24.01.2021
Żółtaczka u psa. Czym może grozić i jak ją leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy żółtaczka u psa to poważna choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia? Sprawdź, jakie są jej objawy i jak pomóc psu z taką przypadłością!
fot. Shutterstock
Żółtaczka u psa to poważny objaw, którego nie należy lekceważyć! Nieleczona może doprowadzić do zatrucia całego organizmu czworonoga. Dlaczego psiak zmienia kolor na żółty i jak pomóc zwierzakowi cierpiącemu na żółtaczkę?
Żółtaczka u psa – objawy
Podstawowym objawem żółtaczki u psów jest zmiana koloru błon śluzowych, dziąseł, skóry i białek oczu czworonoga na żółty lub żółtoszary. Dzieje się tak za sprawą podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi, która przybiera właśnie żółtą barwę. Kolor ten może być także zauważalny w kale zwierzaka.
Nadmiar bilirubiny jest bardzo toksyczny i może spowodować zaburzenia pracy wątroby, nerek oraz mózgu. Przypadłości tej towarzyszą często również ospałość, zmniejszony apetyt, wymioty, biegunka i gorączka.
Skąd się bierze żółtaczka u psa?
Żółtaczka, czyli podwyższenie się poziomu bilirubiny w organizmie psa, może mieć wiele przyczyn. Wszystkie z nich będą wymagać natychmiastowej pomocy weterynarza.
- Rozpad czerwonych krwinek powoduje uwalnianie się do krwi zwierzaka dużych ilości bilirubiny. Taka sytuacja może być spowodowana obecnością pasożytów i chorób odkleszczowych (w tym babeszjozy) lub anemii hemolitycznej.
- Uszkodzenia lub zaburzenia pracy wątroby mogą sprawić, że narząd ten nie poradzi sobie z usuwaniem bilirubiny z organizmu. Stan ten może być wywołany zatruciem, zapaleniem wątroby lub jej nowotworem.
- Zaburzenia odpływu żółci z wątroby mogą być spowodowane przez kamicę żółciową, zapalenie trzustki lub nowotwór.
Do innych przyczyn żółtaczki u psów na zaliczyć także uszkodzenia wątroby i narządów wewnętrznych na skutek wypadku, choroby autoimmunologicznej czy choroby Rubartha. Zdiagnozowanie przyczyny tej przypadłości jest konieczne do podjęcia odpowiedniego leczenia.
Jak leczyć psa z żółtaczką?
Sama żółtaczka u psa jest łatwa do zdiagnozowania. Zmiana koloru dziąseł, skóry i białek oczu jest dostrzegalna gołym okiem. By wykryć jej przyczynę, należy wykonać rozmaite testy (badania krwi, usg jamy brzusznej), które sprawdzą funkcjonowanie wątroby, nerek i trzustki zwierzaka. W zależności od źródła problemu leczenie może obejmować podawanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych, transfuzję krwi, operację chirurgiczną, a nawet chemioterapię. Często wśród zaleceń od weterynarza znajdzie się także zmiana diety na taką, która odciąży uszkodzoną wątrobę lub trzustkę.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined