08.07.2018
Pies policyjny reanimuje swojego opiekuna
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Poznajcie bohaterskiego Poncho, który nie zawahał się ani na chwilę, by ratować życie oficera, i przeprowadził akcję reanimacyjną.
Fot.YouTube
Gdy człowiek traci przytomność, najważniejsze są pierwsze minuty. Jeśli znajdzie się wtedy ktoś, kto
będzie umiał mu pomóc, jest szansa, że ta osoba przeżyje. Nie każdy jednak potrafi udzielić pierwszej osoby. Nie wszyscy mają także na tyle odwagi, by podjąć się takiego zadania. Jednak ten pies nie ma z tym problemu! Zobaczcie koniecznie, jak pies policyjny reanimuje swojego opiekuna.
Poncho, bo tak ma na imię nasz bohaterski zwierzak, to pies służący w policji miejskiej w Madrycie w Hiszpanii. Jest prawdopodobnie pierwszym zwierzakiem na świecie umiejącym zademonstrować, jak przeprowadzić akcję reanimacyjną. Film zamieszczony na Twitterze madryckiej policji pokazuje, jak pies policyjny reanimuje swojego opiekuna.
Na filmie widzimy, jak policjant przewraca się i upada na plecy. Gdy przez głośnik zostaje wezwana pomoc, pojawia się pies z migającą niebieską policyjną lampą przyczepioną do szelek na jego karku. Poncho skacze na pierś leżącego policjanta, naśladując ruchy ratownika medycznego prowadzącego akcję reanimacyjną.
Pies policyjny reanimuje swojego opiekuna!
Jakby tego było mało, po wykonaniu kilku ucisków na klatkę piersiową przerywa na chwilę działanie i
sprawdza, czy wróciło tętno. Jak to robi? Przykłada swój łeb do szyi leżącego policjanta. Madryccy policjanci pod zamieszczonym przez siebie filmem napisali:
„Pies to jedyne stworzenie na świecie, które kocha cię bardziej, niż ty sam siebie kochasz” – John Billings.
Miliony użytkowników Twittera, Facebooka i YouTube obejrzało już film pokazujący, jak pies policyjny reanimuje swojego opiekuna. Ale czy rzeczywiście pies może przeprowadzić akcję reanimacyjną? Zapewne nie do końca, bo zgodnie z zasadami polega ona na uciskaniu klatki piersiowej w odpowiednim miejscu i z odpowiednią siłą aż do momentu, gdy człowiek zacznie oddychać albo pojawi się lekarz lub ratownik, którzy zajmą się pacjentem. Inny model akcji polega na wykonywaniu po kolei 30 ucisków i dwóch wdechów.
Niemniej jednak Poncho pokazuje nam, że niezależnie od doskonałości naszej techniki, zawsze należy udzielać pomocy. Może zachęci w ten sposób kogoś do wzięcia udziału w kursie udzielania pierwszej pomocy? Brawo od całej naszej redakcji dla psa, który reanimuje swojego opiekuna!
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
03.04.2025
Dramat w powiecie tureckim. Mężczyzna znęcał się nad psem – zwierzę nie przeżyło
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który brutalnie znęcał się nad swoim psem. Świadek zdarzenia natychmiast zareagował i powiadomił służby. Niestety, mimo podjętej interwencji lekarzy weterynarii, zwierzę nie przeżyło.
undefined
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined