29.05.2019
8 najczęstszych błędów w żywieniu psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dbamy o nasze czworonogi jednak nie jesteśmy nieomylni. Poniżej znajdują się najczęstsze błędy w żywieniu psa popełniane przez opiekunów.
fot. Shutterstock
Psy uwielbiają jeść, a ich kochającym opiekunom wielką frajdę sprawia rozpieszczanie swoich czworonogów. Z najlepszymi intencjami dokarmiają więc swoich podopiecznych. Niestety zwierzakom może nie wychodzić to na zdrowie. Jakie błędy w żywieniu psa najczęściej popełniają ich pełni dobrych chęci właściciele?
1. Błędy w żywieniu: podawanie zbyt dużych porcji
Większość właścicieli psów karmi swoich pupili „na oko”. Niestety ta metoda jest obarczona sporym błędem i zwykle w misce ląduje o wiele za duża porcja karmy. Przekarmianie w prostej linii prowadzi do otyłości, a ta jest już dla czworonoga dużym problemem.
Rada! Precyzyjne odmierzaj porcję rekomendowaną przez producenta karmy.
2. Błędy w żywieniu: dokarmianie pomiędzy posiłkami
Nam samym trudno jest wytrzymać od posiłku do posiłku bez podjadania. Sądzimy więc, że pies odczuwa głód podobnie. Nie do końca tak jest. Dorosły pies je najczęściej dwa posiłki dziennie i całkowicie mu one wystarczają. Pies ma odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i trawi pożywienie inaczej niż człowiek. Dokarmianie go drobnymi przekąskami pomiędzy głównymi posiłkami tylko wzmaga jego apetyt i pośrednio może przyczyniać się do powstawania nadwagi.
Rada! Jeśli nie możesz powstrzymać się od rozpieszczania pupila smakołykami – odliczaj je od dziennej racji żywieniowej i nie przekraczaj ilości zalecanej przez ich producenta.
3. Błędy w żywieniu: częstowanie jedzeniem dla ludzi
Mało który właściciel jest w stanie oprzeć się wymownemu spojrzeniu śledzącemu każdy ruch widelca. Większość opiekunów niestety ulega i dzieli się z łakomczuchem. Tymczasem pożywienie dla ludzi nie służy psom. Zwykle jest w nim za dużo przypraw, soli i cukru, nie wspominając już o konserwantach, barwnikach i sztucznych aromatach.
Rada! Jeśli naprawdę nie potrafisz się powstrzymać od dzielenia się z ulubieńcem własnym jedzeniem – wybierz zdrowe przekąski, np. surowe marchewki.
4. Błędy w żywieniu: częste zmiany karmy
Ludziom posiłki szybko się nudzą. Sądzimy więc, że pies także doceni urozmaicenie menu. Niestety nie zawsze. Nagła zmiana karmy, zwłaszcza gdy wprowadzamy pożywienie o innej konsystencji – może skończyć się biegunką lub zatwardzeniem.
Rada! Dobrze jest wprowadzać nowy pokarm stopniowo, mieszając go z tym, do którego zwierzak jest przyzwyczajony. Jeśli na co dzień dostaje „chrupki”, to pierwszego dnia dołóżmy mu tylko kilka łyżek karmy mokrej do odpowiednio zmniejszonej porcji, następnego odrobinę więcej i obserwujmy, jak na nowe jedzenie reaguje jego organizm.
5. Błędy w żywieniu: serwowanie posiłków o nieregularnych porach
Karmienie psa o stałych godzinach wprowadza w jego życie rytm i zwyczajnie mu służy. Przedłużanie odstępów pomiędzy posiłkami sprawia, że pies odczuwa większy głód i bardziej domaga się jedzenia.
Rada! Aby zachować stały rytm, warto powiązać podawanie psu pożywienia z innym stałym punktem dnia, np. karmić go od razu po powrocie z pracy.
6. Błędy w żywieniu: niedostosowanie porcji do stanu fizjologicznego pupila
Każdy producent karmy podaje na etykietach swoich produktów dawkowanie. Przestrzeganie tych zaleceń gwarantuje dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych i zachowanie stałej masy ciała zwierzęcia. Jeśli jednak nasz pupil jest wyjątkowo mało aktywny, albo ma już swoje lata i tempo przemian metabolicznych w jego organizmie jest już niższe – wówczas powinien on otrzymywać mniejsze porcje.
Rada! Jeśli pomimo podawania psu rekomendowanej ilości karmy zwierzak przybiera na masie – odwiedź z nim lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy nie brakuje mu ruchu, lub czy w jego przypadku nie jest wskazana karma dla psa senior.
7. Błędy w żywieniu: karmienie wyłącznie mięsem
Wielu właścicieli psów jest przekonanych, że najbardziej naturalnym pokarmem dla ich pupili jest samo mięso. Jest to błędny pogląd. Przed wiekami, dzikie psy – przodkowie naszych domowych ulubieńców – uzupełniały swoją dietę roślinami, np. jagodami. Warzywa są potrzebne w diecie czworonogów m.in. dlatego, że dostarczając błonnika pokarmowego, regulują pracę przewodu pokarmowego.
Rada! Nie bój się warzyw w składzie karm. To wartościowy dodatek.
8. Błędy w żywieniu: dostarczanie zbyt małej porcji… ruchu
W podstawie zaktualizowanej piramidy żywienia człowieka znajduje się obecnie aktywność fizyczna. Psom ruch jest tak samo potrzebny. Zamiast uszczęśliwiać go kolejnymi przekąskami albo większą porcją posiłku – zabierzmy go na dłuższy spacer albo porzucajmy mu zabawkę. Pupilowi sprawi to mnóstwo przyjemności, a przy okazji wyjdzie mu na zdrowie.
Rada! Zafundowanie psu większej dawki ruchu przyniesie też korzyść właścicielowi. Niezawodny partner najlepiej motywuje do regularnych treningów!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined