03.03.2023
Zamiast mastifa tybetańskiego przez 2 lata wychowywała... niedźwiedzia!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mastif tybetański to rasa niezwykle popularna w Chinach. Kupiony dwa lata temu przez obywatelkę tego kraju szczeniak okazał się jednak przedstawicielem innego... gatunku! Jak to możliwe? Sprawdź razem z nami!
fot. Shutterstock
Do tak niecodziennej sytuacji doszło w Chinach. Pewna kobieta kupiła przy drodze psa. A przynajmniej myślała, że to pies. Urocza czarna kulka miała w przyszłości zostać pięknym okazem mastifa tybetańskiego. Su Yun opiekowała się zwierzęciem jak zwykłym psem. Jak wspomina sama opiekunka, wątpliwości pojawiły się kilkanaście miesięcy później. Zwierzę znacznie przybrało na wadze i domagało się mnóstwa jedzenia. Jego dzienna porcja składała się z dwóch wiader makaronu i pudła owoców. Mało tego, „mastif” już po kilku miesiącach ważył ponad 100 kg i zaczął chodzić na tylnych nogach.
Kobieta szybko zżyła się z pupilem, jednak gdy ten coraz mniej przypominał psa, zdecydowała się zgłosić sprawę odpowiednim służbom. Pracownicy Biura Bezpieczeństwa Publicznego potwierdzili, że rzekomy mastif tybetański to... niedźwiedź. Weterynarz podał mu środki usypiające, miś został umieszczony w klatce i przewieziony w bezpieczne miejsce. Jak podają media, obecnie przebywa w Yunnan Wildlife Rescue Center. W chwili przeprowadzki miał już 200 kg!
Zamiast psa wychowywała niedźwiedzia! Jak doszło do pomyłki?
Dopiero przy okazji interwencji weterynarza kobieta, która od dwóch lat była przekonana, że wychowuje psa, dowiedziała się, że ma pod dachem niedźwiedzia. I to gatunku, który jest zagrożony wyginięciem. Jak to możliwe, że niedźwiadka tak po prostu można było kupić przy drodze?
Niedźwiedź himalajski, którym opiekowała się Su Yun w Azji, jest bardzo cenny na czarnym rynku i bez trudu można znaleźć wielu zainteresowanych nim kupców. Zwierzęta te są uśmiercane i wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Niektóre kwasy znajdujące się w ich organizmie stosowane są jako środki lecznicze.
Warto wspomnieć, że Su Yun nie jest pierwszą osobą, która pomyliła dzikie zwierzę z domowym pupilem. W marcu 2018 roku mężczyzna z tej samej prowincji również przywiózł do domu niedźwiedzia, którego znalazł w... lesie. Tłumaczył, że to porzucony, bezpański pies, któremu chciał pomóc. Kolejna kobieta z Chin jakiś czas temu trzymała w domu lisa, myśląc, że to szpic japoński. Po kilku miesiącach zorientowała się, że „pies” nie chce jeść karmy i nigdy nie zdarzyło mu się szczeknąć. Ponadto jego futro stało się grubsze, pysk bardziej spiczasty, a ogon zdecydowanie dłuższy niż u zwykłego psa.
Źródło: https://www.firstpost.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined