Lekarze weterynarii są jednogłośni: życie mopsów jest okupione ogromnym cierpieniem
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Według najnowszych badań mopsy w porównaniu z innymi rasami psów dwukrotnie częściej miewają problemy zdrowotne. Brytyjscy lekarze weterynarii są jednogłośni: przedstawiciele tej rasy „nie mogą być już dłużej uważane za typowego psa”.
fot. Shutterstock
Płaski pysk, duże okrągłe oczy, pofałdowana skóra, krótkie łapy i zakręcony ogon - specyficzny wygląd mopsów zmieniał się na przestrzeni wielu lat i jest wynikiem selektywnej hodowli. Mimo że fizjonomia budzi kontrowersje, to rasa ta wciąż cieszy się ogromną popularnością. Niestety z tym wyglądem wiąże się coś jeszcze - poważne problemy zdrowotne. Brytyjscy lekarze weterynarii podkreślają, że to, co wiele osób uważa w mopsach za urocze, w rzeczywistości wpływa na dobrostan tych psów, a nawet zagraża ich życiu.
„Życie mopsów jest cierpieniem”
Brytyjski zespół lekarzy weterynarii z Royal Veterinary College postanowił sprawdzić, jakie konsekwencje niosą za sobą cechy typowe dla ras brachycefalicznych. W tym celu specjaliści przeanalizowali stan zdrowia 4308 mopsów, a następnie porównali go z 21835 przedstawicielami psów innych ras. Pod uwagę brali również 40 najbardziej powszechnych zaburzeń, które występują u psów. Wnioski nie pozostawiają żadnych złudzeń - mopsy to psy, które są najbardziej narażone na liczne choroby.
Ich mózgi są wciśnięte w za małe „opakowanie”. To wszystko jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych - zwłaszcza z oddychaniem, skórą czy kręgosłupem - podkreśla dr Myfanwy Hill, specjalistka z chirurgii weterynaryjnej na Uniwersytecie Cambridge.
Problemy zdrowotne mopsów
Zgodnie z analizą brytyjskich lekarzy weterynarii, u przedstawicieli tych ras istnieje ryzyko rozwoju aż 23 z 40 typowych schorzeń.
Najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi borykają się mopsy to:
- zespół obturacyjny dróg oddechowych (54 razy bardziej narażone na tę chorobę);
- zwężone nozdrza (51 razy częściej);
- owrzodzenia rogówki (13 razy częściej);
- infekcje skóry (11 razy częściej);
- otyłość (blisko 18% mopsów miało nadwagę);
- przerośnięte pazury (dwukrotnie częściej niż przedstawiciele innych ras).
W całej Wielkiej Brytanii do gabinetów weterynaryjnych codziennie trafiają mopsy z licznymi niepokojącymi problemami zdrowotnymi – od trudności z oddychaniem po owrzodzenia oczu i bolesne nieprawidłowości w budowie kości – powiedział Justine Shotton, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego.
Brytyjski zespół lekarzy weterynarii stwierdził też, że u mopsów rzadziej występują m.in. szmery serca.
Nadszedł czas, abyśmy przy wyborze psa skoncentrowali się na jego zdrowiu, a nie na własnych kaprysach. Życie mopsów jest okupione ogromnym cierpieniem. Borykają się one z tak poważnymi schorzeniami, że nie mogą już dłużej być uważane za typowego psa. Życie mopsów jest jednym wielkim cierpieniem - powiedział dr Dan O’Neill
źródło: www.bbc.com
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined