05.02.2024
Czy duże psy są mądrzejsze niż małe? Zobacz, co warto wiedzieć!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Według najnowszych badań duże psy są mądrzejsze niż małe. Domyślacie się, w czym przewyższają swoich mniejszych pobratymców?
fot. Pixabay
Pewnie niejednokrotnie widziałeś rankingi rasowych bystrzaków. Chociaż listy mogą się nieznacznie różnić, to czy zaobserwowałeś w nich pewną prawidłowość? Są one zdominowane przez duże rasy psów. Przypadek? Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Animal Cognition” okazuje się, że rozmiar ma znaczenie, a duże psy są mądrzejsze niż małe.
Czy duże psy są mądrzejsze niż małe
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Arizonie wykazały, że psy z większymi mózgami radzą sobie lepiej w niektórych testach na inteligencję niż psy z mniejszymi. Mózgi dużych ras psów mają lepsze funkcje wykonawcze, a także lepszą pamięć krótkotrwałą oraz samokontrolę.
Wciąż trwa dyskusja na temat wpływu wielkości mózgu na zdolności poznawcze.
Tak naprawdę nie wiemy, dlaczego rozmiar mózgu może mieć związek z procesami poznawczymi. Myślimy o tym, że być może wielkość zastępuje jakiś inny proces. Być może chodzi o liczbę neuronów lub różnicę w zdolności przewodzenia pomiędzy neuronami. Nikt nie ma pewności, jak jest. Jesteśmy zainteresowani zbadaniem tego zjawiska – mówi Daniel Horschler, główny autor badania i doktorant antropologii na Uniwersytecie w Arizonie.
Poprzednie badania niemal w całości opierały się na ssakach naczelnych. Badacze nie byli pewni, czy na ich wynik nie wypłynął fakt wyjątkowej ewolucji mózgu u naczelnych.
Uważamy, że psy są idealnym materiałem do badań. Występuje u nich duża różnorodność w rozmiarach mózgów. Jest ona niespotykana u innych ssaków lądowych. Z jednej strony mamy malutką chihuahuę, a z drugiej – ogromnego doga niemieckiego – tłumaczy Daniel Horschler.
Pamięć a samokontrola
Badania Hoschlera opierają się na danych zebranych przez właścicieli ponad 7000 psów należących do 74 różnych ras.
Test sprawdzający pamięć krótkotrwałą polegał na schowaniu przysmaków pod jednym z dwóch kubków (pies widział naczynia), a następnie odczekaniu 60, 90, 120 lub 150 sekund. Potem wypuszczano psa. Zwierzęta z większym mózgiem miały mniej problemów z przypomnieniem sobie, gdzie został ukryty przysmak.
Kolejny test polegał na sprawdzeniu u psów samokontroli. Właściciele musieli umieścić przed swoim pupilem jego ulubiony przysmak i zakazać mu zjedzenia go. Następnie opiekun zakrywał oczy lub się odwracał. Mniejsze psy szybciej rzuciły się na pozostawiony przysmak. Horschler i jego współpracownicy odkryli, że na lepsze wyniki psów z większym mózgiem nie ma wpływu ilość treningów, jakie psy te wcześniej odbyły.
W przyszłości badacze planują przeprowadzić testy porównujące zdolności poznawcze psów, analizując osobniki tej samej rasy, ale różniące się rozmiarem. Wezmą więc pod lupę np. pudla miniaturowego i pudla dużego.
źródło: www.sciencealert.com
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined