18.06.2023
Zrobiło się gorąco? Uwaga! Twój pies może na ciebie warczeć
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gdy jest gorąco, to nic nam się nie chce, ale też u wielu z nas rośnie poziom agresji. A jak wysoka temperatura powietrza wpływa na nasze czworonogi?
fot. Shutterstock
Dlaczego upał wpływa negatywnie na psie nastawienie?
Badacze z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Complutense w Madrycie przeprowadzili ciekawe badania. Przeanalizowali aż 70 tysięcy przypadków, w których psy były sprawcami pogryzień w USA, w latach 2009-2018. Skupili się na ośmiu konkretnych miastach, aby zdobyć dane geograficzne i związane z pogodą. Jakie mieli wnioski?
Wysoka temperatura wydaje się mieć wpływ na zachowania agresywne. Zwierzęta w upał gryzły o 4 proc. częściej. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na ten aspekt. Oceniono również, że wysoka zawartość ozonu w powietrzu – na przykład wskutek długotrwałego upału albo pożaru – zwiększa ryzyko agresywnego zachowania o 3 proc. Największy wpływ na pogryzienia zdawały się mieć jednak dawki promieniowania ultrafioletowego, czyli UV. Tam, gdzie były wysokie, odnotowano 11 proc. więcej przypadków.
Pytanie jednak brzmi – dlaczego tak się dzieje? Naukowcy mają kilka pomysłów. Przede wszystkim wyższe temperatury zachęcają do częstszych i dłuższych wyjść z psami. To może zwiększać ryzyko przypadków drażnienia zwierząt lub ich niepokojenia. Zwłaszcza gdy opiekun nie zadba o zaspokojenie psich potrzeb. Jednocześnie liczba tych przypadków była niższa w weekendy, co może mieć związek z niższym poziomem stresu u opiekunów. Z drugiej strony promienie UV oddziałują na poziom dopaminy, odpowiedzialnej za regulację zachowania.
Choć to dopiero wstępne wnioski, nie są dla nas zbyt optymistyczne. Wraz z ociepleniem klimatu wysokie temperatury będą nam towarzyszyć coraz częściej. W związku z tym powinniśmy w ich trakcie szczególnie zadbać o dobrostan psów i unikać sytuacji, w których mogłoby dochodzić do niebezpiecznych sytuacji.
W upał nie ma zabawy
To nie pierwsze tego typu wnioski. Znany psi behawiorysta Stanley Coren opowiadał, jak odwiedził w upalny dzień swego kolegę. Gdy zadzwonił do drzwi, ten otworzył mu je w towarzystwie swego pupila – owczarka niemieckiego Sergeanta. Gdy Coren chciał przywitać się z psem, ten spojrzał na niego złym okiem, położył uszy, a skóra na nosie zaczęła mu się marszczyć. Wskazywało to, że nie był w nastroju do zabawy.
Coren się więc wycofał, a jego przyjaciel powiedział, że w upały Sergeant bywa mocno poirytowany. Dodał też, że gdy pracował jako policjant, wiadomo było, że w gorące dni będzie miał więcej pracy. Rosła bowiem wtedy liczba napadów i aktów przemocy domowej.
To nie policyjny mit. Bloger Eric Van Zanten zebrał dane policji w Chicago na temat przestępczości w latach 2001-2012 i porównał z wysokością temperatury. Okazało się, że im cieplej, tym więcej przestępstw. Ostatnie badania z Nowej Zelandii wykazały, że gdy temperatura rośnie o 1%, przestępczość wzrasta średnio o 1,5%.
Ostatnio pojawiły się dowody na to, że psy nie różnią się pod tym względem od ludzi. Badania przeprowadził Yongming Zhang ze szpitala w chińskim Beijingu. Chiny to dobre miejsce do badań, bo żyje tam najwięcej bezdomnych psów na świecie. Badacz mógł pracować na dużej próbie, bo w jego szpitalu leczono ponad 42 000 osób pogryzionych przez psy.
Pytanie brzmiało: Czy agresja psów rośnie wraz ze wzrostem temperatury? Wyniki badań wykazały, że istnieje silny związek między temperaturą powietrza i agresywnymi zachowaniami psów. Jest ich więcej, gdy jest gorąco.
Trochę wytchnienia
Co na to Stanley Coren? To dla niego kolejny dowód na to, jak bardzo my i psy jesteśmy podobni. My się wściekamy, gdy jest gorąco, i one też. Różnica jest taka, że my możemy próbować się ukryć w chłodnym miejscu, a psom musimy w tym pomóc.
Najlepiej dać pupilowi mrożony smakołyk do żucia i zostawić go w spokoju z dala od dzieci i obcych. I tak do wieczora, kiedy powietrze się ochłodzi i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zwierzak się zirytuje.
Współautorki: Paulina Grzybowska
Źródło: klimat.rp.pl
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined