27.08.2023
Jak zacząć szukać trufli z psem? Wyborem trenera!
Andżelika Haidt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukanie trufli z psem w Polsce jest tematem bardzo świeżym, choć tak naprawdę grzyby te występują na terenie naszego kraju „od zawsze”. Wyszkolenie psa truflowego nie jest niczym łatwym. Istnieje wiele momentów w procesie treningowym, w których można popełnić błąd, rzutujący na efektywność pracy psiego łowcy trufli. Dlatego warto pracować pod okiem trenera!
fot. Shutterstock
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że truflarstwo niewiele różni się od innych form pracy węchowej. Jednak detekcja trufli ma w sobie kilka niuansów, znacząco odróżniając się od innych form detekcji. Mowa na przykład o przeszukiwaniu dużych powierzchni, na które należy przygotować przede wszystkim psa, ale też jego przewodnika. Innym niuansem jest to, że znaczny procent trufli (choć nie wszystkie!) rośnie pod ziemią. To czyni truflę zapachem niedostępnym dla psa i stwarza trudność w procesie treningowym. Jak zacząć szukanie trufli z psem w Polsce? Najlepiej od znalezienia trenera! Oto kilka podpowiedzi, czym kierować się przy wyborze.
Czy trener ma dowody na to, że jego psy znajdują trufle?
Wybierając trenera, który wprowadzi nas w świat detekcji trufli, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych zmiennych. Pierwszą jest to, czy dana osoba ma udokumentowane sukcesy w detekcji trufli. Mowa o filmach i zdjęciach, na których wyraźnie widać znalezione trufle, czyli efekt pracy jego własnych psów. Są one świetnym świadectwem umiejętności szkoleniowych, jakie posiada trener. Nie wystarczy bowiem nauczyć psa zapachu trufli i puścić go w las, aby szukał. Jeśli pies trenera nigdy samodzielnie nie znalazł trufli, to znaczy, że taka osoba nie jest w stanie nauczyć tego swoich uczniów.
Doświadczenie w pracy z różnymi rasami
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest doświadczenie w pracy z psami. Chodzi o to, czy trener szkoli jakąś konkretną rasę, czy może ma doświadczenie w szkoleniu różnych psów. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i to, że trener radzi sobie świetnie z przedstawicielami jakiejś konkretnej rasy, nie oznacza, że poradzi sobie z innymi czworonogami. To metodę należy dobrać do psa. Kreatywność w treningu jest na wagę złota.
Gdy mówimy o psach na trufle, na myśl przychodzą nam od razu lagotto romagnolo. Nie oznacza to jednak, że tylko ta rasa sprawdzi się w poszukiwaniach! Każdy pies, który ma odpowiednie predyspozycje, może szukać z nami trufli.
Czy trener potrafi dokładnie poinstruować, gdzie należy szukać trufli?
Zanim zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z jakimś trenerem, powinniśmy dowiedzieć się, czy posiada on praktyczną wiedzę dotyczącą biologii trufli. To bardzo istotne, ponieważ to człowiek decyduje, gdzie pies będzie szukał. Jeśli błędnie wytypuje miejsce do przeszukania, to pies nie ma żadnych szans na znalezienie trufli. W końcu nie rosną one w każdym okolicznym lesie! Wymagają określonych warunków do wzrostu takich jak występowanie drzew liściastych, odpowiednie pH i wilgotność gleby. Ważne jest też to, w jakim czasie owocnikują (rosną) trufle.
Ostatnią rzeczą jest podejście... do ludzi
Wyszkolenie psa to w pierwszej kolejności wyszkolenie człowieka. To on ostatecznie ma w sposób samodzielny wytypować obszar przeszukania, zaplanować działania na miejscu, przeprowadzić je na odpowiednich emocjach, odpowiednio dobierać nagrody. Dobry trener zrobi wszystko, aby wyszkolić zespół łowców trufli w taki sposób, aby był samodzielny i skuteczny. Rynek szkoleniowy oferuje nam zarówno obozy szkoleniowe, jak i seminaria i regularnie prowadzone zajęcia stacjonarne. Oferta wyszkolenia łowcy trufli dotyczy nawet okolicy Warszawy.
Z wykształcenia biolog. Od 10 lat pracuje naukowo w jednym z instytutów badawczych, skupiając się na dużych drapieżnikach, głównie wilku. Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Członkini Stowarzyszenia z Szarym za Płotem. Współzałożycielka Detection Dogs for Wildlife oraz prekursorka detekcji przyrodniczej w Polsce. Pracuje z dwoma psami, które są z różnych planet. Z australian cattle dogiem Shifu oraz Cleo. W sieci znana jako Psy na Tropie Przyrody.
Zobacz powiązane artykuły
23.07.2023
Hybrydy psa i wilka – co warto o nich wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Hybrydyzacja jest procesem znanym ludzi od wielu setek lat. W ten sposób powstawały rasy i odmiany stanowiące połączenie przedstawicieli dwóch różnych gatunków. W wielu przypadkach takie potomstwo jest niepłodne. Inaczej jest, jeśli chodzi o hybrydy psów i wilków, mających wspólnego przodka...
fot. Shutterstock
21.04.2023
Psi zawód, który pachnie jak przygoda. Poznaj psy do detekcji przyrodniczej!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mówi się, że pies jest w stanie wyczuć łyżeczkę cukru rozpuszczoną w basenie olimpijskim wypełnionym wodą. Nie wiem, czy ktokolwiek sprawdzał to empirycznie, jednak nie ulega wątpliwości, że zmysł powonienia psów jest fenomenalny. I na nim bazuje praca psów w detekcji przyrodniczej.
fot. Shutterstock
04.07.2023
Pies w lesie – wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies w lesie nie jest rzadkim widokiem. Wydaje się, że to idealne miejsce, aby w końcu mógł pobiegać bez ograniczeń. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy spacer po lesie, choć z zasady dobry dla zdrowia, nie wiąże się z zagrożeniami? O tym musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do niego z czworonogiem!
fot. Shutterstock