26.10.2021
7 zawstydzających rzeczy, które robi twój pies
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele zawstydzających nas psich zachowań ma swoje wytłumaczenie. Dlaczego domowe czworonogi zachowują się często w tak krępujący dla nas sposób?
fot. Shutterstock
Robienie zawstydzających rzeczy to sztuka, którą domowe czworonogi opanowały do perfekcji. Nie ma dnia, by psiak nie zrobił czegoś, co nas brzydzi, krępuje lub po prostu dziwi. Takie zachowania mają jednak swoją przyczynę i racjonalne wytłumaczenie! Oto 7 zupełnie normalnych zachowań psa, które wolelibyśmy zataić przed odwiedzającymi nas gośćmi…
1. Zjada kupy
Najbardziej krępujące nie jest jeszcze samo zjadanie kup przez psa, bo to dzieje się zazwyczaj gdzieś za krzakami i nawet my sami często nie zauważymy chwili zjadania. Krępujący jest natomiast zapaszek, jaki nasz zwierzak rozsiewa potem w pobliżu – w domu, w samochodzie, w autobusie… Albo chwila, w której psiak z umorusanym pyskiem przyjdzie przytulić się do twojej znajomej napotkanej na spacerze! Niestety wiele domowych czworonogów ma ciągoty do koprofagii i naprawdę ciężko jest z nią walczyć. Warto jej jednak zapobiegać, gdyż kupy innych zwierząt i ludzi mogą zawierać przeróżne pasożyty i szkodliwe dla psów substancje!
2. Saneczkuje
Tarcie brudną pupą po dywanie może wydawać nam się obrzydliwe. I trochę takie jest! Jednak zanim pogonimy psiaka, który wciera się zadkiem w materiał, powinniśmy zastanowić się nad przyczyną tego zachowania. Saneczkowanie to częsty objaw uporczywego swędzenia w okolicy odbytu i towarzyszyć może problemom z zatokami okołoodbytowymi lub silnemu zarobaczeniu. Jeśli takie zachowanie się powtarza, zwierzaka należy zabrać do weterynarza.
3. Liże ludzkie ręce i stopy
Niektórych to przyjemnie łaskocze, niektórych kompletnie obrzydza – nie wnikamy! Ale kiedy nasz pies zaczyna zalizywać się w bosych stopach gości (szczególnie latem, gdy nosimy tylko sandały), robi nam się po prostu głupio. Co skłania zwierzaka do takiego krępującego nas zachowania? Lizanie rąk lub stóp może być oznaką sympatii, jaką darzy nas zwierzak lub sposobem na zwrócenie na siebie naszej uwagi. Jeśli tego nie lubimy, najlepiej jest odwrócić uwagę zwierzaka, wołając go i proponując mu inny rodzaj kontaktu.
4. Próbuje kopulować na nogach gości
Lizanie stóp to nic przy próbie gwałtu na ludzkiej nodze! Ofiarą takiego zachowania może być także drugi pies, poduszka, noga od stołu, a nawet kot. Jedno z najbardziej zawstydzających nas zachowań psów nie zawsze wynika z buzującego w samcu testosteronu i nie zdarza się wyłącznie samcom. Kopulacja na przeróżnych obiektach może być też objawem stresu i sposobem na jego rozładowanie, a także oznaką problemów zdrowotnych (w szczególności stanów zapalnych narządów płciowych). Jeśli często się powtarza, warto skonsultować się z behawiorystą i weterynarzem.
5. Liże siki innych psów
Lizanie moczu innych psów to zachowanie, które dla nas jest absolutnie obrzydliwe. Jednak dla psów, a w szczególności niekastrowanych samców, będzie zupełnie naturalne. Mocz i zawarte w nim feromony pozwalają domowemu czworonogowi zorientować się, kim był pies, który obsikał dany krzaczek – w jakim był nastroju, jaki jest jego charakter i stan zdrowia. W analizie tych feromonów bierze udział narząd Jakobsona, który znajduje się na podniebieniu zwierzaka – psiak musi więc wprowadzić mocz do swojego pyska, by uzyskać niezbędne informacje. I nie ma w tym nic złego ani szkodliwego!
7. Zjada swoje wymiociny
Zjedzony za szybko posiłek czasem się ulewa… Ale wcale nie traci na wartości! Zjadanie swoich wymiotów przez psy to kolejne zachowanie, które nas, ludzi, bezsprzecznie brzydzi. Jednak dla domowych czworonogów jest całkowicie normalne. Oczywiście szybkiemu zjadaniu posiłków i zwracaniu pokarmów należy zapobiegać – łapczywe jedzenie może być przyczyną potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka lub niebezpiecznego zadławienia. Jeśli jednak już się to stało, a zwierzak koniecznie chce po sobie posprzątać, możemy mu na to pozwolić. Martwić nas powinno natomiast wymiotowanie żółcią, krwią lub resztkami niejadalnych rzeczy, takich jak skarpetki, kamienie czy plastik. Wtedy wymiociny należy jak najszybciej posprzątać, a samego zwierzaka zabrać do weterynarza.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined