21.04.2022
Dlaczego pies gryzie ogon? Oto najczęstsze przyczyny
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy robią wiele różnych rzeczy, które dla człowieka niewiele mają wspólnego z logiką. Jedną z nich jest gryzienie własnego ogona. Czy w tej kwestii zaniepokojenie jest słuszne? Dlaczego pies gryzie ogon?
Fot. Shutterstock
- Pies może podgryzać swój ogon, gdy jest znudzony.
- To zachowanie dość powszechne wśród szczeniąt, które dopiero uczą się swojego ciała i ruchów oraz poznają świat.
- Przyczyny często jednak leżą w problemach ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wówczas niezbędna jest wizyta u specjalisty – lekarza weterynarii lub behawiorysty.
Zachowania naszych czworonożnych przyjaciół momentami bywają dziwne. Psy nie potrafią mówić i komunikować nam o swoich problemach, więc drzwi do ich świata są dla nas zamknięte. Przez to nieraz zachodzimy w głowę, np. dlaczego pies gryzie ogon. Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.
Pies atakujący własny ogon to widok, który opiekunowie obserwują dość często. Raz jest to jedynie gonienie ogona, łapanie go i niewinne przygryzanie, a innym razem natarczywe wygryzanie. Te dwie rzeczy znacznie różnią się od siebie i mogą mieć różne podłoże.
Pies gryzący swój ogon może wzbudzać niepokój opiekunów. Należy mieć jednak na uwadze, że bywa to naturalnym odruchem zwierzęcia. Skóra, np. podrażniona bądź przesuszona, może również swędzieć na ogonie, więc pupil gryząc go, w ten sposób się drapie. Kiedy jednak należy się zaniepokoić zachowaniem psiaka?
Dlaczego pies gryzie ogon? Najczęstsze powody
Aby dowiedzieć się, dlaczego pies gryzie ogon, należy bacznie obserwować go podczas tej czynności. Gonić i gryźć ogon pies może niezależnie od wieku, płci czy rasy. Jest to naturalne zachowanie, o ile nie jest powtarzane w określonych momentach. Problem zaczyna pojawiać się wówczas, gdy pies gryzie ogon regularnie i niekiedy robi to aż do krwi.
Czworonóg może to robić przede wszystkim z nudów. Niewinne gonienie ogona, łapanie go, by za chwilę go puścić i zapomnieć o zabawie, to nic innego, jak chwila zajęcia czasu lub pokazanie opiekunowi, że się potrzebuje jego uwagi.
Nie jest to powód do niepokoju, a delikatne ostrzeżenie. Kto wie, może za chwilę zajmie się czymś innym, np. wynoszeniem butów? 😉
Kiedy gryzienie ogona przestaje być zabawą?
Chwilowe gryzienie ogona przez psa prawdopodobnie wynika z nudów, natomiast kiedy pies ewidentnie go sobie wygryza i powtarza tę czynność, wówczas należy udać się do lekarza weterynarii lub behawiorysty. Dlaczego?
Być może pupil zmaga się z jakimiś dolegliwościami fizycznymi lub problemami behawioralnymi, które objawiają się uporczywym gonieniem za ogonem, a także wygryzaniem go. Czworonogi robią tak, gdy między innymi nie potrafią poradzić sobie ze stresem. Zaczynają zachowywać się kompulsywnie. Podobnie jak ludzie, zwierzęta również wyrabiają sobie pewne nawyki, nad którymi z czasem trudno im zapanować. W przypadku człowieka może to być np. obgryzanie paznokci, a u psiaków – wygryzanie ogona. Szczególnym sygnałem do szybkiej reakcji opiekuna powinna być sytuacja, gdy pies gryzie ogon do krwi.
Gdy pupil zbyt często i regularnie chwyta pyskiem za swój ogon, należy udać się do lekarza weterynarii, który zbada psa i zdiagnozuje, czy przyczyna nie leży w jakiejś chorobie. Być może pies cierpi z powodu bólu, dlatego jego reakcją obronną jest właśnie atakowanie własnego ogona. Gryząc go, czworonóg może również łagodzić problemy związane z pasożytami czy reakcją alergiczną.
Natomiast gdy weterynarz wykluczy problemy związane ze zdrowiem fizycznym, wówczas należy skonsultować się z behawiorystą, który prawdopodobnie odpowie na pytanie, dlaczego pies gryzie ogon. Być może twój pupil nie radzi sobie ze stresem bądź lękiem.
Zatem najczęstsze przyczyny tego, że pies gryzie ogon, to:
- poznawanie swojego ciała, szczególnie powszechne u szczeniaków i młodych psiaków;
- znudzenie – pies musi być stale stymulowany fizycznie i psychicznie, m.in. poprzez zabawy z opiekunem;
- reakcja na ból;
- radzenie sobie w ten sposób ze stresem bądź lękiem;
- łagodzenie świądu powstałego przez reakcje alergiczne skóry;
- pchły – pies będzie próbować pozbyć się ich przez wygryzanie ogona;
- w organizmie znajdują się pasożyty jelitowe;
- zachowanie impulsywno-kompulsywne zwierzęcia.
W oczekiwaniu na wizytę u specjalisty można spróbować samemu pomóc czworonogowi, np. próbując odwracać jego uwagę od ogona i zajmować go zabawą.
Źródło: https://pets.webmd.com/dogs/guide/why-do-dogs-chase-their-tails
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined