14.12.2020
Psia szkoła przez internet. Czy szkolenie psów online ma sens?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy szkolenie psów online i psie przedszkole przez internet to dobry pomysł w czasach pandemii? Sprawdź, jakie są zalety psich kursów online!
fot. Shutterstock
Panująca na świecie pandemia nie zmienia faktu, że wiele psów potrzebuje szkolenia z zakresu posłuszeństwa i porad dotyczących ich problemów behawioralnych. Również wychowując szczeniaka musimy często korzystać z pomocy specjalisty. Brak właściwego podejścia w kluczowych momentach rozwoju malucha może znacząco odbić się na całym jego późniejszym życiu! Jednak obostrzenia związane z koronawirusem uniemożliwiają nam często bezpośredni kontakt z behawiorystą i jego wizytę w naszym domu. Czy szkolenie psów online to dobra alternatywa dla tradycyjnych psich kursów?
Czy szkolenie psów online jest skuteczne?
Wielu opiekunów psów uważa, że obecność trenera podczas kursu jest niezbędna – w końcu jak inaczej może on wyszkolić nam psa? Przyglądając się jednak psim zajęciom, możemy zauważyć, że to nie trener, a opiekun zwierzaka wydaje psu komendy i uczy go poprawnych reakcji! Rolą trenera jest tak naprawdę pokazanie opiekunowi, jak wytłumaczyć zwierzakowi sens ćwiczenia i odpowiednio go za to nagrodzić. Podobnie sytuacja wygląda z rozwiązywaniem problemów behawioralnych u psów. Wiele z nich polega na problemach w relacji psa z opiekunem i ich wspólnej komunikacji. Zadaniem behawiorysty jest przede wszystkim przekazanie opiekunowi niezbędnej wiedzy, wyjaśnienie problemu i zaproponowanie konkretnych rozwiązań… Ale to opiekun powinien pracować ze swoim podopiecznym. Szkolenie psów online polega więc mniej więcej na tym samym, co tradycyjne psie zajęcia – specjalista udzieli ci wskazówek, które następnie sam musisz zastosować.
Jakie zalety ma szkolenie psów online?
Uczestniczenie w szkoleniu dla psów przez internet czy w kursie online ma także wiele innych zalet, z których nieprzekonani do tej metody opiekunowie nie zdają sobie sprawy. Oto niektóre z nich!
1. Nie zapomnisz o żadnym szczególe
Jedną z ogromnych zalet zajęć online jest możliwość nagrania konsultacji czy szkolenia i jego ponownego odtworzenia. Dzięki temu nie tylko nie musimy robić notatek – bez problemu odsłuchamy powtórnie wszystkie wskazówki specjalisty. Wielu trenerów i behawiorystów przesyła swoim klientom filmy demonstrujące pracę z psiakiem. Kilkukrotne ich obejrzenie pozwoli ci skorygować swoje błędy w dowolnej chwili.
2. Nie rozproszą was inne psy
W przypadku wrażliwych, reaktywnych i młodych psów podstawowym problemem podczas szkolenia jest szybkie rozpraszanie się czworonoga. Ćwicząc komendy w domowym zaciszu, nie musimy martwić się obecnością innych szkolonych zwierzaków, ludzi i dużą atrakcyjnością środowiska. Szkolony w domu psiak z łatwością skupi się na opiekunie i szybciej nauczy podstawowych komend.
3. Nawet problemowy pies może wziąć w nim udział
Opiekunowie bardzo agresywnych lub wyjątkowo lękliwych psów muszą często rezygnować z grupowych psich szkoleń. Natomiast wysokie koszty indywidualnych zajęć potrafią skutecznie zniechęcić… Szkolenie psów online umożliwia wzięcie udziału nawet najbardziej problematycznym czworonogom – także tym, które na widok innego zwierzaka szczekałyby bez opamiętania lub rzucały się na trenera, utrudniając prowadzenie zajęć na żywo. Dzięki temu bez problemu nauczysz psa podstawowych komend, które następnie przydadzą wam się do rozwiązania jego problemów behawioralnych.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined