20.01.2021
Pasztet dla psa. Czy pies może jeść pasztet?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kremowa, mięsna pasta ma wielu czworonożnych fanów! Tylko czy pasztet naprawdę jest zdrowy dla psa? Sprawdź, czy możesz nim poczęstować zwierzaka!
fot. Shutterstock
Mięsny pasztet to jeden z najpopularniejszych dodatków do kanapek. Stanowi także wyjątkowy przysmak dla wielu domowych czworonogów, które za odrobinę tej pasty chętnie wykonają każdą, nawet najtrudniejszą sztuczkę! Jednak tanie sklepowe produkty mogą zawierać wiele szkodliwych dla psa dodatków. Na co musimy zwrócić uwagę, chcąc poczęstować psa pasztetem?
Co zawiera pasztet?
Potrawa ta ma zazwyczaj formę gładkiej masy. Przygotowywana jest ona z surowego, gotowanego lub pieczonego mielonego mięsa. Do produkcji pasztetu wykorzystać można przeróżne gatunki mięsa i podrobów, najczęściej drób i dziczyznę, ale także wołowinę czy wieprzowinę. W jego skład mogą wchodzić różne przyprawy, takie jak sól, pieprz, gałka muszkatołowa, a także rozmaite dodatki – grzyby, warzywa, jaja, bułka tarta czy mąka. Kupowane w sklepach tanie pasztety bazują zazwyczaj na mięsie drobiowym i doprawiane są pieprzem, cebulą lub pomidorami. W ich składzie znaleźć można również mięso oddzielone mechanicznie, białko sojowe, mleko w proszku, wzmacniacze smaku, konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki. Czy sklepowy pasztet nadaje się na przysmak dla domowego czworonoga?
Czy pies może jeść pasztet?
Tanie pasztety ze sklepu to dla psa prawdziwy przysmak, który nie ma sobie równych! Domowe czworonogi, podobnie jak ludzie, często ulegają pokusie wysoko przetworzonej i silnie przyprawionej żywności. Jednak pasztet kupiony w sklepie nie jest dla nich zdrowy. Tak wysoka dawka tłuszczu, niezdrowych przypraw i polepszaczy smaku może poważnie zaszkodzić psom z wrażliwszą wątrobą lub trzustką. Oczywiście wiele psiaków nie będzie miało problemu po zjedzeniu odrobiny taniego pasztetu, jednak zbyt częste podawanie tego przysmaku może skończyć się nie tylko nadwagą, ale również poważniejszym zatruciem. Dlatego jeśli nasz zwierzak jest fanem tego typu kremowych smakołyków, możemy okazjonalnie poczęstować go odrobiną pasztetu. Nie powinniśmy robić tego zbyt często. Warto również wybierać pasztety o lepszym składzie, pozbawione sztucznych dodatków, cebuli i niewskazanych dla psa przypraw. Pasztet nie będzie wskazany dla psów cierpiących na różne alergie pokarmowe i nietolerancje.
Jak przygotować domowy pasztet dla psa?
Piekąc w domu pasztet własnej roboty, możemy przygotować naszemu zwierzakowi osobną porcję tego dania. W tym celu należy odłożyć część mielonego mięsa przed przyprawieniem i upiec w osobnej formie. Do pasztetu dla psa można dodać pomidory, marchewkę, czerwoną paprykę lub jajko. Powinniśmy natomiast unikać wszelkich grzybów, soli, cukru oraz pieprzu. Pasztet po ostudzeniu można podać psu bezpośrednio do miski lub wypełnić nim zabawkę typu kong i podać zwierzakowi do wylizywania.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2024
Jak poradzić sobie z psem, który kradnie jedzenie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele psów kradnie jedzenie z blatów kuchennych, szafek czy z rąk małych dzieci. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak zapobiegać takim kradzieżom!
undefined
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
25.11.2024
Czy pies ma poczucie winy i wie, że zrobił coś złego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz, że pies ma poczucie winy lub czuje wstyd po tym, jak poczęstował się twoim posiłkiem? Za jego zachowaniem kryje się coś innego!
undefined