22.04.2022
Wiosenne sprzątanie. Czy środki czystości są bezpieczne dla psa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre środki czystości mogą być naprawdę niebezpieczne dla psa! Czego używać podczas wiosennych porządków w psim domu?
fot. Shutterstock
- Jak środki czystości mogą zaszkodzić psu?
- Wiosenne porządki w psim domu. Czego można używać?
- Co zrobić, gdy pies zatruje się detergentem?
Wiosna to dla wielu z nas czas wyjątkowo intensywnego sprzątania. W domu, w którym mieszka pies, nie wystarczy jednak typowe wypranie firanek, umycie podłogi czy przetarcie mebli z kurzu. Psiarze chcący mieć czysto na wiosnę, muszą także wypucować lustra zabrudzone przez psie nosy, uprać zakłaczone legowiska, a nieraz nawet wyszorować dywan, który mógł nabrać nieprzyjemnego zapaszku… Niestety niektóre środki czystości, jakich używamy podczas intensywnego sprzątania, mogą zawierać szkodliwe dla psów składniki. Na co zwrócić uwagę, szykując się do wiosennego sprzątania? I co zrobić, gdy zwierzak zatruje się chemią domową?
Jak środki czystości mogą zaszkodzić psu?
Każdy opiekun psa wie, że chemia domowa powinna być przechowywana poza zasięgiem zwierzaka. Czworonóg, który dobierze się do proszku do prania, płynu do mycia podłóg czy wybielacza, poważnie się zatruje. Tego typu środki czystości zawierają często także żrące składniki, które połknięte przez zwierzaka, spowodują podrażnienie przewodu pokarmowego i krwotok wewnętrzny. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że to nie jedyny sposób, w jaki psiak jest narażony na ich szkodliwe działanie!
W wielu przypadkach wystarczą niewielkie ilości substancji, by u psa pojawiły się objawy ich toksycznego działania. Nawet polizanie świeżo umytej podłogi czy wylizanie łap po przejściu przez mopowaną kuchnię może wywołać u zwierzaka problemy żołądkowe. Natomiast wdychanie dużych ilości unoszącego się przy sprzątaniu kurzu, zapachu środków chemicznych czy oparów z udrażniacza rur może prowadzić do silnego podrażnienia dróg oddechowych i uszkodzenia płuc czworonoga. Niektóre składniki zawarte w środkach do prania wywołają natomiast objawy alergii kontaktowej czy podrażnienia skóry. Dlatego kupując jakiekolwiek preparaty chemiczne, musimy zadbać o to, by były one całkowicie bezpieczne dla psa!
Wiosenne porządki w psim domu. Czego można używać?
Najbezpieczniejszym wyborem dla opiekunów psów, którzy chcą uniknąć zatrucia u czworonoga, będą oczywiście domowe środki czystości bazujące na nietoksycznych składnikach. Ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy z pewnością będą o wiele bezpieczniejsze dla zwierzaka niż wybielacz, chlor, amoniak czy formaldehyd. Alternatywą dla przygotowanych samodzielnie środków czystości mogą być oczywiście produkty ekologiczne oraz detergenty przeznaczone dla niemowląt lub alergików. Wyczyszczenie psiego legowiska czy szelek w hipoalergicznym płynie do prania dla dzieci może i nie będzie aż tak skuteczne, jak użycie do tego wybielacza, jednak z pewnością nie wywoła u psa reakcji alergicznej.
Oczywiście nawet stosując bezpieczne środki czystości musimy zadbać, by nasz pupil nie miał z nimi bezpośredniej styczności. By zmniejszyć kontakt psa z domowymi detergentami, warto za każdym razem dodatkowo je wypłukiwać – przecierać czystą wodą podłogę po myciu płynem, nastawiać pranie na dodatkowe płukanie – i wietrzyć pomieszczenie po każdym użyciu środków chemicznych.
Co zrobić, gdy pies zatruje się detergentem?
Zwierzakowi, u którego zaobserwujemy objawy zatrucia chemią domową, musimy natychmiast udzielić pomocy. Psa należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii. Specjalistę natomiast musimy poinformować o tym, co i w jakiej ilości zjadł nasz czworonóg. W przypadku żrących detergentów często niewskazane jest wywoływanie wymiotów. Zwracana treść przewodu pokarmowego może bowiem dostać się do tchawicy i płuc psa!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined