07.07.2021
Maliny dla psa. Czy pies może jeść maliny?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maliny to pyszne, aromatyczne owoce, które rosną w lasach i przydomowych ogródkach. Czy możemy nimi poczęstować domowego czworonoga?
fot. Shutterstock
Maliny to prawdziwy smak lata! Soczyste, różowe owoce znaleźć można zarówno w leśnych i przydrożnych zaroślach, jak i w ogródku. Owoce malin stanowią doskonałą przekąskę i pyszny dodatek do lodów, deserów i ciast. Wspaniale smakują także zerwane prosto z krzaczka. Czy pies też może jeść maliny?
Co zawierają maliny?
Na świecie istnieje ponad 200 gatunków malin, które różnią się od siebie kolorem (od białego, przez czerwony, aż do czarnego) i zawartością poszczególnych składników pokarmowych. Przeciętnie owoce malin składają się w ponad 85% z wody, w około 4% z cukrów, w ponad 6% z błonnika, a także ze śladowych ilości białka i tłuszczu. Niezwykle wysoka zawartość błonnika w malinach wynika z ich specyficznej budowy. Każdy owoc składa się z ponad stu zawierających sok i pestkę „torebek” zbudowanych z włókna pokarmowego. Różowe, soczyste owoce to także doskonałe źródło witaminy C i manganu. Poza tym w malinach znajdują się stosunkowo niewielkie ilości niacyny, witaminy B6, B9, witaminy E i K, a także żelaza, magnezu i cynku. Natomiast swoje prozdrowotne działanie maliny zawdzięczają zawartości kwasów organicznych, pektyn i związków śluzowych. Mają one działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i wspomagają pracę jelit.
Czy pies może jeść maliny?
Maliny mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga, nie zawierają bowiem żadnych szkodliwych dla psów substancji. Wysoka zawartość błonnika może natomiast powodować biegunkę u psów z wrażliwym żołądkiem, dlatego owoce te należy ostrożnie dawkować zwierzakowi. Psiakowi można podawać maliny zarówno surowe w całości, jak i rozdrobnione. Można je także zblendować wraz z innymi owocami i podać czworonogowi w zabawce typu kong. Trzeba jednak unikać malin w syropie lub suszonych, które mogą zawierać znaczne ilości cukru i niewskazane dla psa konserwanty.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined