03.05.2021
Kim może zostać twój pies? Psem przewodnikiem niewidomych!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jaki pies może zostać przewodnikiem niewidomych? Sprawdź, czy ty też możesz przyczynić się do poprawy jakości życia niewidomych osób!
fot. Shutterstock
Odpowiednio wyszkolony pies może całkowicie odmienić życie osobie niewidomej! Jaki psiak może zostać przewodnikiem niewidomych i na czym polega szkolenie takiego czworonoga?
Jak wygląda praca psa przewodnika niewidomych osób?
Zadaniem psa przewodnika jest asystowanie osobie niewidomej podczas codziennego życia. Pies taki zna kilkanaście komend, które pozwalają mu zaprowadzić swojego opiekuna do sklepu, domu, windy, wskazać miejsce siedzące lub schody.
Podstawowe umiejętności psa przewodnika to: zaznaczanie krawężników przy wejściu i zejściu z jezdni, prowadzenie środkiem chodnika, omijanie przeszkód poziomych i pionowych, obojętność na zapachy, psy, koty, ptaki, zaznaczanie i szukanie schodów, prawidłowe prowadzenie po nich, szukanie drzwi, wolnego miejsca, podnoszenie przedmiotów, posłuszeństwo – czytamy na stronie Fundacji na rzecz Osób Niewidomych LABRADOR.
Pies przewodnik może pomagać wyłącznie osobom całkowicie niewidomym, które zachowują się zawsze w ten sam sposób. I to niezależnie od wielkości napotkanej przeszkody czy pory dnia.
Jak szkoli się psa dla osób niewidomych?
Szkoleniem psów przewodników dla osób niewidomych zajmują się zazwyczaj fundacje. Starannie wyselekcjonowane z hodowli psy w wieku 7-8 tygodni trafiają do rodzin zastępczych, czyli przeszkolonych wolontariuszy fundacji. Będący pod opieką wolontariusza pies mieszka w domu, socjalizuje się z ludźmi i już od szczeniaka przygotowuje się do swojej przyszłej pracy.
Szkolenie psa przewodnika nie jest łatwym zadaniem. Psiak musi nie tylko nauczyć się wielu ważnych i trudnych komend, przyzwyczaić się do ruchu ulicznego, pomieszczeń, jazdy autobusem i tramwajem, hałasów i przebywania w tłumie ludzi. Musi także umieć ignorować inne psy i zaczepiające go na ulicy osoby. Szkolony czworonóg powinien być również niezwykle samodzielny, co umożliwi mu podejmowanie decyzji w nieoczekiwanych sytuacjach. Musi wykazać się także asertywnością i uporem, na przykład nie dając się wprowadzić na ulicę na czerwonym świetle.
Testy i egzaminy na psa przewodnika
W wieku 6 i 12 miesięcy pies szkolony na przewodnika osoby niewidomej przechodzi testy sprawdzające jego predyspozycje i umiejętności. Po zakończonym szkoleniu trwającym aż 2 lata, pies zdaje skomplikowany egzamin i otrzymuje certyfikat. Następnie zostaje nieodpłatnie przyznany osobie niewidomej. Przekazanie jej psa nie następuje jednak od razu – osoba taka musi przejść kilkutygodniowy kurs posługiwania się psem i stworzyć więź emocjonalną z czworonogiem. W ten sposób wyszkolony pies do końca swojego życia pozostaje własnością fundacji, a po przejściu na emeryturę może zostać w domu osoby niewidomej lub wrócić pod opiekę organizacji, która go wyszkoliła.
Szkolenie psów właścicielskich
Zdarza się także, że uprawnienia psa przewodnika osoby niewidomej przyznawane są zwykłemu, domowemu czworonogowi, który należy do niewidomego. Pies taki musi przejść testy kwalifikacyjne przeprowadzane przez ośrodek szkolenia psów przewodników, odbyć szkolenie i zdać egzamin. Szkolenie prywatnych psów odbywa się na koszt ich opiekunów.
Pies przewodnik dla niewidomych – pytania i odpowiedzi
Czy można szkolić dorosłego psa?
Szkolenie na psa przewodnika najlepiej jest rozpoczynać już od pierwszych tygodni życia szczeniaka, dbając o jego prawidłową socjalizację i unikając tworzenia się nieodpowiednich nawyków, które mogą uniemożliwić psu pracę w przyszłości. Jednak rozpoczęcie szkolenia z dorosłym psem również jest możliwe – pod warunkiem że przejdzie on testy predyspozycji.
Ile to kosztuje?
Koszt wyszkolenia jednego psa wynosi około 30 tysięcy złotych. Wolontariusze opiekujący się przyszłym psem przewodnikiem nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia. Szkolenie prywatnych psów odbywa się na koszt opiekunów.
Co z tego mamy?
Zostając wolontariuszem, który przyjmie do swojego domu szczeniaka – przyszłego psa przewodnika – pomagamy poprawić jakość życia osób niewidomych w naszym kraju.
Czy są jakieś specjalne wymagania wobec wolontariusza, który opiekuje się psem szkolonym na przewodnika?
Przed otrzymaniem psa wolontariusz fundacji musi przejść szkolenie przeprowadzane przez fundację. Musi także pozostawać w stałym kontakcie z instruktorem szkolenia psów.
Czy twój pies może zostać psem przewodnikiem niewidomych?
Pies szkolony na potrzeby osób niewidomych musi mieć odpowiednie predyspozycje. Są to przede wszystkim: duża chęć do współpracy z człowiekiem, brak agresji i lęków oraz szybkie przyswajanie nowych komend. Ponadto pies przewodnik musi być czujny, spostrzegawczy i opanowany, a także odznaczać się dużą samodzielnością, która będzie niezbędna przy podejmowaniu przez psa przeróżnych decyzji.
W roli przewodnika dla osób niewidomych sprawdzają się najlepiej takie rasy, jak labrador retriever, golden retriever, chesapeake bay retriver, a także owczarki niemieckie. Jednak możliwe jest także wyszkolenie psów innych ras, a także kundelków. Pies przewodnik powinien być średnim lub dużym psem o proporcjonalnej budowie.
Pies przewodnik osoby niewidomej mieszka z nią i opiekuje się nią przez całą dobę. Dlatego swojego domowego pupila możesz wyszkolić na takiego psa, jeśli w twojej rodzinie znajduje się osoba potrzebująca pomocy zwierzaka. Jeśli jesteś hodowcą psów i uważasz, że twoje psiaki mają doskonałe predyspozycje do tego typu pracy, skontaktuj się z którąś z organizacji szkolących psy, która aktualnie poszukuje nowych psich kandydatów.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined