21.12.2023
Feromony dla psa – co to jest i jak działa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Feromony dla psa – prawie każdy psiarz o nich słyszał choć jeden raz. Jak działają? Co mają dać opiekunowi? Na jakiej zasadzie są podawane psu i kiedy warto z nich skorzystać? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów lękliwych czworonogów słyszało o feromonach dla psa. Mówi się, że mają one zdolność wyciszania zdenerwowanych zwierzaków, ułatwiania aklimatyzacji w nowym miejscu czy też zmniejszania stresu, który towarzyszy psom podczas sylwestra. Brzmi to jak dobra alternatywa dla podawania psom leków uspokajających! Jednak czy feromony dla psa naprawdę działają? I czym w ogóle są?
Czym są feromony dla psa?
Dog appeasing pheromone (DAP), czyli feromony dla psa, to mieszanka estrów kwasów tłuszczowych wydzielana przez karmiące suki. Ich zadaniem jest wyciszenie szczeniąt podczas karmienia oraz pomoc w formowaniu się więzi między matką a szczeniakami. Okazuje się jednak, że te feromony działają na psy w każdym wieku.
Kiedy feromony dla psa mogą być pomocne?
Syntetyczne odpowiedniki psich feromonów mają przede wszystkim działanie uspokajające. Sprawiają, że psiak czuje się bezpieczny i rozluźniony. Preparaty te mogą okazać się pomocne w przypadku psów odczuwających stres podczas codziennego życia, wrażliwych na hałasy czy cierpiących na lęk separacyjny. Ich uspokajające właściwości mogą także wyciszyć psa podczas podróży, przeprowadzki lub pomóc adoptowanemu czworonogowi w szybszej aklimatyzacji w nowym domu. Stosowanie feromonów DAP może także wspomóc terapię behawioralną psów lękliwych i uspokoić szczenięta biorące udział w zajęciach w psim przedszkolu.
Badania dotyczące skuteczności działania feromonów udowodniły, że stosowanie zawierających je preparatów zmniejsza niepokój u adoptowanych szczeniąt. Dowiedziono też, że feromony wpływają uspokajająco na psy przebywające w szpitalach weterynaryjnych. Wiadomo jednak, że nie działają one na wszystkie psy – niektóre czworonogi będą słabiej odczuwały efekty, inne w ogóle nie poczują różnicy. Feromony dla psa nie mogą także stanowić jedynej formy terapii w przypadku większości poważnych problemów!
Jakie preparaty zawierają feromony dla psa?
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów zawierających uspokajające feromony dla psa. Można je znaleźć w formie dyfuzora, obroży, sprayu i tabletek. Produkt powinniśmy wybrać w zależności od sytuacji, w której chcemy wspomóc psa feromonami. Dyfuzory do kontaktu będą idealne w przypadku aklimatyzacji psa w nowym domu (na przykład po adopcji). Spray z feromonami może stanowić wsparcie podczas jazdy samochodem lub konieczności klatkowania psa. Tabletki sprawdzą się w sytuacjach takich jak sylwester czy burza. Obroże natomiast sprawią, że uspokajające działanie feromonów towarzyszyć będzie psu podczas spacerów czy jazdy autobusem. Są więc dobrym rozwiązaniem dla psów, które reagują zaniepokojeniem w różnych, codziennych sytuacjach.
Feromony dla psa – czy warto?
Opiekunowie, których czworonogi poddają się uspokajającemu działaniu feromonów DAP, często polecają je innym psiarzom. Jednak nie na wszystkie psy to działa. Preparaty zawierające te substancje są zazwyczaj dość drogie. Przed zakupem warto więc przetestować najpierw, czy okażą się skuteczne w przypadku naszego pupila. W tym celu można pożyczyć od kogoś spray lub odkupić kilka tabletek zawierających feromony dla psa, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined