11.03.2024
Kastracja chemiczna psa – na czym polega i jak działa implant?
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kastracja chemiczna psa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dla jakich czworonogów jest przewidziana i kiedy warto z niej skorzystać? Na czym polega taki zabieg i ile kosztuje? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Biega, węszy i ma niecne zamiary względem każdej suczki, która akurat ma cieczkę – taki zwykle jest niekastrowany samiec. Niektóre psy atakują też swoich pobratymców w celu wyeliminowania konkurencji. Zachowania te nie są akceptowane przez opiekunów, którzy z jednej strony chcą je eliminować, a z drugiej nie mogą zdecydować się na kastrację chirurgiczną psa. Wówczas z pomocą przychodzi implant.
Na czym polega kastracja chemiczna psa?
Kastrację chemiczną można w pewnym stopniu porównać do antykoncepcji. Pod skórą psa umieszczany jest implant, który zawiera substancje hamujące wydzielanie hormonów płciowych męskich w gonadach. W efekcie po jakimś czasie od zabiegu spada poziom testosteronu, a także można zauważyć inne efekty, m.in. zmniejszenie jąder. Czym różni się to od sterylizacji czy kastracji? Nie jest to zabieg chirurgiczny i nie ma charakteru trwałego – jest w pełni odwracalny.
Samą procedurę wszczepienia przeprowadza lekarz weterynarii. Najpierw powinien zbadać psa, ponieważ wprowadzenie implantu pod skórę jest możliwe jedynie u zwierząt dojrzałych płciowo i zdrowych. Następnie implant umieszczony w specjalnym tłoczku jest wszczepiany pod skórę, zwykle między łopatkami, po uprzednim odkażeniu miejsca i ewentualnym ogoleniu czy znieczuleniu miejscowym. Obszar, w którym nastąpiło wkłucie, może być przez nawet dwa tygodnie wrażliwy na dotyk.
Kastrację chemiczną psa można przeprowadzić wyłącznie u samców. U samic taka farmakologiczna forma zabezpieczenia zwykle przyjmuje formę zastrzyków.
Jak długo działa implant kastracyjny u psa?
Zazwyczaj czas ubezpłodnienia wynosi ok. 6 miesięcy. Powrót płodności można zauważyć po zachowaniu psa, ale również np. zwiększeniu jąder. Jako że kastracja chemiczna jest zabiegiem długoterminowym, a substancja aktywna wydziela się powoli, pierwsze efekty widoczne są zwykle po ok. 6 tygodniach i nasilają się aż do osiągnięcia punktu szczytowego. Oznacza to, że zarówno do 6 tygodniu po zabiegu, jak i po 6 miesiącach od niego pies może zapłodnić suczkę w rui.
Skuteczność preparatów takich jak Suprelorin wynosi według producenta ok. 99,9%. Według badań u zdecydowaniej większości samców powrót pełnej płodności trwał do 12. miesięcy. Okres ten jest wydłużony u psów małych ras, poniżej 10 kg, a skrócony u psów ras bardzo dużych.
Wady i zalety kastracji chemicznej psów
Przed podjęciem decyzji o kastracji chemicznej psa warto skonsultować się nie tylko z lekarzem weterynarii, ale i behawiorystą. Wszystko dlatego, że podobnie jak tradycyjny zabieg, wszczepienie implantu może prowadzić do zmian w zachowaniu. O ile u zrównoważonych psów nie jest to problem, o tyle u lękliwych – może być.
Zalety kastracji chemicznej psa
Należą do nich:
- odwracalność zabiegu,
- brak narkozy, która obciąża dodatkowo organizm,
- krótka wizyta u weterynarza,
- długie uwalnianie hormonów, które pozwala obserwować zmiany w zachowaniu psa,
- możliwość sprawdzenia, jak zachowywałby się pies po kastracji bez jednoczesnego wykonania zabiegu,
- możliwość czasowego wykluczenia psa np. z planów hodowlanych przy posiadaniu jednocześnie suczek w cieczce,
- brak ryzyka powikłań typowych dla zabiegów chirurgicznych.
Wady chemicznej kastracji psa
Są to:
- wysoki koszt – pojedynczy implant kosztuje od 150 do 300 zł, a zabieg trzeba powtarzać do pół roku,
- nieprzewidziane zachowanie psa – podobnie jak po standardowym typie zabiegu, możesz zaobserwować u swojego pupila np. nadwrażliwość, drażliwość, a niekiedy zachowania uważane za agresywne,
- nieprzewidziany okres działania implantu – bez specjalistycznych badań nie wiadomo, kiedy implant zaczął na dobre działać ani kiedy płodność wróciła.
Pomimo tych wad kastracja chemiczna jest dobrym rozwiązaniem u psów, w przypadku których standardowy zabieg jest obarczony dużym ryzykiem. Często wszczepienie implantu jest zalecane opiekunom tych psów, które wykazują niepożądane zachowania. Pozwala to sprawdzić, czy na problem behawioralny wpłynie spadek testosteronu w organizmie zwierzęcia.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Fakty i mity o pchłach u psa – tylko nieestetyczne czy także groźne?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pojawienie się pcheł to uciążliwy problem dla psa, ale również poważne zagrożenie dla jego zdrowia oraz komfortu wszystkich domowników. Pasożyty mogą powodować bolesne ukąszenia, reakcje alergiczne, a nawet przenosić groźne choroby. Ich szybkie rozprzestrzenianie się sprawia, że walka z nimi staje się trudna i dotyka zarówno zwierząt, jak i ludzi.
undefined
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined