23.06.2017
Jak często karmić psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy już wybierzesz pokarm dla swojego psa i będziesz wiedział, w jakich ilościach go codziennie podawać, powinieneś zaplanować częstotliwość posiłków. Nie wiesz jak często? Myślisz, że jak zostawisz jedzenie w misce na cały dzień, to sam sobie „wyreguluje” ile jeść?
Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić psu optymalny rytm posiłków i odżywienie.
Pilnuj ustalonych pór posiłków
Gdy już zdecydujesz się karmić swojego psa dwa, trzy lub cztery razy dziennie, staraj się mniej więcej stosować do ustalonych godzin. Karmienie psa regularnie o podobnej porze, podobną ilością i składem pokarmu, pozwala zapewnić regularne wydzielanie soków trawiennych. Daje to psu poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa. Jego organizm przyzwyczaja się do narzuconego rytmu i wyczekuje konkretnych pór.
Będzie się to też przekładać na regularność i zwartość odchodów oraz automatycznie pomoże ustalić grafik spacerów. Pomiędzy posiłkami możesz dać psu przekąski/gryzaki, pamiętaj jednak, aby stanowiły one nie więcej niż 10-15% dziennej porcji jedzenia należnego psu.
Nie karm psa od „sasa do lasa”
Zastanów się, co by było gdybyś przez 2 tygodnie codziennie około południa zjadał jabłko i nagle o tej porze zafundował sobie tłustego smażonego steka. Prawdopodobnie miałbyś mniejsze lub większe niestrawności, które wynikałyby zarówno z tego, że twój układ trawienny, jak i jego mikroflora oczekiwałyby zupełnie czego innego. Dlatego staraj się, nie zmieniaj z dnia na dzień swojemu psu więcej niż 1/3 wielkości czy rodzaju jedzenia. Dotyczy to także jego gęstości tzn. tego czy karmisz karmą suchą czy jedzeniem mokrym (puszki czy domowe).
Jedzenie suche zawiera tylko ok. 10% wilgoci, więc daje się go średnio 3-4 razy mniej niż jedzenia mokrego, które w ponad ¾ objętości składa się z wody. Dlatego jeśli łączysz te rodzaje pokarmów, rób to konsekwentnie codziennie jako np. mokry popołudniowy posiłek lub jako mały dodatkowy posiłek, stanowiący nie więcej niż 1/3 dziennej porcji. Nie funduj swojemu psu jedzącemu codziennie np. pełnoporcjową karmę suchą, nagłej rewolucyjnej zmiany w niedziele, podając gotowany obiadek. Prędzej czy później doprowadzi to do niestrawności i zaburzenia równowagi mikroflory zamieszkującej jelita psa, co przełoży się na burczenie w brzuchu, wzdęcia, a nawet biegunkę.
Nie karm bezpośrednio przed spacerem…
…ani przed aktywnością. Sam też raczej nie chciałbyś wyjść pobiegać po sutym posiłku, więc nie karm swojego psa przed wyjściem. Szczególnie czuli są na to właściciele psów z głęboką klatką piersiową, którzy obawiają się skrętu żołądka. Przeważnie warto pamiętać, aby pies ostatni posiłek zjadł przynajmniej na 4-6 godzin przed spacerem. Jeśli uprawiamy z nim intensywne sporty, sugeruje się aby przerwa była nawet dwukrotnie dłuższa.
Chronimy naszego psa w ten sposób przed zaburzeniami trawienia, skrętem, a także biegunką. Gdy wracamy do domu ze spaceru, należy odczekać 10-15 minut, aż nasz pies trochę się uspokoi i dopiero wtedy podać mu posiłek.
Nie przekarmiaj swojego psa
Niezależnie od tego, ile razy będziesz karmić swojego psa, najważniejsze jest aby nie był on przekarmiany. Podawanie regularnych posiłków, wymierzonej wielkości, pozwala zapobiec niechcianemu przybieraniu na wadze.
Jeżeli pies jest karmiony przez kilka osób w domu, warto odmierzyć codziennie rano pełną porcję jedzenia do jednego pojemnika i z niego wydawać karmę w posiłkach i jako nagrody. Najskuteczniejszym sposobem, jest odważanie porcji jedzenia na posiłek lub używanie przypisanego do danej karmy kubeczka miarowego.
Czy zapewniasz swojemu psu optymalne żywienie? Wejdź TUTAJ i dobierz odpowiedni produkt dla swojego psa. Sprawdź nasze aktualne promocje!
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined