Jak dbać o zdrową sierść i skórę psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ten temat najczęściej powraca jak bumerang w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy opiekunowie borykają się ze zwiększonym gubieniem sierści przez swoich pupili.
fot. Shutterstock
Kłębki sierści wędrujące po mieszkaniu lub uparcie wbijające się w tapicerkę igiełki niejednokrotnie spędzają sen z powiek nawet najbardziej cierpliwym osobom. Warto pamiętać, że w trosce o jak największe zmniejszenie tego sezonowego problemu, należy przez cały rok dbać o poszczególne składowe, które zapewnią psu sprężystą skórę, a także zdrową i błyszczącą sierść. Co na to wpływa?
Regularne czesanie – pierwszy krok do sukcesu
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na systematyczną pielęgnację i sprawdzanie stanu sierści zwierzęcia. Podstawowym aspektem jest czesanie, które usuwa wypadające włosy i martwy naskórek oraz poprawi ukrwienie skóry. Regularne szczotkowanie pozwala też na znalezienie ewentualnych „pamiątek ze spacerów” w postaci zalegających kłosów czy rzepów mogących boleśnie podrażniać skórę i prowadzących do powstawania niebezpiecznych kołtunów. Sfilcowany włos będzie nie tylko generował napięcia, ale też powodowała bolesne odparzenia, a nawet infekcje.
Zawsze należy kontrolować w szczególności newralgiczne strefy ich tworzenia: za uszami, pod pachami, przy ogonie. U psów występują zróżnicowane typy sierści, jedne psy mają pod włosem okrywowym grubą warstwę podszerstka, inne są go pozbawione, a zdarzają się również zupełnie nagie rasy psów. Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie akcesoriów do konkretnego zwierzęcia. Jeśli nie do końca się w tym orientujesz, to warto o poradę zapytać hodowcę lub groomera. Mnogość szczotek, grzebieni i zgrzebeł może być na początku nieco przytłaczająca, ale dobry wybór znacznie ułatwi pielęgnację i pozwoli zadbać o zdrową sierść pupila.
Zdrowa sierść? Postaw na odpowiednie kosmetyki
Równie ważnym aspektem jest dobór odpowiednich kosmetyków, które kompleksowo zadbają o to, by psia sierść była zdrowa. Absolutną podstawą jest zawsze szampon. Jego dobór zależy od różnych aspektów, przede wszystkim od rodzaju i długości, czy koloru. Są szampony pomagające w wygładzaniu włosa tak, aby nie miał skłonności do elektryzowania się i plątania. Inne z kolei stawiają na objętość czy podkreślenie naturalnej barwy. Jeśli twój pies ma delikatną skórę i przejawia skłonności do chorób, możesz wybierać spośród szamponów weterynaryjnych wyciszających problemy z zakresu łojotoku, grzybicy, czy stanów zapalnych. Idealnym uzupełnieniem szamponu będzie odżywka, która dodatkowo wzmocni i odżywi włos. Często można zakupić je w jednej linii wraz z szamponami, stawiając na wspólny cel oraz podobną nutę zapachową. Istnieją również wygodne w stosowaniu odżywki w sprayu, które nie tylko odświeżą włos pomiędzy kąpielami, ale tez wspomogą jego rozczesywanie dzięki łagodzącym ekstraktom.
Zadbaj o dobre samopoczucie psa
Pamiętaj o codziennym komforcie swojego zwierzęcia, ponieważ występowanie dużego stresu może również wpływać na wypadanie sierści. Zazwyczaj jest to sytuacja jednorazowa, którą można zaobserwować np. podczas wizyty u weterynarza, ale warto zwracać na nią uwagę. Zdecydowanie opłaca się od najmłodszych miesięcy oswajać szczenię z różnymi zabiegami mającymi na celu codzienną pielęgnację. W tym celu nagradza się dobre i spokojne zachowanie podczas powolnego głaskania i delikatnego masażu, które również pozytywnie wpływają na ukrwienie skóry. Nauka spokojnego znoszenia manipulacji w obrębie uszu, łap, jak również czesania sierści jest na wagę złota w późniejszym okresie, szczególnie u zwierząt długowłosych, wymagających bardziej skomplikowanych zabiegów. Lekcje staraj się przeprowadzać w spokojnej atmosferze, kiedy pies jest odprężony. Dla maksymalizacji komfortu staraj się zawsze mieć wszystko pod ręką. Pamiętaj też o udogodnieniach dla psa w postaci, chociażby antypoślizgowej maty w wannie podczas kąpieli.
Postaw na wartościowe żywienie
Z pewnością trzeba przyznać rację stwierdzeniu: „przez żołądek do… zdrowej sierści”. Niekwestionowanym i najważniejszym aspektem jest dbałość o zapewnienie odpowiednio wartościowego jedzenia, które będzie w pełni zaspokajało zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W tym celu warto oprzeć się na gotowych i zbilansowanych formułach. Doskonałą propozycją może być karma hipoalergiczna na bazie łososia i śledzia, Brit Care Dog Show Champion Salmon & Herring. Delikatne i lekkostrawne mięso ryby nie tylko nie powoduje nadwrażliwości i alergii pokarmowych, ale także dostarcza niezbędnych składników troszczących się o zdrowy stan skóry i sierści. Mowa tu oczywiście o nienasyconych kwasach tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, a także dodatku oleju z wiesiołka. Pozostałe składniki karmy wspomagają prawidłowy metabolizm, budują odporność całego organizmu, a także zapewniają zdrowie stawów. Jest to zdecydowanie odpowiednia pozycja dla psów wszystkich ras (uniwersalnej wielkości krokiet), które mają pozostać w jak najlepszej, całościowej kondycji.
Sierść odbiciem kondycji
Stan sierści zwierzęcia może bardzo wiele powiedzieć o jego samopoczuciu i aktualnym zdrowiu. Zmatowienie i przesuszenie należy zawsze zweryfikować podstawową kąpielą i szczotkowaniem, ponieważ może być wynikiem zwykłego zakurzenia podczas harców na świeżym powietrzu. W ramach profilaktyki pamiętaj przede wszystkim o wartościowym żywieniu, stawiając na wysoką jakość i dopasowany skład. Sierść jest barometrem, który dosyć sprawnie informuje o ewentualnych niedoborach. Jeśli mimo odpowiedniej diety i dbałości o higienę zauważasz u swojego psa kłopoty z szatą, koniecznie skonsultuj to z prowadzącym lekarzem weterynarii. Być może problem jest związany z infekcjami o charakterze bakteryjnym, grzybiczym lub jest powiązany z zaburzeniami hormonalnymi.
Dowiedz się więcej o karmach Brit Care!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined