04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
fot. Shutterstock
W każdym mieście znajdzie się miejsce, do którego czworonogi mają wstęp wyłącznie w kagańcu. Komunikacja miejska, niektóre parki czy centra handlowe wymagają, by wprowadzany do nich zwierzak był zabezpieczony w sposób gwarantujący bezpieczeństwo innym ludziom. Przy letnich, niezwykle wysokich temperaturach szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego kagańca, który nie będzie zagrażał zdrowiu psiaka. Kaganiec weterynaryjny na pewno się do tego nie nadaje!
Kaganiec weterynaryjny – do czego służy?
Prawidłowo założony i odpowiednio dopasowany kaganiec weterynaryjny doskonale spełnia swoją funkcję. Uniemożliwia psu nawet minimalnie otworzyć pysk i niweluje ryzyko ugryzienia. Z tego względu idealnie nadaje się do zabezpieczenia psa na czas przeprowadzanych przez lekarza weterynarii zabiegów, którym może towarzyszyć ból, przed którym spanikowany psiak będzie chciał się bronić zębami. Jednak to właśnie ta funkcja sprawia, że materiałowy kaganiec w kształcie tubki jest wyjątkowo niebezpieczny dla psów podczas upałów.
Kaganiec weterynaryjny nie na upały!
Założenie psu kagańca weterynaryjnego uniemożliwia mu otworzenie pyska, a tym samym ziajanie i chłodzenie się. Jak wiadomo, psy nie posiadają gruczołów potowych na ciele. Jedynym sposobem na ochłodę organizmu czworonoga jest więc wystawienie języka i przyśpieszony oddech. Zabranie psu tej możliwości spowodować może groźne dla jego zdrowia, a nawet życia przegrzanie! Do niebezpiecznego wzrostu temperatury w organizmie psa wystarczy nawet krótka przejażdżka w dusznym autobusie. Kaganiec weterynaryjny nie powinien więc być stosowany nawet przez chwilę, kiedy na dworze panują wysokie temperatury!
Jak wybrać bezpieczny kaganiec?
Kaganiec dla psa powinien przede wszystkim umożliwiać mu wygodne otworzenie pyska i wystawienie języka. Do tego powinien być możliwie lekki, ale solidny. Do najwygodniejszych należą niewątpliwie kagańce fizjologiczne. Pozwalają czworonogom nie tylko chłodzić się poprzez dyszenie, ale również pić wodę i pobierać przysmaki z ręki opiekuna. Najczęściej zrobione są z metalu pokrytego gumą, która zabezpiecza kaganiec przed nagrzaniem się i poparzeniem psu nosa.
Ciężka, metalowa konstrukcja nie sprawdzi się jednak u delikatniejszych psiaków. W ich wypadku warto zdecydować się na lekki kaganiec plastikowy. Opiekunowie psów z nietypowym kształtem kufy również mogą znaleźć odpowiednie kagańce w specjalistycznych sklepach internetowych.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined