07.12.2021
Ekologiczne buty z sierści psa. Nosiłbyś?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co możesz zrobić z sierści psa? Podobiznę pupila, ozdoby z filcu, a nawet obuwie. Sneature to buty, które zostały wykonane tylko z naturalnych materiałów.
fot. Shutterstock
Choć kupiłeś nowe ubranie zaledwie miesiąc temu, producenci marek odzieżowych przekonują, że nie jesteś już na bieżąco z panującymi trendami. Za Fast Fashion kryje się coś więcej – złe warunki pracownicze i ogromne szkody dla środowiska. A czy wiesz, ile rocznie wyrzuca się psiej sierści? Jak podkreśla projektantka Emilie Burfeind, w samych Niemczech pozbywa się jej aż 80 ton. W trosce o środowisko i w myśl zrównoważonej mody zaprezentowała skarpetowe buty wykonane z sierści psa i grzybów. Tak, dobrze przeczytałeś!
Sneature – rewolucyjny projekt?
Nazwa ekologicznego obuwia pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów – sneakers i nature. Niemiecka projektantka podkreśla, że większość tradycyjnego obuwia wykonana jest z różnych materiałów, takich jak guma, pianka polietylenowa czy inne tworzywa sztuczne. W związku z tym mogą one rozkładać się nawet przez 1000 lat. Recykling takiego obuwia jest niemalże niemożliwy, a na pewno nieopłacalny ekonomicznie.
Postanowiłam zaprojektować biodegradowalne obuwie, które jest wykonane z jak najmniejszej liczby komponentów – powiedziała niemiecka projektantka Emilie Burfeind (serwis Dezeen).
O tym, co jeszcze można zrobić z wyczesaną psią sierścią, pisaliśmy TUTAJ.
Naturalne materiały odpadowe
Buty wykonane z sierści psa są bezszwowe, nie mają też sznurowadeł. Cholewka zaś wykonana jest z sierści, czyli przędzy chiengora. Martwe włosy psów zostały pozyskane od salonów groomerskich. Co ciekawe, w porównaniu do owczej wełny chiangora lepiej zatrzymuje ciepło. Cholewka jest elastyczna, a użyty materiał umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Psia sierść nie jest jedynym komponentem wykorzystanym do zaprojektowania butów Sneature. Warstwa, która znajduje się tuż nad podeszwą, jest wodoodporna. Została ona wykonana z biokauczuku i bioplastiku. Zaś do wytworzenia samej podeszwy wykorzystano wysuszoną, a następnie zmieloną grzybnię. Z kolei do produkcji obuwia wykorzystano technologię 3D.
Emilie Burfeind planuje w przyszłości zaprezentować kolejne swoje projekty. Jak wam się podobają buty Sneature?
źródła: news.realpressglobal.com, genialne.pl/ekologiczne-buty, www.whitemad.pl
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined