21.06.2017
Jak pies trawi pokarm?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy, kto ma psa, wie, że codziennie należy go karmić. Także codziennie na spacerach nasz pies wydala odchody (które sprzątamy). Krótko mówiąc, mniej więcej widzimy co „wpada” do naszego psa i co z niego „wypada”. Czasem niektórzy z nas zastanawiają się też „co się dzieje w środku”.
Pokarm, aby mógł stać się źródłem energii i elementów budujących psi organizm musi zostać odpowiednio rozdrobniony. Najpierw następuje rozdrobnienie fizyczne, a potem chemiczne w samym już organizmie psa.
U zdrowego psa, zależnie od rodzaju, składu pokarmu i wielkości jednorazowego posiłku, jego przejście (pasaż) przez układ trawienny może trwać od 12-30 godzin. Będzie to też zależało od wielkości psa, gdyż czasem mniejsze psy mają proporcjonalnie większy przewód pokarmowy w swoim ciele niż te większe. Zależnie od różnic budowy i wielkości samych psów, ich masa całego układu pokarmowego może stanowić od 3 do nawet 9% masy ciała psa.
Rozdrobnienie fizyczne
Pokarm jest gryziony w pysku, a następnie „mielony” jak ziarna w młynie przez żołądek. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy nasz pies dokładnie gryzie jedzenie, czy łyka w całości. Nie powinien też łykać powietrza podczas jedzenia i należy zachęcać go do jedzenia interaktywnego np. kupując specjalną miskę. Niezależnie od rodzaju pokarmu, w żołądku musi powstać odpowiednio rozdrobniona jednolita masa, aby została wpuszczona dalej do jelit.
Na spowolnienie trawienia może wpływać wiele czynników np. zbyt duża ilość tłuszczu w jedzeniu czy twarde, trudne do rozdrobnienia elementy. Szczególnie te ostatnie mogą przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i powstawania stanów zapalnych w organizmie. Dlatego nie zaleca się podawania psom do jedzenia kości (niezależnie od ich rodzaju), oraz należy zwracać uwagę gdy zbyt łapczywie gryzą patyki (które w organizmie zmieniają się w małe wykałaczki i także wbijają w śluzówkę).
Rozdrobnienie chemiczne
Gdy pokarm został już „zmielony” na odpowiednio malutkie cząstki trafia do jelit, w których następuje trawienie chemiczne. Sam organizm psa produkuje specjalne soki trawienne (w trzustce i ścianie jelita), które pozwalają większe cząstki składników pokarmowych podzielić na tak małe, aby przenikły przez ścianę jelita do krwi. Z krwią i limfą, składniki odżywcze są rozprowadzane do każdej komórki w organizmie dostarczając energię i materiał do budowy tkanek.
Dzięki temu procesowi pies efektywnie wykorzystuje w swoim organizmie wszystkie składniki pokarmowe: białko, tłuszcz i węglowodany.
Bogate życie wewnętrzne
Zapewne wiesz, że w organizmie trawienie odbywa się także przy wsparciu mikroorganizmów. Podobnie jest u psów, które mają swoją mikroflorę, tak nazywane są pożyteczne bakterie, które pomagają rozkładać niektóre składniki pokarmów. One także produkują z nich energię oraz cenne składniki budulcowe dla organizmu, a nawet witaminy. Niestety oprócz dobroczynnych bakterii, w jelitach znajdują się też takie, które produkują toksyny.
Aby nasz pies był zdrowy, powinniśmy dbać poprzez odpowiednią dietę o równowagę między dobrymi a złymi bakteriami w naszym psie. Możemy to zrobić dostarczając naszemu psu codziennie odpowiednie prebiotyki (włókno pokarmowe), dzięki którym dobroczynnych bakterii jest w organizmie więcej i wypierają te potencjalnie patogenne.
Odchody to nie tylko niestrawione resztki
Tak naprawdę ponad połowa odchodów to woda, dlatego musimy pamiętać aby oprócz pokarmu, także ona była zawsze dostępna dla naszego psa. Zaskoczeniem też będzie, że nie całe odchody to niestrawione resztki, tylko w dużej mierze właśnie mikroorganizmy zamieszkujące jelita naszego psa.
Dlatego jeśli ich kształt nie przypomina ładnego zwartego cygara, a raczej rozpadającą się plastelinę czy piankowaty kopczyk, powinniśmy omówić ten temat z naszym lekarzem weterynarii. Może to zarówno świadczyć o nieodpowiedniej diecie naszego psa czy rozmaitych chorobach przewodu pokarmowego, jak i zbyt dużej ilości podawanego pokarmu, którego nasz pies po prostu nie jest w stanie dobrze strawić.
Czy zapewniasz swojemu psu optymalne żywienie? Wejdź TUTAJ i dobierz odpowiedni produkt dla swojego psa. Sprawdź nasze aktualne promocje!
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined