03.01.2025
10 objawów raka u psa. Kiedy powinieneś przebadać psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nowotwór to najczęstsza przyczyna śmierci psów powyżej 10. roku życia. Obawiasz się, że Twój pies może chorować na raka? Nie zwlekaj i sprawdź, czy u Twojego pupila występuje 10 najpopularniejszych symptomów rakowych.Przeczytaj, żeby zdążyć z leczeniem!
fot. Shutterstock
Nowotwór jest najczęstszym powodem śmierci psów powyżej 10. roku życia, jak wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Zapadają na niego także młodsze czworonogi. Jeśli więc chcemy cieszyć się długo towarzystwem naszych pupili, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by na czas zdążyć z leczeniem. Nie wpadajmy jednak w panikę, bo symptom to nie diagnoza, a tę może postawić tylko lekarz weterynarii, do którego powinniśmy się udać.
1. Szybko postępujące wychudzenie
Nagła utrata masy ciała mimo stałej diety to jeden z najczęstszych objawów raka u psa. Nowotwory mogą rozwijać się przez długi czas, nie dając specyficznych objawów, jednak podczas rozrastania się "podbierają" psu składniki odżywcze. Gdy zaczyna brakować ich do utrzymania zdrowej sylwetki, organizm psa ulega stopniowemu wyniszczeniu.
2. Wymioty i biegunka
To najczęstsze problemy, z jakimi zgłaszają się opiekunowie psów do lekarza weterynarii. Oczywiście powodów może być naprawdę wiele - od zatrucia nieczystościami znalezionymi na spacerze, do choroby wirusowej, na przykład parwowirozy. Takie objawy mogą również wskazywać na nowotwór przewodu pokarmowego albo owrzodzenia śluzówki żołądka towarzyszące chociażby rakowi skóry.
3. Niewyjaśnione krwawienie
Krwawienie z nosa, pyska lub innych otworów ciała jest zawsze alarmujące i wymaga szczegółowego przebadania zwierzaka. Przyczyna mogą być rozmaite urazy, ale także pęknięcie guza nowotworowego!
4. Kaszel
Suchy kaszel to jeden z objawów nowotworu płuc, podobnie jak dyszenie i szybkie męczenie się. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich takich wypadków i może być równie dobrze objawem choroby serca, jednak zawsze należy ustalić jego przyczynę.
5. Kulawizny
Problemy z chodzeniem i kulawizna na jedną kończynę mogą wskazywać na raka kości. Prawdopodobieństwo takie jest szczególnie wysokie, jeśli w obrębie kończyny zauważymy zgrubienie lub opuchliznę. Wtedy konieczne jest zrobienie badania RTG.
6. Powiększone węzły chłonne
Węzły chłonne u psa znajdują się między innymi za żuchwą i pod kolanami. Jeśli są wyraźnie powiększone (mogą osiągać wielkość nawet mirabelki), może to wskazywać na chłoniaka. Żeby to potwierdzić, trzeba przeprowadzić biopsję i badanie histopatologiczne.
7. Guzki na ciele
Nie wszystkie zmiany na skórze psa są groźne, jednak zdarza się, że niewielki guzek to w rzeczywistości bardzo częsta u psów mastocytoma, która może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, wątroby czy śledziony. Rak skóry u psa może mieć także postać niewielkiej ranki, która nie chce się sama zagoić. Dlatego każdą nową zmianę skórną należy zgłaszać lekarzowi weterynarii, który pobierze z niej próbki i wykluczy raka skóry.
8. Powiększony brzuch
Powiększenie obrysu brzucha u psa może być objawem rosnącego wewnątrz guza. Często nie jest to jedyny objaw, gdyż nowotwór zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne psa, co może powodawać na przykład zaburzenia trawienia lub trudności w oddychaniu. Przeprowadza się w tym wypadku badania RTG lub USG, za pomocą których można potwierdzić lub wykluczyć istnienie zagrożenia.
9. Kłopoty z oddawaniem moczu, krew w moczu
Trudności w oddawaniu moczu zwykle towarzyszą kamicy lub infekcjom dróg moczowych, ale jeśli nie ustępują w wyniku leczenia antybiotykami, trzeba wykluczyć nowotwór pęcherza, przeprowadzając biopsję i badanie histopatologiczne. Obecność krwi w moczu to również objaw mogący mieć wiele przyczyn, jednak zawsze wymaga dalszej diagnostyki.
10. Brzydki zapach z pyska
Oprócz tego objawu na nowotwór jamy ustnej może też wskazywać zmiana sposobu gryzienia pokarmu i preferowanie przez psa miękkiego jedzenia. By stwierdzić, czy rzeczywiście pojawił się guz, wykonuje się badanie RTG.
Kiedy podejrzewać raka u psa?
Rak u psa może rozwijać się przez długi czas zupełnie bezobjawowo, a pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy będzie już za późno na leczenie. I choć nowotwory to problem typowy dla psów powyżej dziesiątego roku życia, trzeba pamiętać, że rak może rozwinąć się nawet u rocznego czworonoga! Dlatego niezwykle ważne jest regularne zabieranie psa na profilaktyczny przegląd zdrowia i zgłaszanie lekarzowi weterynarii wszystkich podejrzanych zmian w zachowaniu lub wyglądzie zwierzaka. W przypadku starszych psów niezbędne jest także wykonywanie profilaktycznego badania USG jamy brzusznej przynajmniej raz do roku.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Pies zjadł trutkę na szczury – co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pies poznaje świat za pomocą węchu i… smaku. Czasami jednak może natknąć się na coś, czego próbować nie powinien. Co zrobić, gdy pies zje trutkę na szczury?
undefined
10.03.2025
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak pies może złapać pchły, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
undefined
07.03.2025
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila. Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, dziecka i innych członkom rodziny! Sprawdź, jak często odrobaczać psa i czym to robić.
undefined