11.04.2025
Jak podać psu tabletkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Troska o zwierzę nie zawsze jest taka prosta, jak się wydaje... Zwłaszcza gdy trzeba podać leki i suplementy psu, który nie chce ich połknąć za nic! Dlaczego pies odmawia jedzenia tabletek? Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Podawanie leków prędzej czy później czeka każdego opiekuna psa. Mogą to być leki przeciwpasożytnicze, ale również suplementy diety. Ich zadaniem jest zazwyczaj wspieranie leczenia albo utrzymanie czworonoga w dobrym zdrowiu. Jak jednak podać taki środek, kiedy pies nie chce jeść tabletek? Sprawdźmy, na czym polega problem i jak sobie z nim poradzić!
Dlaczego pies nie chce jeść tabletek?
Na początku warto się zastanowić, z czego wynika problem psa z jedzeniem rozmaitych leków. Zazwyczaj pies nie chce jeść tabletek, bo:
- mają nieprzyjemny zapach i smak, dlatego odstraszają psa już na początku,
- są za duże albo zbyt twarde – zwłaszcza w przypadku psich seniorów – przez co pupil ma problemy, aby je zjeść,
- czworonóg ma złe wspomnienia związane z poprzednio podawanymi preparatami, dlatego unika powtórki,
- pupil jest niejadkiem lub ogólnie jest niechętny do jedzenia nowych rzeczy.
Czasami sami wywołujemy u psa niechęć do przyjmowania leków. Podawanie psu tabletek na siłę regularnie, wręcz siłując się z psem, może doprowadzić nie tylko do prób ucieczki na widok leków czy suplementów, ale i utraty zaufania do nas. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą zaoszczędzić nerwów i podać psu tabletkę praktycznie "bezboleśnie"!
Jak podać psu tabletkę? Sprawdzone sposoby
Przed zastosowaniem któregoś z tych sposobów koniecznie upewnij się, że jest on odpowiedni do leków lub suplementów, które chcesz podać pupilowi. Przykładowo nie każdy lek może być podawany wraz z jedzeniem, a niektóre preparaty muszą trafić do psiego żołądka bez wcześniejszego rozkruszenia. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zalecił dany preparat!
1. Prosto do pyska
Jeśli pies jest spokojny, podanie mu tabletki prosto do pyska nie powinno być zbyt kłopotliwe. Jedną ręką chwytamy od góry za szczękę tak, aby górne fafle (policzki) znalazły się między palcami naszej dłoni a jego zębami. Następnie kciukiem drugiej dłoni, naciskając na siekacze żuchwy, rozwieramy maksymalnie jamę ustną. Staramy się umieścić tabletkę u nasady języka, tzn. jak najbliżej gardła. Wycofujemy dłoń, którą włożyliśmy tabletkę, i puszczamy fafle. Wtedy pies sam zamyka pysk, a my obejmujemy go dłonią, nie pozwalając na otwarcie. Kiedy pies połknie leki, warto nagrodzić go za to przysmakiem (jeśli tabletki nie musza być podawane na czczo) lub pochwała słowną albo chwilą zabawy. Zmniejszy to ryzyko, że przy następnej próbie takiego podania tabletki czworonóg zacznie wyrywać się i protestować.
Niestety ten sposób nie jest zbyt przyjemny i nie zadziała na każdego psa. Nie każdy zwierzak zgodzi się na otworzenie mu pyska i wsadzenie palca do środka... Jak inaczej można podać psu leki?
2. Za pomocą aplikatora
Aplikator do tabletek dla psa to narzędzie, które ułatwia podanie zwierzakowi tabletkę prosto do pyska. W tym wypadku możemy podać czworonogowi każde leki - nawet takie, które należy przyjmować na czczo. By użyć aplikatora, należy umieścić w jego końcówce tabletkę, a następnie otworzyć psu pysk opisanym wyżej sposobem, umieścić gumową końcówkę aplikatora w okolicy podstawy języka zwierzaka i nacisnąć tłok. Po podaniu psu tabletki w ten sposób również należy nagrodzić pupila w przyjemny dla niego sposób, by budować pozytywne skojarzenia.
Aplikator jest dobry dla opiekunów czworonogów, które pozwolą się przez chwilę przytrzymać, jednak nie zaakceptują wkładania ręki do pyska. Lub dla takich, którzy nie są na tyle zręczni, by trafić tabletką do gardła pupila.
3. Wraz z jedzeniem
Podanie psu tabletek wraz z jedzeniem to niewątpliwie najprzyjemniejszy sposób podawania leków - zarówno z perspektywy psa, jak i opiekuna. Tabletkę można ukryć w kulce mokrej karmy, kawałku sera żółtego, w kurzym sercu, w parówce, w pasztecie... Odpowiednio dobrany przysmak może skutecznie ukryć nieprzyjemny zapach lub smak tabletki i sprawić, że psiak nawet nie zauważy, że właśnie dostał swoje leki. Oczywiście bywają psy, które są w stanie wypluć nawet najwymyślniej ukrytą tabletkę... W takim wypadku lekarstwo można pokruszyć i wymieszać na przykład z masłem lub odrobiną pasztetu. Przed zastosowaniem tego sposobu należy upewnić się, że dane leki można podawać psu wraz z jedzeniem oraz ustalić, czy stan zdrowia zwierzaka pozwala na podawanie mu na przykład tłustego sera żółtego.
4. Strzykawką do pyska
W przypadku leków, które nie mogą być wymieszane z jedzeniem i psów, które nie pozwolą na otworzenie sobie pyska, sprawdzić się może strzykawka. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, tabletkę można rozkruszyć (na przykład za pomocą łyżki lub specjalnej kruszarki do tabletek), a następnie wymieszać z odrobiną wody. Taką miksturę należy następnie nabrać do strzykawki (oczywiście bez igły!), a następnie wstrzyknąć psu do pyska, wsuwając końcówkę strzykawki w kącik warg zwierzaka. Należy pamiętać, by płyn podawać psu między policzek i zęby - wlanie go na język może prowadzić do niebezpiecznego zachłyśnięcia się!
Co robić, kiedy pies nie chce jeść tabletki?
Niestety wśród domowych czworonogów zdarzają się wyjątkowo uparte jednostki, w przypadku których żaden z podanych wyżej sposobów nie zadziała. Najgorsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to zaprzestać podawania leków i nie zgłosić się z tym problemem do lekarza! Jeśli za żadne skarby nie jesteśmy w stanie podać zwierzakowi tabletek, musimy poinformować o tym specjalistę. Wiele preparatów dla psów dostępnych jest także w innej formie - na przykład w postaci proszku lub syropu - dzięki czemu ich podanie może być znacznie łatwiejsze. Część leków ma także formę tabletek z dodatkiem aromatu zachęcającego czworonoga do ich zjadania. Dobrym sposobem na psa, który odmawia przyjmowania preparatów, może być także trening medyczny, choć o takim rozwiązaniu warto pomyśleć o wiele wcześniej, gdy jeszcze nie ma konieczności podawania psu żadnych tabletek.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Pies zjadł trutkę na szczury – co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pies poznaje świat za pomocą węchu i… smaku. Czasami jednak może natknąć się na coś, czego próbować nie powinien. Co zrobić, gdy pies zje trutkę na szczury?
undefined
10.03.2025
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak pies może złapać pchły, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
undefined
07.03.2025
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila. Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, dziecka i innych członkom rodziny! Sprawdź, jak często odrobaczać psa i czym to robić.
undefined