23.07.2023
Hybrydy psa i wilka – co warto o nich wiedzieć?
Andżelika Haidt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Hybrydyzacja jest procesem znanym ludzi od wielu setek lat. W ten sposób powstawały rasy i odmiany stanowiące połączenie przedstawicieli dwóch różnych gatunków. W wielu przypadkach takie potomstwo jest niepłodne. Inaczej jest, jeśli chodzi o hybrydy psów i wilków, mających wspólnego przodka...
fot. Shutterstock
Pies i wilk – dwa bratanki?
Relacje pomiędzy psami domowymi a dzikimi wilkami są bardzo złożone i budzą wśród ludzi wiele emocji. Wilki mogą zabijać psy, ale też krzyżować się z nimi, dając płodne potomstwo. Wtedy mówimy o hybrydyzacji, a potomstwo rodzące się z takiego połączenia nazywa się hybrydami. Najczęściej dochodzi do skrzyżowania samicy wilka, czyli wadery, z samcem psa.
Gdzie ryzyko powstania hybryd jest największe? Tam, gdzie jest dużo biegających bez kontroli psów. Mogą one wejść w kontakt z wilkami. Drugim czynnikiem jest brak niespokrewnionego wilka do rozrodu. Warto jednak wiedzieć, że hybrydyzacja wilków żyjących na wolności jest czymś rzadkim. Nawet jeśli do niej dojdzie, miot charakteryzuje niska przeżywalność. Wynika to z faktu, że wilki żyjące w grupach rodzinnych wspólnie są zaangażowane w polowanie, dokarmianie szczeniąt i matki. Jeśli wadera zwiąże się z psem, jest to zdecydowanie krótki romans z całym ciężarem odchowu spoczywającym na wilczycy. Psi partner, w przeciwieństwie do wilczego, nie bierze udziału w wychowaniu szczeniąt.
Hybrydy psa i wilka a ludzka ciekawość
Hybrydy często budzą w ludziach fascynację, ale też lęk. Są posądzane o większą agresję i skłonności do ataków na ludzi. Jaka jest prawda? Z jednej strony hybrydy wychowane w wilczej grupie zachowują się jak wilki, ponieważ wychowały się i socjalizowały z nimi. Z drugiej strony hybrydyzacja powoduje zmiany w genach odpowiedzialnych za zachowanie. Zatem pozostaje tutaj wiele pytań, na które nauka będzie musiała dopiero odpowiedzieć.
Hybrydyzacja wilka z psem została wykorzystana w procesie tworzenia m.in. ras takich jak czechosłowacki wilczak i wilczak Saarlosa. Celem hodowlanym było osiągnięcie psa zdrowego, wytrzymałego, podatnego na szkolenie i wilczego w eksterierze, czyli wyglądzie zewnętrznym. Do stworzenia czechosłowackiego wilczaka posłużyły cztery wilki – dwie wadery i dwa basiory. Dzikie hybrydy bardzo często mają odmienny kolor futra oraz skrócony ogon i w pierwszym pokoleniu wcale nie wyglądają jak wilczaki, do których stworzenia wykorzystywano owczarki niemieckie.
Hybrydy na wolności – odpowiedzialność spoczywa na człowieku
Błędem myślowym jest sądzenie, że za hybrydyzację odpowiada liczna populacja wilka i ochrona tego gatunku. Wilk jest naturalnym elementem polskich lasów. Ma on do zrealizowania ważną rolę, jak m.in. zmniejszanie dużej liczby roślinożerców, co wpływa na ochronę flory.
Problemem są wolno biegające psy. Aby zapobiegać krzyżowaniu się dzikich wilków z psami, potrzebny jest sprawny system opieki nad zwierzętami. W jego skład wchodzą:
- zapobieganie bezdomności,
- niepuszczanie psów bez opieki i kontroli, zwłaszcza w lasach.
Dotyczy to szczególnie obszarów wiejskich, na których nad psami nie sprawuje się często praktycznie żadnej opieki.
Z wykształcenia biolog. Od 10 lat pracuje naukowo w jednym z instytutów badawczych, skupiając się na dużych drapieżnikach, głównie wilku. Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Członkini Stowarzyszenia z Szarym za Płotem. Współzałożycielka Detection Dogs for Wildlife oraz prekursorka detekcji przyrodniczej w Polsce. Pracuje z dwoma psami, które są z różnych planet. Z australian cattle dogiem Shifu oraz Cleo. W sieci znana jako Psy na Tropie Przyrody.
Zobacz powiązane artykuły
07.04.2023
Wilki są wszędzie, co to będzie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przeglądając media, ciężko się nie natknąć na krzykliwe tytuły nagłówków artykułów informujące nas o tym, że wilki są absolutnie wszędzie i należy mieć się na baczności. Jak jest naprawdę? Czy są dosłownie wszędzie?
fot. Shutterstock
04.07.2023
Pies w lesie – wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies w lesie nie jest rzadkim widokiem. Wydaje się, że to idealne miejsce, aby w końcu mógł pobiegać bez ograniczeń. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy spacer po lesie, choć z zasady dobry dla zdrowia, nie wiąże się z zagrożeniami? O tym musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do niego z czworonogiem!
fot. Shutterstock
21.04.2023
Psi zawód, który pachnie jak przygoda. Poznaj psy do detekcji przyrodniczej!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mówi się, że pies jest w stanie wyczuć łyżeczkę cukru rozpuszczoną w basenie olimpijskim wypełnionym wodą. Nie wiem, czy ktokolwiek sprawdzał to empirycznie, jednak nie ulega wątpliwości, że zmysł powonienia psów jest fenomenalny. I na nim bazuje praca psów w detekcji przyrodniczej.
fot. Shutterstock