06.03.2020
Pies z koronawirusem w Hongkongu. Czy naprawdę jest chory?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Badanie na obecność SARS-CoV-2 u domowego psa dało wynik „słabo pozytywny”. Czy pies mający kontakt z koronawirusem może roznosić tę ludzką chorobę?
fot. Shutterstock
W ubiegły piątek kwarantannie został poddany pies z koronawirusem. Pobrane od zwierzaka próbki z nosa i pyska wykazały obecność chińskiego wirusa, a sam czworonóg przechodzi obecnie dokładne badania. Czy oznacza to, że psiarze z całego świata mają prawdziwy powód do paniki?
Pies z koronawirusem w Hongkongu
U należącego do chorej na COVID-19 kobiety szpica wykryto zakażenie koronawirusem. Początkowo sugerowano, że mieszkający z chorą osobą psiak mógł jedynie zanieczyścić swoje drogi oddechowe tym wirusem. Jednak dokładne badania potwierdziły infekcję u czworonoga. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek na świecie, gdy zwierzę domowe zaraziło się od opiekuna tą chorobą.
Poddane dwutygodniowej kwarantannie zwierzę nie wykazuje jednak żadnych objawów chorobowych. Do opiekuna wróci, gdy testy na obecność wirusa wykażą wynik negatywny. Obecnie znajduje się pod opieką Departamentu ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Środowiska Hongkongu i na czas badań trzymany jest w izolacji.
Pytani o opinię eksperci jednomyślnie zgodzili się, że te wyniki sugerują, iż pies ma niskiego poziomu infekcję i prawdopodobnie jest to przypadek przeniesienia wirusa z człowieka na zwierzę – piszą hongkońskie władze w oficjalnym komunikacie.
Czy pies może przenosić koronawirusa?
Dostępne dziś dowody wskazują na to, że psy nie są podatne na większe ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa niż przedmioty, takie jak klamki od drzwi – napisała dla CNN Sheila McClelland, założycielka organizacji pomagającej zwierzętom w Hongkongu Lifelong Animal Protection Charity.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i AFCD podkreślają, że nie ma żadnych dowodów na to, że psy i koty mogą być źródłem infekcji SARS-CoV-2 u ludzi. Właściciele czworonogów powinni przestrzegać zasad higieny, nie muszą jednak podejmować żadnych innych kroków. Chińskie władze proszą opiekunów zwierząt o nieporzucanie swoich podopiecznych. Zalecają jedynie 14-dniową kwarantannę psów, kotów i innych ssaków domowych należących do osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined