nieobecności. Jeśli to nie pomoże, warto skonsultować się z behawiorystą.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined