08.06.2017
Co to jest artroskopia?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na schorzenia stawów cierpi wiele psów.
fot. shutterstock
Metoda diagnozowania i leczenia stawów. Na różne ich schorzenia cierpią zarówno duże, jak i małe psy.
Podczas zabiegu do stawu wprowadza się artroskop w kształcie rury, w której znajdują się układ optyczny i światłowód. Dzięki temu lekarz weterynarii może dokładne obejrzeć wnętrze stawu na monitorze, a także wykonać zabieg chirurgiczny. W wypadku uszkodzenia chrząstki usuwa się wolne fragmenty – tzw. myszy stawowe powodujące zapalenie stawu.
Pies przestaje dzięki temu kuleć i odczuwać ból. Jeśli doszło do zapalenia błony maziowej, to podczas artroskopii usuwa się jej przerośnięte kosmki, co zmniejsza zapalenie w stawie, a przez to redukuje ból.
Artroskopia ma ogromną przewagę nad klasycznymi operacjami stawów metodą otwartą (artrotomia). Wykonuje się tylko dwa nacięcia skóry (ok. 4 mm). Pies nie jest unieruchomiony po zabiegu, a po kilku dniach używa już operowanej łapy (po artrotomii powrót do pełnej sprawności trwa 6-8 tygodni).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
25.04.2025
Gryzaki to za mało! Jak zadbać o zęby swojego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przykry zapach z pyska i widoczny kamień to oznaka problemów, którym można było zapobiec... Czy wiesz, że aż 80% psów powyżej 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia, a nieleczone infekcje mogą doprowadzić do chorób serca, wątroby, nerek? Jak pielęgnować uzębienie swojego zwierzaka, aby nie dopuścić do powstawania osadu oraz poważniejszych dolegliwości?
undefined
16.04.2025
Chorujesz? Dowiedz się, czym możesz zarazić swojego psa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy przeziębiony opiekun psa może zarazić swojego czworonoga? Jakimi chorobami można niechcący „podzielić się” z pupilem?
undefined
11.04.2025
Jak podać psu tabletkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Troska o zwierzę nie zawsze jest taka prosta, jak się wydaje... Zwłaszcza gdy trzeba podać leki i suplementy psu, który nie chce ich połknąć za nic! Dlaczego pies odmawia jedzenia tabletek? Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź!
undefined