28.07.2021
Porzeczki dla psa. Czy pies może jeść porzeczki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czarne, czerwone i białe porzeczki uważane są za jedne z najzdrowszych owoców dostępnych latem. Czy mogą znaleźć się także w diecie psa?
fot. Shutterstock
Lekko kwaśne w smaku porzeczki to owoce, które możemy kupić latem niemal w każdym sklepie. Czerwone, czarne i białe kuleczki są wspaniałą przekąską, a także doskonałym dodatkiem do ciast i deserów. Czy porzeczka jest owocem, którym możemy poczęstować także domowego czworonoga? Sprawdź, czy pies może jeść porzeczki!
Co zawierają porzeczki?
Porzeczka to roślina należąca do rodziny agrestowatych i podobnie jak agrest rośnie na krzewach. Sezonowo pojawiające się w sklepach kuliste jagody wypełnione sokiem i pestkami mogą mieć czarny, czerwony lub biały kolor. Owoce porzeczek składają się w ponad 80% z wody, w 15% z węglowodanów oraz śladowych ilości białka i tłuszczów. Dzięki temu są stosunkowo niskokaloryczne – 100 g porzeczek zawiera jedynie 60 kcal. W ich składzie znajdziemy także mnóstwo witamin i składników mineralnych, przede wszystkim wyjątkowo wysoką dawkę witaminy C, a także żelazo, mangan, fosfor, magnez i potas.
Ponadto w porzeczkach – szczególnie czarnych – znajduje się niezwykle dużo antyoksydantów, które podnoszą odporność, niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników i wspomagają pracę układu krążenia. Owoce porzeczek powinny znaleźć się przede wszystkim w diecie osób cierpiących na problemy z układem moczowym, infekcje górnych dróg oddechowych, a także artretyzm czy choroby skórne. Wysoka zawartość pektyn w czerwonej porzeczce sprawia, że jest ona owocem bezpiecznym i polecanym dla cukrzyków. Czy pies też może jeść porzeczki?
Czy pies może jeść porzeczki?
Czarne, czerwone i białe owoce porzeczek mogą stanowić zdrowy dodatek do diety psa. Tak jak w przypadku żurawiny, zawarte w porzeczkach duże dawki witaminy C mogą pozytywnie wpływać na zdrowie pęcherza i nerek. Natomiast antyoksydanty mogą zmniejszać dolegliwości związane ze stanami zapalnymi stawów i alergiami skórnymi. Kwaśny smak porzeczek nie będzie jednak pasował wszystkim psom. Dlatego jeśli chcemy podać psu okazjonalnie kilka porzeczek, możemy zgnieść je łyżką i dodać do karmy psa. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością – podanie psu zbyt dużej ilości porzeczek na raz może skutkować zaburzeniami ze strony układu trawiennego.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined