20.12.2006
Jak bezpiecznie używać automatycznej smyczy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Smycz automatyczna to wynalazek przydatny - ale wymagający wyobraźni od właściciela psa i mogący utrudnić szkolenie
fot. Shutterstock
Wielu właścicieli psów decyduje się na zakup automatycznej smyczy, mając nadzieję, że dzięki niej ich podopieczni będą mogli zaznać więcej ruchu niż na smyczy tradycyjnej, pozostając jednak pod pełną kontrolą. Taka smycz może być rzeczywiście pomocna w wypadku psów nieposłusznych, suk w rui oraz w sytuacjach, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania nie można spuścić pupila ze smyczy. Wyciągana linka mierzy wprawdzie tylko 5-7 m, co raczej uniemożliwia psu wybieganie się, ale lepsze to niż nic.
Czy automatyczna smycz jest dobra na wszystko?
Takie rozwiązanie ma jednak także wady. Na przykład kiedy chcemy nauczyć pupila – za pomocą tradycyjnej metody – chodzić przy nodze na luźnej smyczy. Nawet po zablokowaniu linki na długości około metra znaczna masa rękojeści i rozciągliwa linka uniemożliwiają wykonanie korygującego szarpnięcia. Ponadto jeśli używamy automatycznej smyczy często lub wyłącznie, przyzwyczajamy się do wygody. Czego wynikiem bywa zaniechanie wychowania podopiecznego tak, aby był posłuszny również wtedy, gdy nie jest na smyczy. A przecież to autorytet pana i przywiązanie psa powinny gwarantować, że czworonóg biegający luzem nie stanowi zagrożenia i przybiegnie do nas na każde wezwanie.
Z kolei u psa automatyczna smycz – częściej niż inne smycze – wykształca nawyk nieoglądania się na przewodnika. Zwierzak przyzwyczajony do takiej smyczy po spuszczeniu często biegnie daleko przed siebie, nie zatrzymuje się ani nie ogląda – czekając, aż ta go wyhamuje. Jest to kłopotliwe i niebezpieczne, może też utrudniać prawidłowe szkolenie, którego podstawą, niezależnie od metody, powinno być zawsze utrzymywanie kontaktu wzrokowego między uczniem a nauczycielem.
Jak bezpiecznie używać automatycznej smyczy
- Nie pozwól kilkuletniemu dziecku prowadzić psa w mieście – nawet w twojej obecności! – na automatycznej smyczy.
- Szczególną ostrożność zachowaj, gdy idziesz wzdłuż ruchliwej ulicy.
- Do harców na automatycznej smyczy wybierz raczej łąkę niż las.
- Nie pozwól, aby obwąchujące się psy zaplątały się w smycz, a na widok nieprzyjaznego czworonoga blokuj ją na bezpiecznej długości.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined