06.01.2021
Majonez dla psa. Czy pies może jeść majonez?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy składający się z jajek i oleju majonez może znaleźć się w diecie domowego czworonoga? Sprawdź, czy warto podawać go psu!
fot. Shutterstock
Kremowa konsystencja majonezu sprawia, że sos ten uwielbiany jest przez wiele osób. Nic dziwnego więc, że dodawany do przeróżnych sałatek i kanapek majonez kusi także domowego czworonoga… Tylko czy sos ten będzie bezpieczny dla psiaka?
Co zawiera majonez?
Ten kremowy sos wytwarzany był niegdyś wyłącznie z oliwy i żółtek jaj przyprawionych octem lub cytryną, solą i pieprzem. Jednak dostępne obecnie w sklepach majonezy mogą zawierać więcej składników. Wśród nich znajdują się często takie dodatki, jak musztarda, cukier, konserwanty, barwniki i syntetyczne aromaty. Typowy majonez to prawdziwa bomba tłuszczowa. Składa się aż w 80% z oleju, a 100 g tego sosu zawiera aż 700 kalorii! Jednak mimo to sos ten wciąż gości na wielu stołach i dodawany jest do przeróżnych potraw. Czy majonez może być odpowiednim przysmakiem dla psa?
Czy pies może jeść majonez?
Jajka i oleje roślinne podawane zwierzakowi w rozsądnych ilościach mogą stanowić doskonałe urozmaicenie diety i wzbogacić pokarm psiaka o wiele cennych składników. Jednak tak tłusty i kaloryczny sos jak majonez nie powinien znaleźć się w diecie czworonoga – może nie tylko doprowadzić go do otyłości, ale także spowodować ostre zapalenie trzustki. Niektóre dodatki, takie jak sól, pieprz czy musztarda również nie będą zdrowe dla naszego zwierzaka. Zbyt często podawane przyczynią się do poważnych chorób nerek, żołądka i wątroby. W szczególności należy unikać podawania psiakowi tańszych produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Wiele takich dodatków może spowodować poważne zatrucie!
Majonez może być szczególnie niebezpieczny dla psów cierpiących na choroby przewlekłe i alergie pokarmowe. Jajka to jeden z najczęściej uczulających psa produktów, który może wywołać silne biegunki i problemy skórne. Dlatego majonezowi mówimy kategoryczne nie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2024
Jak poradzić sobie z psem, który kradnie jedzenie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele psów kradnie jedzenie z blatów kuchennych, szafek czy z rąk małych dzieci. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak zapobiegać takim kradzieżom!
undefined
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
25.11.2024
Czy pies ma poczucie winy i wie, że zrobił coś złego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz, że pies ma poczucie winy lub czuje wstyd po tym, jak poczęstował się twoim posiłkiem? Za jego zachowaniem kryje się coś innego!
undefined