12.12.2017
Ich sierść to wyzwanie! Poznaj 5 ras psów wymagających szczególnej pielęgnacji
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ach, jaki piękny chart! Niektóre rasy psów mają oszałamiającą sierść, dzięki której robią na wszystkich wrażenie. Nie ma jednak nic za darmo – za piękną szatą zawsze stoi opiekun psa, który regularnie ją pielęgnuje i dba o kondycję skóry. Sprawdź, co to za rasy i jak sprawić, by i twój pies wyglądał jak z wystawy!
fot. Shutterstock
Miejscem, w którym najczęściej można spotkać piękne, wypielęgnowane psy jest wystawa psów. Czworonogi prezentowane przez wystawców mogą się pochwalić wyczesaną, lśniącą szatą, która rośnie na zdrowej, odpowiednio nawilżonej skórze. Taka zjawiskowa sierść to jednak wynik nie tylko kąpania w dobrych szamponach i codziennego wyczesywania pupila, ale także zasługa najwyższej jakości pożywienia i specjalnego suplementowania.
Ale kto powiedział, że psa jak z wystawy może mieć tylko hodowca championów? I ty, nawet jeśli jesteś opiekunem przygarniętego kundelka, powinieneś zadbać o jego skórę i sierść. A zdrowy pies to piękny pies! Wystarczy, że będziesz go odpowiednio karmił – odpowiednio, czyli zbilansowaną karmą najwyższej jakości (opisywaną na opakowaniach jako „premium” lub „super premium”). Odżywianie od wewnątrz ma co najmniej takie samo znaczenie, jak to, czy stosujemy odpowiednie szampony do kąpania psa.
Piękna sierść? Tak, ale z małą pomocą
Czasem jednak sama karma, nawet najlepsza, to za mało. Jeśli sierść naszego psa nie jest w dobrej kondycji – łamie się i nie ma połysku – a skóra jest przesuszona i się łuszczy, warto sięgnąć po sprawdzone suplementy. Wyjątkowo skutecznym preparatem w walce o piękną sierść jest Skinoxan dog. To produkt stworzony z myślą o psach, którym nadmiernie rogowacieje naskórek, a sierść wypada w dużych ilościach. Suplement ten lekarz weterynarii może polecić zarówno dorosłym psom, jak i szczeniakom, jeśli tylko uzna, że warto szczególnie zadbać o kondycję skóry i sierści czworonoga.
Co takiego zawiera Skinoxan dog, że jego działanie jest wyjątkowo skuteczne? W bogatym składzie preparatu znajdują się m.in.: cynk (wpływa na utrzymanie właściwej kondycji skóry), witamina B1 (tiamina), która bierze udział w procesach regeneracji skóry, witamina B2 (ryboflawina), która pomaga zachować zdrową skórę, witamina B3 (niacyna), która wspiera utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych, witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna), która dba o utrzymanie prawidłowej okrywy włosowej, witamina B9 (kwas foliowy), witamina B12 (kobalamina), witamina A oraz witamina E – naturalny antyoksydant.
W przypadku średniego psa (ważącego 16-20 kg) wystarczą już 2 tabletki dziennie, by wygląd sierści znacznie się poprawił, a skóra się uelastyczniła.
Rasy psów o pięknej sierści
Skoro już o pięknej sierści mowa, warto poznać rasy psów, które słyną ze zjawiskowej, choć wymagającej troski urody.
Chart afgański
W zestawieniu ras o najbardziej wymagającej sierści nie mogło zabraknąć charta afgańskiego. Ten duży pies z grupy chartów słynie z aksamitnej, długiej, błyszczącej szaty, która jednak wymaga ze strony opiekuna pracochłonnej pielęgnacji. Afgan nie ma podszerstka, a jego sierść łatwo się plącze.
Trzeba ją co drugi dzień czesać, a jeśli robią się kołtuny, można użyć preparatu ułatwiającego rozczesywanie. Charta afgańskiego kąpiemy raz w tygodniu, używając do tego szamponu i odżywki przeznaczonych dla długiej szaty. Podczas suszenia koniecznie rozczesujemy sierść szczotką, by się nie mierzwiła.
Czytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Yorkshire terrier
Na ulicach często widuje się yorki ostrzyżone na krótko – tak jest wygodniej i właścicielowi, i – pewnie – psu. Przez to jednak zapominamy, że to psy z długą, jedwabistą, pozbawioną podszerstka, sięgającą ziemi sierścią. Yorkshire teriera powinno się codziennie wyczesywać i zwracać uwagę na to, by nie miał kołtunów.
Kąpie się go raz w tygodniu, a włos suszy, odpowiednio modelując – tak, by przylegał do ciała. Yorki wystawowe muszą nosić papiloty, by ich szata prezentowała się wyjątkowo pięknie, ale domowym pupilom można tego oszczędzić.
Czytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Sznaucer miniaturowy
Popularność sznaucera miniaturki nie słabnie od lat. Nic dziwnego – te niewielkie, towarzyskie pieski, nadają się właściwie dla każdego średnio aktywnego właściciela, który wykaże się konsekwencją w wychowaniu i poświęci nieco czasu na pielęgnację sierści.
O ile codzienne czesanie nie powinno stanowić problemu nawet dla początkującego opiekuna, o tyle trymowanie (czyli wyskubywanie martwego włosa) i strzyżenie najlepiej powierzyć specjaliście – groomerowi. Zabiegi fryzjerskie najlepiej przeprowadzać regularnie co 3-4 miesiące.
Czytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Siberian husky
Husky syberyjski to jedna z najbardziej znanych ras północy. Zachwycają nie tylko hipnotyzujące oczy haszczaków, ale i ich piękna, gruba sierść. Bogaty podszerstek chroni psa przed wychłodzeniem w zimę, ale i wymaga pracy od opiekuna.
Przede wszystkim trzeba się przygotować na to, że husky intensywnie linieje. Duże ilości włosa wypadają na wiosnę i przed zimą, ale niewielkie – właściwie przez cały rok. Choć huskiego nie kąpie się zbyt często, w okresie linienia trzeba go za to codziennie czesać.
Czytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Jack russell terrier
Opanowały już chyba prawie każde duże miasto w Polsce, a także… filmy. Te wdzięczne, małe teriery stały się popularnymi psami właściwie dla wszystkich – rodzin z dziećmi i singli. Ważne, by opiekun jack russell terriera był osobą aktywną i konsekwentną.
JRT występuje w odmianie krótkowłosej i szorstkowłosej, ale to ta druga wymaga więcej pracy. Szorstkiego jacka należy raz na ok. 2 miesiące trymować (usuwać martwe włosy) – najlepiej, by robił to groomer. Poza tym JRT powinno regularnie się czesać – 2-3 razy w tygodniu.
Czytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Piękna sierść? To proste!
Nieważne, czy masz psa jednej z wymienionych wyżej ras, innego rasowego czy mieszańca – wszystkie psy tak samo wymagają pielęgnacji i dbania o skórę oraz sierść. I każdy z nich może wyglądać równie zjawiskowo, jeśli tylko będziemy pamiętać o najważniejszych elementach. Przypomnijmy więc – podstawa to odpowiednie żywienie, suplementacja sprawdzonymi preparatami i regularne dbanie o wygląd szaty (samodzielne lub z pomocą groomera).
Jeżeli zależy nam na zdrowej skórze i pięknej sierści, wybierzmy dla naszego pupila Skinoxan dog – suplement o bogatym składzie, który zawiera wszystko, co potrzeba, by pies był zdrowy, a co za tym idzie – najpiękniejszy!
Autor: Aleksandra Więcławska
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined